Müttefik filminin yönetmen koltuğuna 1952 Şikago/ABD doğumlu ” Geleceğe Dönüş serisi 1-2-3 (1985-89-90), Forrest Gump(1994), Yeni Hayat(2000), Onüç Hayalet(2001), Hayalet Gemi(2002), Gothika(2003), Kutup Ekspresi(2004), Mumya Evi(2005), Hasat Zamanı(2007), Beowulf:Ölümsüz Savaşçı(2007), Uçuş(2012) ve The Walk(2015)” filmlerinden tanıdığımız Akademi Ödüllü yönetmen Robert Lee Zemeckis oturmuş.

MÜTTEFİK

Önce filmin kısa özetini geçip, sonra eleştirimi sıralayayım müsadenizle. II. Dünya Savaşında Fas’ın Casablanca’sında Alman generaline suikast yapmak için görevlendirilen Kanada’lı Max Vatan(Brad Pıtt) ve Fransız Marianne Beausejour(Marion Cotillard) görevleri icabı karı-koca rolünü oynarlar. Bu evcilik oyunu esnasında birbirlerine aşık olan çift görevlerini tamamladıktan sonra evlenip Londra’ya yerleşirler. Çocuklarıda olan Max ve Marianne’nin evlilikleri mutlu bir şekilde sürerken ummadık bir gelişme hayatlarını altüst eder…

MÜTTEFİK

Oscar ödüllü yönetmenimiz filmi çekerken en ufak detayı atlamamaya dikkat etmiş. Özellikle 1942 yılının dönem atmosferini yansıtırken kullanılan uçak, silah, kıyafetler, objeler ve filmin müziklerini döneme uygun olarak titizlikle seçmiş. Ancak; Steven Knight’ın yazdığı, yönetmenin eline verilen ”iki casusun aşkını” anlatan senaryo zayıf olduğu gibi, akıcılık ve aksiyondan da oldukça uzak. Bu casusluk filminden yenilik ve aksiyon bekleyen izleyiciler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Müttefik

Filmde, savaş esnasında filizlenip yeşeren ve meyve veren aşk, iki farklı ülkede detaylandırılıp aşkın kahramanlarının hayatta kalabilme ve yaşama mücadeleleri ön plana çıkarılırken istenilen seyir zevkine ulaşılamıyor ne yazık ki! Müttefik’in fragmanını izlediniz mi bilmiyorum ama iki dakikalık fragmandan bile filmin sonunu tahmin etmeniz mümkün deyip filmin oyunculuklarından bahsedelim birazda.

MÜTTEFİK

 

Brad Pitt, Max rolü ile zayıf ve isteksiz bir oyun sergilerken partneri Marion Cotillard’da ona eşlik etmiş. Diğer oyuncularda hemen hemen aynı düzeydeydi. İllaki bir isim diyorsanız, filmin en iyi oyunculuğunu kısa rolüne rağmen Alman subayı Albay Hobar rolü ile August Diehl gerçekleştirmiş. Filmin kurgusu, kamerası, görselliği ve döneme uygun seçilen müzikleri iyiydi.

Müttefik

Sözün özü: Müttefik, şu sıralar hemen hemen her hafta vizyona giren savaş filmleri içerisinde konu ve oyunculuk bakımından en zayıf halka olarak öne çıkan bir yapım. ”Onun endamı yeter” diyen Brad Pitt hayranları için bir şey diyemem tabi ki ama diğer izleyiciler için çok şey vadetmeyen bir film. Ben ne yazarsam yazayım karar siz seyircilerin. İyi seyirler.

Film notum:

MüttefikMüttefikmuttefik

İLEMüttefik
KAYNAKMüttefik
Önceki yazıT2: Trainspotting 2
Sonraki yazıGörümce

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz