Narsistle Aşk

Aşk değil, kadına şiddet!

Fransız filmine gittiğinizi unutmayın, bol bol sevişme sahnesi var ama sonu kötü bitiyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Kabusa dönen aşk..

Filmden çıkan sinema yazarlarının tümünün tepkisi aynıydı, “bu adam narsist değil ki, psikopat!” Çünkü filmin Türkçe adı “Narsistle aşk” Oysa filmin orijinal adı “Aşk ve Ormanlar”. Hani biri dam üstünde saksağansa öteki de Vur beline kazmayı olmuş isimlerin! Oysa İngilizcesi Just the two of us. Geçelim bari filmin adından, filmin kendisine. Bir Fransız filmi olduğu için bol bol aşk ve seks olacağından emindim, üstelik filmin başrol oyuncusu genç kadın da çok güzel, vücudu kusursuz; Virginie Efira sadece güzel değil, iyi de oyuncu. Melvil Poupaud da. Zaten film ikisinin arasında geçiyor dense yeridir. Birbirlerine yıllar sonra bir partide gören ikili hızlıca aşka ve oradan birlikteliğe yönelir. Her şey güzel giderken çatlaklar başlayacak ve evlilik ve aşk giderek kabusa dönecektir.

Oyunculuklar çok iyi

 Valerie Donzelli, senaryosunu yazdığı filmi yönetmiş de. Bir aşk ve cinsellik filminin giderek kadına yönelik şiddete dönüşmesi aslında şaşırtıcı gelebilir ama Fransız kadınları cinselliğe ne kadar düşkünce, erkekler de şiddet uygulamaya o kadar yatkın desem? Fransa’da yaşadığım dönemde Kadın Sığınma Evleri neredeyse her mahallede vardı, bizde ise hemen hiç yoktu! Şiddet önce psikolojik olarak başlıyor, sonra fiziki şiddete dönüşüyor. İşin ilginç yanı kadının bundan kurtulmayı düşünmemesi. Ve düşündüğünde de ilk işi eşini aldatmak olması! Fransız kadını işte desem.

Bir yandan da Türkçe olarak düşünülen isimde narsistlik nereden çıkmış diye tekrar düşünüyor insan. Narsiszmin çeşitleri var ama aslında özünde çocukluk travması yatıyor ve çocukken beklediği sevgiyi bulamayan kişinin kendine balon bir dünya yaratıp bu dünya içinde kendini çok üstün görmesi ama bu dünya balon olduğundan ilk çarpmada patlaması ve yıkım olarak anlatılıyor psikologlar tarafından.

Blanche’ın eşi Lamoureux de eşine çok aşık ama onu yalnız kendisine istiyor, adeta sevgisi içine bir kozaya sokar gibi sokup sevgisiyle boğuyor onu. Sonuç tatsız. Neyse ki Türkiye’de olsa kanla bitecekken burada biraz daha farklı oluyor. Biz bütün bu olayları Blanche’ın avukatına anlattığı seanslar arasında izliyoruz. Bu da biraz daha sıkıcı yapıyor filmi. İtiraf etmeliyim ki filmden kimse mutlu ayrılmadı. Fransız sineması bir türlü bize hitap edemiyor mu, yoksa kendini bulamıyor mu, biz eskiden ne güzel Fransız filmleri seyrederdik?

Yönetmen : Valérie Donzelli

Senaryo : Valérie Donzelli

Görüntü Yönetmeni : Laurent Tangy

Müzik : Gabriel Yared

Oyuncular : Virginie Efira, Melvil Poupaud, Dominique Reymond, Romane Bohringer, Virginie Ledoyen, Marie Rivière, Guang Huo, Laurence Côte, Bertrand Belin, Philippe Uchan, Zoé Lenoir, Arthur Thunin

Fransa / Gerilim-Dram / 105 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz