Onun Adı Petrunya  /  Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija

İnsan aç kalmaya görsün..

… İnançlarını bile yer ”Sermet Çağan’ın, Türkiye tiyatrosunun en önemli oyunlarından “Ayak Bacak Fabrikası”ndaki belirleyici sözü Kuzey Makedonya’daki Teofanya Bayramında sudan haçı çıkaran Petrunya’nın hayatından bir kesiti anlatan “Onun Adı Petrunya” filminin de belirleyicisi oluyor.

Ekonomik ve sosyal krizler kadar milliyetçi mukaddesatçı, tutucu, erkek egemen bakışlar da toplumu etkiliyor. Küçücük bir olaymış gibi gözüken, bir bakışta hiç de önemsenmeyecek bir şey bir anda toplumsal patlama yaratıyor.

Kuzey Makedonya’da da, besbelli bizdeki gibi üniversiteler yetkin değil ve sadece açılmış olmak için açılmış; tarih bölümünden mezun olan Petrunya, uzun süredir işsizdir. Buna da bağlı olarak aşksızdır da… Bunalımda olduğunu söylemeye gerek bile yok.

Özel bir dini tören olan ve sadece erkeklere ait sudan haç çıkarma etkinliğine girer ve onca erkeğin arasından haçı sudan o çıkarır. Dini kurallar kadar erkek egemen zihniyet de zedelendiği için toplumsal bir tepki doğar. Papazı, polisi, savcısı, kasabanın tüm erkekleriyle birlikte olaya müdahil olurlar. Tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi bir suç yaratılır ve Petrunya, öncelikle kadın olduğu, ardından da dini kurallara karşı çıktığı için suçlu ilan edilir. İnfaz ise linçten başka bir şey değildir.

“Onun Adı Petrunya” Kuzey Makedonya’da geçiyor ama sadece bizde değil, dünyanın birçok başka ülkesinde de geçebilirdi. Bir an için sizin başınıza gelmişçesine gözlerinizi kırpmadan izliyorsunuz. Başarılı bir film. Mahalle baskısı ne demektir bilmek, ne gibi sonuçlar doğurur öğrenmek istiyorsanız…

Yönetmen : Teona Strugar Mitevska

Senaryo : Teona Strugar Mitevska, Elma Tataragiç

Görüntü Yönetmeni : Virginie Saint-Martin

Oyuncular : Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Simeon Moni Damavski, Suad Begovski, Stefan Vujisic, Violeta Shapkovska, Xhevdet Jashari, Petar Mircevski

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz