Örümcek Adam : Eve Dönüş Yok / Spider-Man : No Way Home

Filmin yönetmen koltuğuna ”Örümcek Adam: Eve Dönüş” ve ”Örümcek-Adam: Evden Uzakta” filmlerini de yöneten senarist-yapımcı Jon Watts oturmuş. Son iki Örümcek Adam filmiyle ismini duyduğum 41 Yaşında ki genç yönetmenin bu son filmini çok beğendim. Bana göre bugüne kadar çekilmiş en iyi Örümcek Adam filmi. 150 Dakikalık film su gibi akıp gidiyor, izlerken hiç sıkılmıyorsunuz. Özenle yazılmış bir senaryo, aynı özenle yapılmış kurgu ve müzikler filmi sıradanlıktan çıkarıp yukarılara taşıyor.

Yukarıda saydıklarıma, kaliteli oyuncuların iyi oyunculukları da eklenince tadından yenmez bir süper kahraman filmi ortaya çıkmış. Örümcek Adam ve süper kahraman filmlerini seven izleyicilerin (özellikle gençlerin) bu yapımdan büyük keyif alacağına yürekten inanıyorum.Bu filmi spoiler vermeden anlatmak gerçekten çok zor. Bu nedenle spoiler vermemeye özen göstererek ucundan kıyısından anlatmaya çalışacağım.  (ATV Haber anlatılan hikayenin bir bölümü için daha önce  spoiler verdiği için sadece o kısıma değineceğim)

Filmin açılış sekansı, Örümcek Adam Peter Parker’ın kimliğinin açığa çıkması ile açılıyor. Medya tarafından Peter Parker ve arkadaşlarının tüm dünyaya suçlu olarak tanıtılıp halkın, örümcek adam ve arkadaşlarından nefret etmesi sağlanıyor. Polis, her yerde onları ararken Peter, bu zor durumdan kurtulmak için Doktor Strange’dan yardım istiyor. Strange, Peter’ın açığa çıkan kimliğinin insanlar tarafından unutulması için ve arkadaşlarının üniversiteye girme şansının yok olmaması için ”unutma büyüsü” yapmayı kabul ediyor. Strange büyüyü yaparken Peter, arkadaşları MJ ve Ned’in kendisini unutmalarını istememesinden dolayı büyüye müdahale edince tüm parametrelerin değişmesine neden oluyor.

Bu değişim sonucu örümcek adam’ın daha önce mücadele edip öldürdüğü tüm kötü karakterler ‘‘Electro, Green Goblin, Doktor Octabus, Kum Adam, Kertenkele Adam’‘ aynı evrende aynı zaman diliminde buluşuyor. Bu kötüleri canlandıran usta oyuncular Jamie Foxx, Willem Dafoe, Alfred Molina,Thomas Haden Church‘u da yeniden beyaz perdede aynı karede görmek çok büyük bir nostalji.

Diğer bir sürpriz ise (ATV haber yayınladığı için yazıyorum) 2002 Yılından bu güne kadar çekilen filmlerde örümcek adamı canlandıran Tobey Maguire, Andrew Garfield ve yeni örümcek adam Tom Holland triosu bu filmde örümcek adam olarak aynı karede buluşması. Bu 3 örümcek adam, daha önce mücadele ettikleri kötülere karşı bu kez birlikte hareket ediyor. Filme dair bu kadar spoiler yeter. Kim ölüyor kim kalıyor, kim unutuyor kim unutmuyor, kim atıyor kim tutuyor bu muhteşem şöleni mutlaka gidip sinemada izleyin.

Sinemaların süper kahraman filmlerine aç olduğu bu dönemde oldukça eğlenceli ve cesur bir anlatım sergileyen ”Örümcek Adam : Eve Dönüş Yok” un yönetmeni, filmi izleyen her yaşta ki izleyicinin mutlu olacağı tatlı bir noktayı bulmayı başarmış. Aksiyonsa aksiyon, heyecansa heyecan, gerilimse gerilim, komediyse komedi. Kim düşünüp akıl etti bilmiyorum ama örümcek adam karakterinin sinema geçmişini irdeleyip onu canlandıran aktörleri aynı sahnede buluşturmak şahane bir fikir.

Diğer taraftan kahramanımızın geçmişinden bugüne kostümünün ve silahlanma derecesinin güncellenmesi de takdire şayan. Iron Man Tony Stark tarafından örümcek adam için tasarlanıp en yeni  teknoloji ve silahlarla donatılmış kostüm görülmeye değer. Örümcek adam, bu kostüm sayesinde doktor Strange’i bile zor durumda bırakabiliyor. Doktor Strange, beklemediği anda herşeyi yıpratıp mahveden bu 17 yaşındaki yaramaz örümcek adama karşı öfkesini gizlemiyor ama kızmıyorda. Örümcek adamın peşinden giderken ”-Sen sadece yaramaz bir çocuksun, ben bu yüzden evlenip çocuk yapmadım” diyor. Bu replikle anne ve babalardan, yaramaz çocuklarına karşı toleranslı olunması isteniyor.

Zaman içinde yolculuğu, paralel ve alternatif evreni anlatan hikayeleri çekmek zordur. Çünkü, her bakımdan dağınıklık söz konusudur ve oluşacak olan tutarsızlıkları örtmek için maksimum düzeyde yakınlaşma ve zeka şarttır. Neyse ki, ”Örümcek Adam : Eve Dönüş Yok”, oluşacak olumsuzlukların üstesinden gelmeyi fazlasıyla başarmış.

Sözün Özü : Seyircinin zevk alması için tasarlanıp, plana uygun bir şekilde çekilen örümcek adamın son macerasını izlerken geçmişine yapacağı yolculuk ve gelecekten alacağınız küçük tiyolar ile şahane bir 150 dakika yaşayacaksınız. Film bittiğinde ne çabuk bitti diyeceksiniz. Örümcek adam ve süper kahraman filmleri hayranı iseniz ”Örümcek Adam : Eve Dönüş Yok” filmini kaçırmayınız.

Not : Filmin sonunda yazılar belirdiğinde salondaki orta koltuğunuzdan kalkıp sakın çıkmayınız. Sizi büyük bir sürpriz bekliyor. Demedi demeyin, dikkat!

Yönetmen : Jon Watts

Senaryo : Chris McKenna, Erik Sommers

Görüntü Yönetmeni : Seamus McGarvey

Müzik : Michael Giacchino

Oyuncular : Tom Holland, Zendaya, Jacob Batalon, Tony Revolori, Benedict Cumberbatch, Jamie Foxx, Alfred Molina, J.K. Simmons, Kirsten Dunst, Marisa Tomei

ABD / Aksiyon-Macera-Bilimkurgu-Fantastik / 148 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz