Bundan önce çekilen Sabit Kanca filmini izlemedim. Son filmi izlemeye de can sıkıntısından gittim. Gitmesem de olurmuş. Anlatılan hikaye öyle sıkıcı ki.. Bir-iki sahnede ki esprilerin dışında gülecek birşey yok. Türkçemiz lastik gibi derler ya işte o şekil cinselliği çağrıştıran kelime oyunları ile yapılan bolca espri var. Seyirci bu bayat esprilerden bıktı artık. Senaristlerin daha yaratıcı olmaları gerekiyor.

Bir araba tamircisinin yanında çalışan Sabit Kanca, annesi ve köpeği ile mütavazi bir yaşam sürmektedir. Ormanlık bir yolda motosikleti ile giderken kaplumbağa ya çarpmamak için direksiyonu kıran Sabit kaza yapar. Sabit’i, deli diye adlandırılan eski bir asker bulur ve hafızasını kaybeden Sabit’i iyileştirmeye çalışır. Bu süre içerisinde önemli bir tv kanalının bilgi yarışmasından son soruyu cevaplamadan ayrılan Sabit’in nerede olduğunu halk merak etmektedir.

Bir sene sonra ortaya çıkan Sabit’in peşine de kimliği meçhul birisi düşmüştür. Bu meçhul kişi Sabit’in telefonunu arayarak sorular sorup cevaplamasını ister. Sorulan her şifreli soru mahalleden bir kişinin yaşamı ile ilgilidir. Sabit, hem meçhul kişinin sorduğu soruları cevaplayıp hem yakınlarının yaşamını kurtarmaya çalışıp hem de meçhul kişiyi bulmak için zamanla yarışmaya başlar..

Sinemamızda ve tv. lerde anlatılan sıcak ilişkilerle donatılan, insani yönlerin zirve yaptığı mahalle hikayeleri, can simiti misali yapımcı ve yönetmenlerin sıkı sıkıya sarıldığı senaryo grubuna dahildir. Ama anlatılan her mahalle hikayesi iyi sonuçlar vermiyor ne yazık ki.. Bu tür hikayelerin iş yapması için küfürü, cinselliği, mekan ve karakterleri yerli yerinde tadında kullanacaksın. 70 Yaşlarındaki Sabit’in annesine görüldüğü her sahnede ikide bir ”götlek” repliğini söyletirsen, cinselliği çağrıştıran kelimelerle sürekli oynarsan film mahalle kültür ve adabından çıkar başka yönlere gitmeye başlar.

Hangi anne ve baba çocuğunun sokaklarda sarf edilen küfürü, kötü davranışları öğrenmesini ve kullanmasını ister ki.. Bana göre hiç bir anne, baba istemez. Öyleyse, çocuğunun kötü söz ve davranışlardan uzak durmasını isteyen bir ebeveyn bu tür filmleri neden çocuklarına izletme ihtiyacı duysun ?

Lafın kısası, koca koca adamlar üç beş kuruşa yaptıkları filmlerden milyonlar kazanayım diyerek halkın ahlakını bozmaya ve iyi niyetlerini su istimal etmeye, sırtlarını sizlere dayamaya hala devam ediyorlar. Siz, sinema severler olarak bu oyunlara gelmeyiniz ve bu tür yapımlara prim vermeyiniz lütfen.

Yönetmen : Nuri Yıldız

Senaryo : Bilal Akçay

Görüntü Yönetmeni : Recep Sevci

Müzik : Saki Çimen

Oyuncular : İsmail Baki Tuncer, Fırat Sobutay, Zerrin Sümer, Metin Yıldız, Eray Acaroğlu, Ahmet Akkuş, Bilal Akçay, Selim Altın, Toprak Atar, Bensu Begoviç, Seyfi Boz, Fatih Büyüktürk, Alay Cihan, Görkem Mete Demir, Barbaros Dikmen, Hilmi Erdem, Hülya Diken, Kenan Hasanlı

Türkiye / Komedi / 101 Dk.

Film notum:
İLESabit Kanca : Son Soru
KAYNAKSabit Kanca : Son Soru
Önceki yazıYa İstiklal Ya Ölüm
Sonraki yazıAzize / Saınt Maud

2 YORUMLAR

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz