Bu hafta sinemalarda gösterilmeye başlanan 2012 İngiltere yapımı SEFİLLER, müzikal-dram türündeki,157 dakika süreli filmin yönetmen koltuğuna Tom Hooper oturmuş. Başrolleri ise Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne ve Aaron Tveit paylaşmış. Film,İngiltere ve Güney Fransa’daki Gourdon’da çekildi.

SEFİLLER

Filmin yönetmeninin, filmi çekerken oyunculara şarkıları canlı olarak söyletmesi cesur bir karar olmuş. Aslında bu karar çok riskli idi ama yönetmen bunun altından kalkmayı bilmiş. Bu yüzden yönetmen, büyük bir alkışı hak ediyor doğrusu. Victor Hugo‘nun 19.yüzyıl Fransa’sında geçen 1200 sayfalık eseri müzikal olarak ilk kez 1985 yılında Londra’da sahnelendi. Daha sonra Broadway’de de sahnelenen eser, en nihayetinde müzikal olarak sinemalarımıza gelmiş oldu. Film, geçen gün yapılan Oscar Ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, en iyi makyaj, en iyi saç tasarımı ve en iyi ses miksaj dallarında Oscar Ödülüne layık görüldü.

SEFİLLER

Ben şahsen filmi izlerken çok sıkıldım. Benim gibi opera’yı sevmeyen Türk insanının da bu filmi izlerken çok sıkılacağını düşünüyorum. Sadece Opera’yı seven çok az kesim filmi sevecektir oda devede kulaktır:) Filmin, görkemli açılış sahnesine bayıldım. Kölelerin halatlarla gemiyi çektikleri sahne fevkalade güzel çekilmiş. Filmin oyunculukları da gayet iyi. Hem rol yapacaksın hem de detone olmadan diyalogları şarkı söyler gibi söyleyeceksin. Bu kolay bir iş değil. Bu yüzden oyuncular kocaman bir alkışı hak ediyor. Müzikal filmleri seviyorsanız bu film sizin için biçilmiş kaftan, kaçırmayın!!

SEFİLLER

FİLMİN KONUSU : Ekmek çaldığı için 20 yıl hapis yatan Jean Valjean (Hugh Jackman), şartlı tahliye ile özgürlüğüne kavuşur. Sabıkalı olması nedeniyle iş bulamaz. Bir Pederin evine sığınır. Ancak pederin eşyalarını çalarken polise yakalanır. Yapılan yüzleşme sonucunda peder polise, Jean’a eşyaları kendisinin verdiğini söyler. Yaptığından utanan Jean, tövbe eder ve dürüst bir insan gibi yaşamaya başlar. Yaşadığı şehrin belediye başkanlığına kadar yükselir. Hapishane günlerinde sürekli onu takip eden kanun adamı Javert (Russell Crowe), yine peşine düşecektir. Jean’ın istemeden haksızlık yapıp işten attığı Fantine hastalanınca kızı Colette’ye bakmaya söz verir. Yıllar geçer ve olaylar 1832’de Monarşi karşıtı öğrenci ayaklanmalarında oluşan dramatik yaşamlara kadar uzanır…

SEFİLLER

Yönetmen : Tom Hooper       

Senaryo : William Nicholson, Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer

Görüntü Yönetmeni : Danny Cohen

Kurgu : Chris Dickens, Melanie Oliver

Oyuncular : Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Sacha Baron Cohen, Helena Bonham Carter, Eddie Redmayne, Aaron Tveit

ABD / Müzik-Dram / 158 Dk.

 

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here