Sky Rojo

Blutv’de Çıplak dizisinin kaldırılması haberinden sonra sansürün ülkemizde ne boyutlara ulaştığını görmüş olduk. Tabi bundan önce de ”Aşk 101” dizisinin senaryosuna karışılmıştı ben de bundan dolayı ”Sky Rojo” nasıl Türkiye’de yayına sokuldu gerçekten izlerken anlayamadım.

Henüz bu yazıyı yazarken hemen sansür uygulanır mı tedirginliğini üzerimden atamıyorum bu da ayrı bir konu. ”Sky Rojo” dizisi seks işçisi kadınların yaşadıkları zorlukları ve aynı zamanda onların maceralarına odaklanıyor. Flashback sahnelerle beraber çok sayıda cinsel içerikli erotik sahne görüyoruz lakin diziyi bununla doldurmaya çalışmamışlar. Bu anları çok kısa tutup bambaşka bir pencereden bambaşka bir hikaye anlatmışlar.

Aslında macera dizi/filmleri açısından bakıldığında çok klişe olarak görülebilecek bir hikayesi var ama buna rağmen hikayenin içerisine seks işçilerinin yerleştirilmesi birçok klişeyi bile görmeden keyifle izlememize neden oluyor. Klasik hikaye metnini klasik kahramanlar üzerinden değil filmlerde ve dizilerde görmeye çok alışık olmadığımız bireyler üzerinden sürdürülmesi diziyi çok yukarıya taşımış.

Yaşadıkları ülkelerden başka işlerin vaadiyle kandırılıp İspanya’ya seks işçisi olarak çalıştırılmaya getirilen Ginny, artık çalışmak istememektedir borcu kadar parayı biriktirip işletme sahibine getirir lakin işletme sahibi klasik olarak Ginny’i salmak istemediği için parayı alıp daha fazla borç çıkarır.

Bunun üzerine aralarında tartışma başlar. Ginny dayanamaz Romeo’ya saldırır, Romeo bunun üzerine sinirlenip Ginny’e vurmaya başlar. Ginny’nin arkadaşları Coral ve Wendy, Ginny’e yardım etmek için Romeo’ya saldırır aralarındaki kavga Romeo’nun felç kalmasıyla sonuçlanır.

Sonrasında bu 3 kadın yola çıkar önce Ginny’i iyileştirmeye çalışırlar yolculuk esnasında girdikleri bir mağazada çok daha büyük bir olay yaşayıp nereye gideceklerini bilemedikleri için bir otobüse binerek kurtulduklarını sanırlar. Lakin her şey daha yeni başlamıştır Romeo’nun korumaları bu 3 kadının peşine çoktan düşmüştür.

Klasik olarak bu andan itibaren bir kaçış ve kovalamaca projesi yörüngesine girse de yer yer ailevi ve kadınlarla alakalı özel şeylere yer vermesiyle dizinin düşen temposunu yukarıya çeken merakı arttıran sahneler entegre edilir.

Diziye bir sezon daha çekmek istedikleri için diziye çok güzel bir final yazıp noktalamak yerine Netflix’in klasiği haline gelen gereksiz bir son yazarak bir sezon daha uzatmaya çalışmışlar.

Dizinin bence hikayesinin en etkileyici yeri seks işçilerinin hayatlarını ve yaşadıkları zorlukları yansıtmasının yanı sıra Ginny’nin yakın arkadaşlarından birisini Romeo’nun korumalarının bir kutu içine yerleştirip soru sorup cevap alamadıkları için o kutu içerisinde öldürüp bir yere gömüp gitmeleri. Özellikle ülkemizde son zamanlarda sosyal medyanın etkinliği dolayısıyla öğrenebildiğimiz haberlerde bu tarz canice kadın katliamlarını çok sık gördük.

Ülkemizde kadınlara giderek artan şiddet konusunun üzerine böyle bir sahneyi görmek beni derinden yaraladı. Buna benzer bir şekilde Pınar Gültekin’i öldürdüler bildiğiniz üzere. Bu tarz olayların gerçek olduğunu düşünmek beni çok yaraladı ve etkiledi. Ben hiçbir şey için izlemesem bu sahne için izlerdim bu diziyi.

Son olarak da ülkemizde çekilen ve eleştirimin başında bahsettiğim ”çıplak” dizisi bu ”Sky Rojo” çok daha iyiydi. Ortak konu olarak alınan seks işçilerinin yaşadıkları zorlukları çok daha iyi yansıtıyordu.

Misafir Yazar : Burak Göre

Yönetmenler : Óscar Pedraza, David Victori, Eduardo Chapero-Jackson, Jesús Colmenar, Albert Pintó, Javier Quintas

Senaryo : Álex Pina, David Barrocal, Esther Martínez Lobato, David Oliva, Javier Gómez Santander

Görüntü Yönetmeni : David Azcano

Kurgu : Luis Miguel González Bedmar, Regino Hernández, David Pelegrín

Müzik : Iván Martínez Lacámara, Manel Santisteban

Oyuncular : Verónica Sánchez, Lali Espósito, Yany Prado, Asier Etxeandia, Enric Auquer, Miguel Ángel Silvestre, Cecilia Gómez 

İspanya / Aksiyon-Macera-Suç / 16 Bölüm 40 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:
İLESky Rojo
KAYNAKSky Rojo
Önceki yazıOkul Tıraşı
Sonraki yazıThem

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz