Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Son Portre

Son Portre

1321
0

Son Portre (Final Potrait) 90 dakikalık, Stanley Tucci’nin yönettiği İngiliz yapımı biyografik film.

Filmin senaryosunu, aynı zamanda filmi yöneten Stanley Tucci, James Lord’un kitabı “Bir Giacometti Portresi”nden uyarlayarak yazmış.

Giocometti II.Dünya savaşının bitimi 1945’den itibaren Paris’te yaşayan İtalyan asıllı ünlü ressam-heykeltraş-baskı sanatçılarından biri. James Lord’ da Amerikan asıllı yazar ve sanat uzmanı. Pablo Picasso ve Alberto Giacometti’nin biyografik kitaplarıyla ünlü bir yazar.

Son Portre Film Konusu

Filmimiz bir sanat galerisinde başlar. Daha önceden birbirlerini tanıdığını anladığımız, galeride eserleri sergilenen Alberto Giacometti, James Lord’ da yüzünü beğendiğini, bir kaç saatini ayırıp, stüdyoya gelirse onun potresini çizmek istediğini söyler. Bu teklifden etkilenen James Lord ertesi gün ustanın atölyesine gider. Bu olayların Paris’de yaşandığını ve senenin 1964 olduğunu öğreniriz.

Sadece bir kaç saat süreceğini düşündüğümüz portrenin yapımı bir türlü bitmez. Saatler geçer ve elde boş bir tuval kalır. Giacometti, ertesi gün tekrar gelmesini rica eder. James Lord için başlanan bir işi bitirme gayreti, ünlü bir ressamın son portresinin yapıldığı kişi olmak gibi bir gurur verici insan olma isteğiyle, isteği geri çevirmez. Amerika’da kendini bekleyen sevgilisine telefonda 1 hafta sonra gelebileceğini söyler.

Ve biz yavaş yavaş çizilmeye çalışılan portre üzerinden, Giocometti’nin hayatına, karakterine, asistanlığını yapan erkek kardeşini, karısını, kandırdığı sanat galerisi sahiplerini, büyük ilhan aldığını düşündüğü fahişe sevgilisini tanımaya başlarız.

James Lord için güzel bir tecrübe yaşayacağını düşünerek kabul ettiği model olma tecrübesi, artık bir çeşit işkenceye dönüşür. İşin ilginç tarafı James Lord’un başlangıçtaki acelesi, endişesi de kalmamıştır. Ve biz de tıpkı james Lord gibi, Paris arkaplanında, bir sanatçının değişen ruh halini, deha ile delilik arasında gidip gelen bir insanı hayranlıkla izlemeye başlarız.

“Son Portre” sakin anlatımı, iddiasız mesajı, başarılı sanat yönetimi, abartısız ve minik detaylarıyla sevimli hale gelen oyunculuk kalitesiyle, keyifle izlenen bir biyografik film. 90 dakikalık kısa bir macera, bu güzel filmi izlemenizi hararetle tavsiye ederim.

Yönetmen: Stanley Tucci   /   Süre: 90 Dakika   /   Ülke: Birleşik Krallık   Yapım: Nik Bower

Oyuncular: Geoffrey Rush, Armie Hammer, Clémence Poésy

Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım    İthalat: Mars Prodüksiyon

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz