Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar SÜRGÜN İNEK

SÜRGÜN İNEK

1050
0

Yarın sinemalarda gösterilmeye başlanılacak olan 2013 Türk yapımı SÜRGÜN İNEK,komedi türündeki,90 dakika süreli filmin yönetmen koltuğuna Ayhan Özen oturmuş.Başrolleri ise Hasan Kaçan,Şebnem Sönmez,Fırat Tanış,Cezmi Baskın,Tolga Güleç,Erdal Cindoruk,Vildan Atasever,Burak Satıbol,Tarık Papuçcuoğlu,Köksal Engür,Eşref Kolçak,Yılmaz Gruda,Cahit Berkay,Serkan Öztürk ve Hüseyin Soysalan paylaşmış.Filmin çekimleri,Muğla’nın Yatağan ilçesinde gerçekleştirilmiş.Sürgün İnek filmi,Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kadiruşağı köyünde yaşanmış gerçek bir olaydan esinlenerek senaryolaştırılmıştır.

SÜR  1997 Yılında,köyde yaşayan Şevket(Hasan Kaçan) ile Cemile(Şebnem Sönmez)’nin çocukları olmamıştır.Evlat sevgisini,doğumundan beri büyüttükleri ve Gülsüm ismini verdikleri inekle gidermektedirler.Birgün gülsüm,yaramaz bir çocuk onu rahatsız edince okulun bahçesindeki Atatürk büstünü boynuzu ile devirir ve büst kırılır.Şevket,kendisine yapılan baskı sonucunda Gülsüm’ü komşu köye göndermek zorunda kalır ve sarı inek Gülsüm için sürgün günleri başlar…Gerçek hikaye kısaca bu.Filmin,28 şubat 1997 yılında yaşanan karanlık sürece vurgu yaptığı bir gerçek.Filmin yapımcısı, 28 şubat 2014 yılında filmi sinemalarda vizyona sokarak o günleri birkez daha hatırlamamızı istemiş..O dönemlerde yaşanan abuk-subuk durumlar ve asker korkusu komedi ile çok güzel anlatılmış.Filmin,en güzel yanı ise 1997 yılında geçen olaylar küfüre hiç başvurulmadan ve bel altına inilmeden çok komik bir şekilde anlatılmış.Herzaman söylediğim gibi,biz istersek herkesin kahkahalarla gülebileceği ve gülerkende ders alabileceği filmler yapabiliyoruz.(Ama nedense Recep İvedik türü maganda filmlerede bayılıyoruz!! neden acaba???)

SÜ

Filmde,tiyatro kökenli o kadar çok yetenekli ünlü varki.Çoğunun ismini yukarda yazamadığım için kendilerinden özür diliyorum.Filmde hepsi ama hepsi çok çok iyiler.Ancak Fırat Tanış ve Köksal Engür diğerlerinden bir adım daha ilerdeler.Köksal hocanın canlandırdığı karaktere çok güldüm:) Filmde o kadar çok güzel espri var ki,hangisini anlatayım bilemiyorum.Bu nedenle hepsini uzun uzun anlatıp sürpriz bozmak istemiyorum.Ben içlerinden üç tanesini seçtim ve sadece bir tanesini uzun anlatacağım. ” – Memlekette hukuk var. – Tabi,tabi!!”,” Makara suresi ” ve diğeri iseee.. :”Cami hocası o dönemdeki yasak nedeni ile kur’an kursu’nu kapatmış ve karate kursu açmıştır ama adı karate kursu…Yine içerde Kur’an eğitimi vermeye devam eder.Birisi ansızın gelir diyede dışarı nöbetçi öğrenci bırakır.Öğrenci nöbet beklerken uyuya kalır.O sırada müfettiş camiye baskın yapar.Baskın yiyen hoca,öğrencilerini müfettişe tanıtır. -Bu beyaz kuşak,bu sarı kuşak,bu siyah kuşak… o sırada içeri dışarıda nöbetçi olarak bıraktıkları yeşil takkeli öğrenci içeri girer.Müfettiş sorar. – Peki bu kim?? hoca cevap verir – Haa,o’mu?? o dindar kuşak:))

SS

Başbakanın TV’ler de Devlet Bahçeli’ye  -o çoluk çocuk nedir bilmez,onda evlat sevgisi yoktur,evlat sevgisi nedir bilmez diye bir demeci vardı hatırlarsanız.Hah işte..sanki senarist o sözleri tahmin etmiş gibi filmin sonuna öyle güzel replik yazmış ki anlatamam.O replik Başbakana cevap niteliğinde ve resmen cuk oturmuş.Ben,sırf bu replik için bile Sürgün İnek izlenir diyorum.Sözün özü: daha 1997’de insanlar askerden korkarken,onları en müstasna yerlere koyarken,çoğu şeyler yasakken ve yasaklanırken düşünün şimdi nerelerdeyiz!! Şu an herşey tersine dönmüş durumda…Bu filmde nerden nerelere geldiğimize tanık olacaksınız.Yalakaların ve kraldan çok kralcıların nasıl saf değiştirdiklerini göreceksiniz.Bu 1000 yılın komedisini sakın kaçırmayın,mutlaka izleyin.Son söz : Sayın yapımcılar,film galalarını lütfen Maslak Tim’de yapmayınız.İnanın bana bu yer film galası için hiç uygun değil.

Film notum:

İYİ SEYİRLER

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here