Transformers 5: Son Şövalye

Transformers 5: Son Şövalye filmi, aksiyon filmleri ile bilinen ünlü yönetmen Michael Bay’in, şimdilik son Transformers filmi olarak vizyonda yerini alıyor.

Filmin konu olarak önceki filmlerden hiç bir farkı yok. Daha önce herhangi bir Transformers filmi izlediyseniz, yine dünyamız son derece tehdit altında, Autobot’lar ile Decepticon’lar çarpışıyor, arada kalan insan ırkı ise bu savaşta iyilerin (Autobot’lar) yanında saf tutarak, direnişte görev alıyorlar.

Filmin önceki filmlere göre öne çıkan yanı, usta oyuncu Anthony Hopkins’in uzunca bir role sahip olması. Anthony Hopkins rolünün gerektirdiği sürenin dışına taşarak Autobotlar’ın insanoğlu ile önceki yüzyıllarda yaptığı antlaşmaları ve insanlığı bekleyen dünyalar savaşını anlamamızda kilit rol oynuyor. Ayrıca savaşın kazanılması için gerekli olan Merlin’in Asası’nın yerini doğru ekibi bir araya getirerek bulmayı kolaylaştırıyor. Bu kısımda önceki filmde de başrolü üstlenen Mark Wahlberg’e Hollywood filmlerinde 2017 yılında artık yakışmayan bir senaryo çıkmazı klişesi olan ”seçilmiş kişi” sıfatı yaftalanıyor. Mark Wahlberg canlandırdığı Cage Yeager rolü ile, Merlin’in Asası’nı kullanabilme yeteneğine sahip olan ve Merlin’in soyundan gelen Vivian Wembley’e (Laura Haddock) yardım ediyor. Michael Bay, filmografisine baktığımızda milliyetçiliği ve ırkçılığı ile Hollywood’da son derece eleştirilen yönetmenlerden biri. Bu filmde de verilen mesaj dünyayı, insanoğlunu ancak soyluların kurtarabileceği yönünde.

Film önceki filmlerden farklı bir yenilik sunmazken, aksiyon dozunun yüksek olmasının yanında, hikaye kısmında yer yer uzuyor. Filmin IMDB puanının 10 üzerinden 5.4 olduğunu dikkate alırsak ki bu puan yeni vizyona giren ‘Blockbuster’ bir Hollywood aksiyon filmi için son derece düşük bir puan, filmin izleyenler tarafından beğenilmediğini de, Transformers serisinin en kötü filmi olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Michael Bay’in acilen Transformers serisini uzatarak  seriye zarar vermeyi bırakmalı ve yeni fikirler yeni filmler üzerine yoğunlaşmalı diye düşünüyorum. Ancak Transformers 7.filme kadar planlanmış durumda ve seri hiç iyi gitmiyor. Kaldı ki filmin son sahnesinde bir devam filminin kesinleştiğini anlatan bir ek sahne izliyoruz.

Transformers 5: Son Şövalye, özellikle serinin meraklısı değilseniz, tavsiye etmediğim bir film.

OrtaKoltuk Puanı:

 

2 YORUMLAR

  1. Filmin sinemaya düşmesini dört gözle bekledim 3 yıl boyunca iyiki paramı harcamamışım diyorum gidememiştim çok iyi de olmuş. Transformers hayranı olarak 4.filmin rezalet olmasından sonra bu film kabul edilemez. 4. Filmin yanından geçemez bu film bana göre.
    Yav arkadaş anlatacakları konu Cybertronun yaratıcısı Optimusunun Nemesise dönmesi ve saçma sapan bir asa. Bunu neden 2 saat yaptılar nedeeen????
    Transformers filmlerine artık insanları koymayın. Yeter, baydı sıktı. O ona aşık oluyor, oyuncular filmden ayrılıyor, başka oyuncular birbirine aşık oluyor. Kardeşim ben Transformers izliyorum Trans Humans falan değil.
    Optimus prime ı gördüğümüz sahneler(nemesis prime da dahil)10 dakkayı geçiyorsa tüm dünya içimden geçsin bukadar diyorum. Ya ben bir transformers fanı film nete düşünce açtım izledim sıkıldım ve kapattım sırf dedim ki ulan önceki filmler de de biraz acayiplik vardı toparlarlar bir yerden dedim ama olmadı lanet olsun. böyle emeğin canı cehenneme. Arkadaş, adam Unicronu dünya yaptı ya artık ne diyeyim ben böyle yönetmene. Yok arkadaş yok, diyecek söz yok yeminle. Bide utanmadan filmin sonunda Unicron ile ilgili bir şeyler zırvalıyorlar. Konumu bitti de canına yandığımının nemesis prime’ını 2 dakika gösterdiniz bize. Transformers senaryosunu bana yapabileceğim imkanlarla versinler içinden geçmezsem adam değilim. 3 saatlik senaryoyu seyirciyi sıkmadan öyle güzel anlatırım ki. Bu filmde konu ilerlemiyor. İlk çağlardan girdiler, Nazilerden çıktılar. Yok devenin nalı. Filmde bir baş düşman falan da yok. Bir de anlamadığım bir şey megatron en son galvatron du. Onu anlatsanıza nasıl geri megatron oldu. Guin tesa ile alakası ne diye 2 saat anlatsanız daha mantıklı olurdu. Evet, o kadar rezalet bir film. Bumblebee denen veledi yaşattılar hep günü kurtardı. Birde optimusun nemesis prime halini tokatlıyor. Gülsem mi ağlasam mı? Jetfire Iron Hide gibi efsane karakterler varken, onu yaşatmaları suçtur Transformers fanlarına karşı. Nemesis prime gidip cade’e asayı verir misin kardeşim diyor, oda tamam diyor!! Dahada diyecek birşeyim yok. Çokda zamanım yok.
    KISACASI İZLEYİN, İZLEYİN AMA BİRŞEY BEKLEMEYİN. TRANSFORMERS İLE ALAKAM YOK DİYORSANIZ SOĞURSUNUZ. YANINDAN BİLE GEÇMEYİN.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz