40. İKSV ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

ULUSAL YARIŞMA 6

“Yeniden Leyla”

1979 İzmir doğumlu Barış Hancıoğulları, yazıp yönettiği ilk uzun metrajı “Yeniden Leyla” aynı oyuncuların farklı karakterleri oynadıkları iki farklı bölümde gelişiyor.

Birinci bölüm, İstanbul Esenler’de bir gecekonduda annesiyle yaşayan, tamirhanede çıraklık yapan, içe dönük, doğuştan dilsiz (ama sağır değil) Umut ile onu 13 yaşındayken doğurmuş olan annesi Leyla arasındaki, ara ara Oidipus kompleksinin su yüzüne çıktığı ilişkiye odaklanır. Annesinin son zamanlarda garip davrandığını fark eden Umut onu gizlice takip etmeye başlar ve Leyla’nın bir yabancıyla görüştüğünü anlar.

Leyla’nın beraber olduğu adamın kimliği ile ilgili ortaya çıkan beklenmedik gerçekler Umut’un hayatını alt üst eder. Hem çok iyi bir oyuncu hem de çok güzel bir genç kadın olan Ayfer Dönmez’in, oğlunu çok genç yaşata doğurmuş bile olsa Leyla olarak fazla genç kalması yüzünden inandırıcılığını kısmen yitiren bölüm epey aksayan öyküsüyle de tatmin edici bir sona ulaşamıyor.

Filmin ikinci bölümünde ise, Umut ile Leyla’yı canlandıran oyuncuların öyküsüne geçilir. Burada kurulan ustalıklı karakter ilişkileri, giderek mantığı aşırı zorlayan bir hikâyeye dönüşür.

Aslında, bir film izlettikten sonra, filmin mutfağının anlatmak özgün olmasa da parlak bir fikir. Özgün değil, çünkü Karel Reisz, bir film ekibinin çekmekte oldukları öykü ile gerçek yaşamlarını, kurmaca ile gerçekliği iç içe geçirdiği 1981 yapımı “The French Lieteunant’s Woman / Fransız Teğmenin Kadını” filminde benzer bir biçem kullanmıştı. Ancak Reisz iki öyküyü ustalıkla harmanlarken, Hancıoğulları birbirinden kopararak anlatır. Ama filmin asıl kusuru her iki öykünün de inandırıcılıktan uzak gelişim ve finalleri.

Birbirinden ilginç oyunlarla tiyatromuzda sağlam bir yer edinmiş olan, dizilerde ve filmlerde de izleyici karşısına çıkan, geçen yıl Adana’da Emir Özden’le Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülünü paylaşan Ahmet Melih Yılmaz, Umut’u canlandırdığı bu bu ilk başrolünde çok başarılı.

Yönetmen / Senaryo : Barış Hancıoğulları

Görüntü Yönetmeni : Dilşat Canan

Kurgu : Osman Bayraktaroğlu

Müzik : Tamer Temel

Oyuncular : Ahmet Melih Yılmaz, Ayfer Dönmez, Cem Zeynel Kılıç, Sermet Yeşil, Emrah Özdemir, Ali Hikmet Kürekçi, Nazmi Sinan Mıhçı, Zeynep Yardımcı, Eren Çiğdem

Türkiye / Dram / 99 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz