Kursk

Kursk filminde, Rus Donanmasının ”Kursk” adı verdiği, hiç batmaz diye düşünülen denizaltısının bir patlama sonucu batması ve içindeki mürettebatın denizaltından kurtulmak için verdiği yaşam mücadelesi hikaye ediliyor.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana Rus Donanması’nın gerçekleştirdiği ilk tatbikatta kullanılan K-141 Kursk denizaltısı batmaz diye düşünülmekte ve mürettebatı donanmanın en iyilerinden oluşmaktadır. Bu mürettebatın içinde ki Kaptan Mikhail Kalekov, kendini işine adamış, hamile eşi ve çocuğu olan bir deniz subayıdır. Mikhail, mürettebatı ile birlikte Kursk’a biner ve Barents Denizi’ne dalarlar. Bir süre sonra beklenmedik patlamalar olur ve mürettebatın bir kısmı hayatını kaybeder. Mikhail ve bir grup subay su geçirmez arka kabinlerde güvendedir. Grubun kurtarma gelene kadar yetecek havası ve erzağı vardır ancak yardım ne zaman gelecektir bilinmez. Denizaltının sismik etkinliği tespit edildiğinde İngiltere, Fransa ve Norveç yardım teklif eder ancak Rusya siyasi sebeplerden dolayı durumun kontrol altında olduğunu söyler. Kaybedecek vakit yoktur ve zaman gittikçe daralmaktadır..

Senaryosunu Robert Rodat‘ın yazdığı filmin yönetmen koltuğuna Thomas Vinterberg otururken oyuncu kadrosu Colin Firth, Matthias Schoenaerts, Lea Seydoux, Peter Simonischek, August Diehl, Max von Sydow, Matthias Schweighöfer, Magnus Millang isimlerinden oluşturulmuş.

Türkiye Dağıtım : CGV MARS DAĞITIM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz