Onun Adı Petrunya  /  Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija

Onun Adı Petrunya filminde, sadece erkeklerin katılabileceği geleneksel bir törene istemeden müdahil olan genç bir kadının yaşadıkları hikaye ediliyor.

Epifani döneminde Makedonya’da takvimler Ocak ayının 19’unu gösterdiğinde görkemli bir tören düzenlenir. Törene katılan erkekler, rahip tarafından suya atılan haçı çıkarmak için birbirleri ile yarışır. Haçı bulmayı başaran kişinin ise bir yıl boyunca kutsandığına, revah ve servete kavuşacağına inanılır. 31 yaşındaki tarih uzmanı Petrunija, başarısız bir iş görüşmesinden dönerken Epifani törenine denk gelir. Törene katılan genç kadın, kendisini bir anda suyun içine atılan haçı çıkarırken bulur. Haçı yakalamayı başaran Petrunija, sudan çıkınca etrafındaki erkeklerin saldırısına uğrar. Erkekler, Petrunija’nın kadın olduğu için ritüele katılmaya hakkı olmadığını, bu yüzden haçı geri vermesi gerektiğini düşünür. Ancak, Petrunija’nın haçı geri vermeye niyeti yoktur..

Orijinal ismi ”Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija” olan filmin yönetmen koltuğuna senaryosunu Elma Tataragic ile birlikte yazan Teona Strugar Mitevska oturmuş. Oyuncu kadrosu ise Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Simeon Moni Damavski, Suad Begovski, Stefan Vujisic, Violeta Shapkovska, Xhevdet Jashari, Petar Mircevski isimlerinden oluşturulmuş.

Türkiye Dağıtım : Başka Sinema

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here