Sekiz Buçuk 

Sekiz Buçuk filminde, Guido Anselmi isminde bilimkurgu türündeki yeni projesine hazırlanırken yazar tıkanması yaşayıp tüm ilgi ve heyecanını kaybeden İtalyan bir yönetmenin anıları ve fantazileri hikaye ediliyor.

Guido Anselmi, merakla beklenen yeni projesini gerçekleştirmeye çalışırken yazar tıkanması tarzı bir handikapla karşılaşan ünlü bir İtalyan yönetmendir. Yeni projesi biyografik öğeler de barındıran bir bilimkurgu filmidir. Ancak yönetmen bir anda vuku bulan bu durum nedeniyle sanata ve filmine duyduğu tüm ilgisini ve heyecanını kaybetmiş durumdadır. İşi üzerinde yoğunlaşmaya ve bir şekilde bitirmeye çalışan Guido, zamanla bir grup flashback ve rüyalarla anıları ve fantezileri arasında gidip, gerçeklik hissini kaybetmeye başlar. Usta yönetmen Federico Fellini’nin başyapıtları arasında yer alan film yönetmenin hayatından gerçek kesitler barındırıyor. Sekiz Buçuk ele aldığı konu, büyüleyici atmosferi ve psikolojik derinilğiyle sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri.

Yönetmen koltuğuna, filmin senaryosunu Ennio Flaiano, Tullio Pinelli, Brunello Rondi ile birlikte yazan Federico Fellini otururken oyuncu kadrosu Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Sandra Milo, Claudia Cardinale, Rossella Falk, Barbara Steele, Mario Pisu, Guido Alberti, Madeleine Lebeau, Jean Rougeul, Edra Gale, Mario Gemini, Mino Doro isimlerinden oluşturulmuş.

https://youtu.be/OtDQOF_pU8A

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz