Oyunu Mecidiyeköy Büyük Sahne’de izledim. Bana nedense biraz ruhsuz gelen Torun Center’ı, Devlet Tiyatroları’nın iki sahne ile orada yer almaya başlaması birazcık da olsa canlandırmış. Salon da gayet yeni ve güzel tabii..

Oyuna gelince; yazarı İsviçreli Friedrich Dürrenmatt, yönetmen ise yılların değerli tiyatrocusu Can Gürzap, dolayısıyla beklentim de yüksekti tabii. Oyunun ilk dakikalarında tüm oyuncular sahnedeydi zaten ama o andaki duruşlar, beden dilleri vs. bana beklediğim kadar profesyonelce gelmedi açıkçası.

Oyunun konusu şöyle : Avrupa’nın kalbinde uzun süredir ekonomik sıkıntı çeken bir kasabaya yıllar önce orayı terk etmiş olan Bn. Zahansayan, bir milyoner olarak gelir. Kasaba halkına bağışlayacağı 1 Milyar karşılığında eski hesapları kapatmak için adaletin yerine getirilmesi şartını koşar. Bu andan itibaren kasabada Avrupa’nın temsil ettiği tüm entelektüel, hümanizmacı düşünce sarsılmaya başlar. Çünkü pazarlık bir anlamda tüm bunlardan vaz geçmeyi öngörmektedir..

Can Gürzap’ı, ilerleyen yaşına rağmen halen bilfiil sahnede olmasından dolayı takdir ettim ve bir kez daha saygı duydum. Oyuna adını veren “hanımefendi” Gönen Aykaç’ın oyun boyunca giymiş olduğu ışıltılı kostümler o role çok uygundu ve dikkatleri sürekli kendisinin üzerinde tutuyordu. Dekor da gayet güzel ve yerindeydi. Oyunculardan en öne çıkan isim ise Belediye Başkanı rolündeki Uğur Keleş idi. Çok doğal ve sempatik bir oyunculuk sergiledi gerçekten.

Oyun süresince müziğe çok fazla yer verilmemiş olması (eksikliği hissediliyordu) ve sahne geçişlerinde tüm ışıkların kapatılıp sahne üzerinde dekor değişikliği vs. gibi şeylerin yapılması sebebiyle konsantrasyonumuzun sıklıkla kesintiye uğraması aklımda kalan diğer detaylar oldu. Oyun, vermek istediği mesaj anlamında konusu itibariyle güzeldi. En klasik ve alışıldık tabirle “insanın para için en yakınlarını bile gözden çıkarabileceğini” anlatan bir dramdı. Fakat daha güzel sahnelenebilir miydi? Neden olmasın… Benim coşku ve heyecanla alkışladığım bir oyun olmadı ama bilhassa da Can Gürzap’ın seyirciyi selamladığı anlarda ayağa kalkıp bravo nidalarıyla alkışlayanlar da olmadı değil.

Tüm bunların dışında her zaman dediğim gibi; tiyatro tiyatrodur ve ne olursa olsun, verilen emeğe saygımız sonsuz…

Misafir Yazar : Bilinç Civelek

Yönetmen : Can Gürzap

Yazan : Friedrich Dürrenmatt

Türkçeye Çeviren : Kemal Bekata

Oyuncular : Can Gürzap, Gönen Aykaç, Oğuz Tunç, Mutlu Güney, Tayfun Sav, Mahmut Gökgöz, Mürsel Yaylalı, Cenk Dinçsoy, Eren Özyalçın, Uğur Keleş, Erhan Tuna, Emre Çebi, Ece Sarıçoban, Kamil Gençtürk, Fevzi Erden, Emin Önal, Melis Özpaça, Özge Aktaş, Selvin Konuk, Nur Merve Akdemir, Dinçer Simsar, Nurettin Özşuca, M. Coşkun Ülgen, Murat Yatman

Türkiye / Komedi-Dram / 120 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz