Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Annabelle : Kötülüğün Doğuşu

Annabelle : Kötülüğün Doğuşu

1836
0

Annabelle : Kötülüğün Doğuşu   (Annabelle-Creation)

Annabelle : Kötülüğün Doğuşu filminin yönetmen koltuğuna 1981 İsveç doğumlu yakın zamanda izlediğimiz ”Lights Out (2016)” filminden tanıdığımız David F. Sandberg oturmuş. İlk film Annabelle, 2014 yılında vizyona girmiş ve izleyici tarafından beğenilmişti. İkinci film, istek üzerine yapılan ancak ilk filmin başarısına yaklaşamayan bir hikayeye sahip. Annabelle’nin nasıl kötü olduğuna tanık olmak isteyenlerin bu film için hiçbir hazırlık yapmasına gerek yok. İlk filmi izlemeden de ikinci filmdeki olaylara vakıf olabilirsiniz.

California’da bir çiftlik evinde oyuncakçı Samuel (Anthony LaPaglia), eşi Esther (Miranda Otto) ve 7 yaşındaki kızları Annabelle (Samara Lee) ile mutlu bir yaşam sürerken trajik bir kaza sonucu Annabelle yaşamını yitirir. Aradan geçen 12 yıl sonunda etrafında bir çocuk sesi bir nefes isteyen katolik aile evlerini altı yetim çocuğun kullanımına açarlar. İçlerinde çocuk felci olan Janice (Talitha Bateman)’nın evde saklanan oyuncak bebeği bulmasıyla şeytani kötülük ortaya çıkar ve evde dehşet saçmaya başlarken gizlenen sırlarda bir bir ortaya dökülür….

Oyuncak bebeğin köklerine inmeye çalışırken bana göre yanlış olan birkaç başlangıç ile başlayan hikaye zaman ilerledikçe karmaşık çelişkili durumdan kurtulup rayına oturuyor ve geçmişte yaşananlar birer birer açığa çıkıyor. Filmdeki karakterlerin sahneleri iyi yazılmış ve iyi yönetilmiş. Yönetmen filminde, bir labirent düzeninde tasarlanan evi de çok iyi kullanmış. Seyircide merak uyandırmak için kullanılan kapalı iç mekanlar, birbirleri ile bağlantılı odalar ve ölen kızın odasının birer birer keşfedilmesi ilgiye değer nitelikte. Bebekle temas halindeyken korkutma amaçlı yapılan ses efektleri de tadındaydı. Filmin oyunculuklarını, kamerasını ve kurgusunu beğendim. Birçok ünlü filmin müziğine imza atan ve ”Fetih 1453” filminin müziklerini de yapan besteci Benjamin Wallfisch ise yine iyi iş çıkarmış. Jenerikte dinlediğim ” You Are My Sunshine” bestesine bayıldım, dinlemenizi tavsiye ederim.

Sözün özü : Dindarlığın ve şeytani sahiplenmenin ne kadar tehlikeli olduğunu üstüne basa basa vurgulayan film alt metinde, ”sevdiklerinizi kaybettiğinizde onları gittikleri yerde rahat bırakın, acılarınıza alışın, her şeyin Allah’ın taktiri olduğuna inanın, onları geri getirmek için uğraşmayın” deniliyor.  Annabelle’nin ilk filmini izleyip sevdiyseniz ve izlemediyseniz bile korku türünü seviyorsanız, eski okul psikolojik korku filmi taktiklerinden ilham alan film sizi mutlu edebilir. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz