Anons

YETER Kİ  İÇİNDE BECERİKSİZ ASKER VE DARBE GİRİŞİMİ OLSUN..

Mahmut Fazıl Coşkun’un daha önce seyrettiğim, belki Galata’da geçiyor diye çok ilgiyle izlediğim, ve fakat çok incelikli, duygulu bulup beğendiğim filmi “Uzak İhtimal” inden sonra “Yozgat Blues”a bayılmamıştım ama yine de Anons’u merakla bekliyordum.

Bu kez de senaryosunu Ercan Kesal ile birlikte kotardığı bir absürd komedi çekmiş. Anons’ta liberal takıntısı “askeri vesayet”le dalga geçiyor. Ama dalga geçerken aslında askeri vesayetin çok da geçerli olmayıp lafta kaldığını, bizzat kendisi anlatıyor!

Yağmurlu bir gecede dört eski asker bir anons için hazırlık yapmaktalar. Gençler bilmez, eskiler unutmaz; eskiden darbeler, radyodan okunan bir bildiri ile başlardı. Darbe yapmak için İstanbul ve Ankara Radyosu’nu ele geçirmek yeterdi, bir de caddede birkaç tank gezdirmek.

Söz konusu yağmurlu gecede o dört emekli asker, sandıktan çıkardıkları üniformalarını giyer ve bildiriyi okumak için İstanbul Radyosu’na giderler. Tabii cep telefonları filan da yok, kimin ne yaptığını bilmiyorlar. Sonrası absürd komedi..

Fikir çok güzel. Ama güzellik fikirde kalmış! Film bir türlü akmıyor. Afakanlar bastıkça basıyor. Filmdeki her şey absürd, her şey komik ama ne gülebiliyorsunuz, ne izleyebiliyorsunuz. Zaten eski havası verilmesi için siyah beyaz gibi, fenalık geliyor, kaç defa saatime baktığımı hatırlamıyorum, 90 dakika geçmiyor. Hani neredeyse ben gidip okuyuvereceğim o bildiriyi.

Şimdi tabii denilebilir ki, ne güzel bak verilmek istenen tam da bu, Nuri Bilge Ceylan filmlerinde nasıl ruh sıkıntısı veriliyorsa burada da beceriksizliği, sakarlığı, zavallılığı, bütün buna rağmen askerin en iyi ben yönetirim iddiasını nasıl da vermiş yönetmen.

Zaten Venedik’te de çok beğenilmiş. Hatta daha şimdiden pek çok ödülle şımartılmış. Yeter ki içinde beter bir Türkiye, beceriksiz askerler ve darbe teşebbüsü olsun, beğenirler. Benim beğenmeme nedenim ise vallahi içinde bunlar olması değil, çok sıkıcı olması! Başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz paylaşıyor. Pek çirkin, pek hödükler, böyle görünmek için özel gayret sarfetmelerine de gerek kalmamış!

OrtaKoltuk Puanı:

5 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Tabii ki küfür yazan troller dışında herkesin ve Yazgülü hanımın düşüncesine büyük saygım var…Kendisinin aksine ben Anons filmin çok beğendim..
  Sadece şunu söylemek istiyorum: Biz Askeri vesayetin liberal takıntısı olmasını pek bir seviyoruz!

  Selamlar, saygılar

 2. Ben filmi izleyen birisi olarak,filmi ben de pek beğenmediğimi söyleyebilirim lakin bir eleştiri
  Oyuncuların şahsına hakaret içermemelidir.Bu konudaki yaptığınız yorumdaki üslup bir eleştiri yazarına yakışmamaktadır ya üslubunuzu değiştirin ya da eleştiri yazmayı bırakın.
  Sevgiler

 3. Hiç de profosyonel olmayan bir film eleştirisi olmuş. Oyuncuların fiziksel görünüşü üzerinden yorum yapmak cok yakışıksız. Ortakoltuk sitesi daha araştırmacı ve bilimsel yazılarla saygınlığını kazanacaktır, bana kalırsa bu yazı siteden kaldırılmalıdır.

 4. Bu nasıl bir film eleştiri yazısıdır ki akıl alacak gibi değil.. Bu film eleştirisi değil yazanin haliye ruhiyesinin sapmalarla dolu olması bir nevi..
  Eleştiri yaparken göz çıkartması da ayrı bir felaket.. Nuri Bilge Ceylan a atıfta bulunup sıkıcı bulması gibi..
  Ayrıca filmleri beğenme nedenleri de beğendiği mekenlarda çekilmesi! Akıl almaz bir eleştiri yazısı sanki orta okul 11.sınıf öğrencisinin ruhuyla yazılmış desem o yaştaki çocuklara yazık olacak..
  Bence bu eleştirmen arkadaşı yok saymak en güzeli olacak..

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz