Ay’da İlk İnsan

BENİM İÇİN KÜÇÜK, İNSANLIK İÇİN DEV BİR ADIM..

Filmin yönetmen koltuğuna 1985 ABD doğumlu ”Whiplash (2014), Cloverfield Yolu No: 10 (2016), Aşıklar Şehri (2016)” gibi ses getiren filmlere imza Damien Chazelle oturmuş. Çok yönlü bir yetenek olan Damien, Hollywood’da çektiği filmlerle Oscar’a uzanmayı başaran nadir genç yönetmenlerden. Önümüzde ki yıllarda Hollywood ve dünya sinemasının vazgeçilmez dahi yönetmeni olarak anılacağına ve bu filmi ile de Oscar’a aday gösterileceğine kendi adıma eminim.

Ay’da İlk İnsan filminde, ABD’li bilim adamlarının 1961-1971 yılları arası ay’a gitme çalışmaları ile astronot Neil Armstrong’un aile yaşamına ve sıkıntılarına odaklanılıyor. John F. Kennedy‘nin genişletilmiş uzay programı kapsamında Amerikalı yetkililer, Sovyetler Birliği’nin kendilerinden önce ay’a insan gönderme çalışmalarında önde olduğunu kabullenemeyip NASA’ya baskı yaparak çalışmaları hızlandırırlar. Ancak, teknolojileri o kadar iyi değildir. Bilim adamları, derme çatma, konserve kutusuna benzeyen araçlar ile ikna ettikleri astronatları kobay olarak kullanıp deneme yanılma yoluyla eksikleri gidermeye çalışırlar.

1961 Yılında Nasa’nın, Gemini projesi için mühendis pilot aradığını öğrenen Neil, işinden ayrılarak Nasa’ya başvuru yapar. Yapılan mülakatları ve pilot testlerini başarıyla geçen Neil, 1969 yılında Apollo 11 ile aya ayak basan ilk insan olur..

Neil Armstrong‘un, içinde fırtınalar kopan ama dışarıya vuramayan soğuk, düşünceli ve içine kapanık yapısına rağmen eşine, çocuklarına düşkünlüğü Ryan Gosling‘in başarılı içsel performansı ile çok güzel resmedilmiş. Tabii ki bunda senaryoyu ve oyuncularını başarılı bir şekilde kullanan yönetmen Damien‘ın payı çok büyük.

1969 yılında 8 yaşında bir çocuk olduğum için ve de televizyonumuz olmadığı için bu tarihi anı izleyemeyenlerden birisiyim. Bu tarihi ana eşlik edemediğim için üzüntülüyüm ama bir yandan da yıllar sonra ”aya gidilmediğini, bunun bir stüdyo ortamında gerçekleşen aldatmaca olduğunu” sosyal medyada okuduktan sonra acaba mı? diyorum. Amerikalılar, Rusya’nın önüne geçebilmek için insanlığı aya gittik diye kandırdılar mı? Yada daha önce Ruslar mı aya ilk ayak bastı? İncelemediğim için bilmiyorum ve eskiyi karıştırmadan size soruyorum :- Son yıllarda aya giden insan var mı?

Neil’in, filmde 1965 yılında geçen bir sahnede söylediği repliği dikkat çekici :”-Biz uçmayı 60 yıl önce öğrendik”.. Yani, daha işin başındayız diyor ünlü astronot. Zaten yönetmen de o yıllarda, konserve kutusuna benzeyen, paslı vidalarla ve tenekelerle donatılmış uzay araçlarını ve yıllar ilerledikçe gelişip değişen teknolojiyi gösterişten uzak bir şekilde çok güzel resmediyor.

Filmde ki gerginlik, neler olacağının bilinmesinden kaynaklanıyor. Uzay çalışmalarındaki gerilemeler ve başarısızlıklar Amerikan halkını da ayaklandırıyor. Biz açız, o kadar para niye harcanıyor diyor halk. Filmin bir sekansında, Amerikan hükümetine muhalefet olan bir bürokratın, yoksulluk ve ırk eşitsizliğine vurgu yapan siyahi yazar-şair Gil Scott-Heron‘un ”Ay’daki şiirini okuması güçlü bir etki yaratıyor izleyici üzerinde.

Filmin senaryosunu, kurgusunu, oyuncu yönetimini, kamerasını ve oyunculuklarını beğendim. Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke ve Corey Stoll ise üst düzey oyunculuk sergilemişler.

Sözün özü : 141 Dakika uzunluğunda ki ”Ay’da İlk İnsan”, bilinen uzay çalışmalarından daha çok Ay’a ilk ayak basan adam olarak tarihe geçen Neil Armstrong’un aile yapısına ve içsel yapısına odaklan bir film. İnsanlığın Ay’a gitme çabalarını ve astronot Armstrong’un içinde fırtınalar esen ama dışa vuramayan soğuk yapısını, iyi bir aile babası olmasını ve işine son derece bağlı bir pilot olmasını anlatan Biyografik-Tarihi film ilginizi çekiyorsa kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz