ARABALAR 3

Arabalar 3, dünyaca ünlü Pixar animasyon stüdyolarının yeni filmi olarak karşımıza çıkıyor. Pixar, Arabalar (Cars) serisi ve serinin ilgi odağı karakteri Şimşek McQueen ile başarılı bir iş çıkarmıştı ve karakteri bir popüler kültür malzemesi olarak benimsetmişti. Üçüncü film, bu ticari başarının bir getirisi olarak kaçınılmaz görünmekteydi.

Arabalar 3’te hızlı, hırslı ve şampiyonluklarla dolu geçmişi olan yarış arabamız Şimşek McQueen’in yeni turnuvalarda karşılaştığı yeni nesil araçlara karşı mücadelesi anlatılıyor. Teknik olarak yeni teknolojilerle donatılmış yeni nesil ”genç” arabalar, Şimşek McQueen’in tahtına hızlıca geçiyor. Kariyeri ve ünvanı yara alan McQueen ise günümüzün teknolojilerine ayak uydurmanın yollarını arıyor.

Filmin hikaye kurgusuna baktığımızda, Pixar’ın çoğu animasyonuna göre olgun bir hikayesi var diyebiliriz. Senaryo, küçük yaş grubundaki seyirci kitlesine, azim ve hırsın yeterli olmadığı durumlarda, hedeflerin gerçekleşememesi gibi bir durum söz konusu olduğunda bunu pozitif şekilde karşılama ve yeni motivasyonlara doğru yönelme mesajı veriyor. Çok küçük yaşta Şimşek McQueen’i yalnızca şampiyon olarak görmek isteyen çocuk seyircilerin filmin finaline vereceği tepkiyi merak etmedim değil. Arabalar’ın önceki filmlerinde de şampiyonluk yerine hayat kurtarmayı tercih eden Şimşek McQueen için ”kendini feda etme” yeni bir durum olmasa da, senaryonun yapısı biraz daha olgun. Filmin emekliye ayrılma ya da sahalardan inip eğitmenliğe geçiş hikayesini, Stallone’un Rocky serisininde son filmlerde işlediği konuya benzetebiliriz. Bu anlamda filmin konusu Creed filmini andırıyor.

Filmin özellikle sinematografisi çok başarılı. Pixar’ın her yıl gelişen ve mutlaka kendini yenileyen animasyon teknolojisi ile birleştiğinde 2017’de vizyona giren bir Pixar filmi görmek göz doyuruyor. Özellikle Şimşek McQueen ve eğitmeni Cruz Ramirez’in sahilde antrenman yaptığı sahnedeki güneşin yön değiştirmesinden kaynaklanan ışık değişimleri harika görünüyordu.

Yeni filmde Şimşek McQueen’e yer yer yaşlılık ve emekliye ayrılma vurgularının yapıldığını görüyoruz. İlk Arabalar filminden bu yana 11 yıl geçtiğini düşünürsek bu vurgu, serinin sonlanacağının işareti olabilir. Spoiler vermememek için finalden bahsetmek istemiyorum ancak finalde gelişen durum da Arabalar serisinin sonlanabileceğinin bir işareti olarak yorumlanmaya açık.  Pixar, Arabalar’da türetebileceği hikaye ve animasyon tekniklerini tüketmiş, kendini tekrar etmek istemediğinden hikaye ile vedalaşmak istemiş olabilir.

Filmi daha önce Arabalar’ın ilk filminde sanat departmanında görev alan, Brian Fee yönetiyor. Arabalar 3 Brian Fee’nin kariyeri boyunca ilk filmi. Seriye yabancılığı olmasa da Fee’nin yönetmenliğini başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Filmin hikayesi de kendisine ait, hem hikaye hem filmin genel temposu serinin önceki filmlerinin başarısını tutturamıyor ve Arabalar 3, Arabalar serisinin en zayıf halkası olarak finale eriyor.

Özellikle küçük yaştaki seyircilerin beğeneceğini umduğum film, her Pixar filmi gibi büyükleri de sıkmadan perdeye bağlamayı başarıyor. Türkçe dublajda Şimşek McQueen’i ilk filmden beri seslendiren Yekta Kopan yine harika bir iş çıkarmış. Görüntülerin üzerindeki Türkçe yazı bindirmeleri de film ile yabancılaşmadan bir bağ kurmamızı sağlıyor.

İyi seyirler.

Film notum:

5 YORUMLAR

  1. Bundan daha iyi bitebilirdi
    diye düşünüyor insan. Mcqueen’in eğitmeni olan Cruz Ramizer’i kendi yerine yarışa sokması olguncaydi ama izleyenleri pek tatmin etmedi. Mcqueen çok yetenekli bir yarışçı, istese her şeyin üstesinden gelebilir ve yarışı kazanabilirdi. 😞

  2. Sonunu beğendim Mc queenin artık gerçekten yaşlandığını ve gerçeği değiştiremeyeceğini anlayarak Cruz la yer değiştirmesi güzeldi fakat Mc i bu kadar küçük düşürmeleri sürekli yaşlandığını üstüne basa basa anlatmaları heyecanımı kaçırdı. 6 yıl önce bu filmi izlerken çok heyecanlanıp yerimde duramazdım ama bu serinin bu filminde bunu yaşayamadım belkide artık büyüdüm ama büyüdüğümüz eğlenemiyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bu filmi 9 10 yaşındaki bir çocuk izlese anlayamaz sadece bizim gibi artık büyümüş ve Mc in geçmişini bilenler izleyip tad alabilir. Filmi genel olarak beğendim fakat izlerken o eski Mc i özledim…

  3. O kadar bölüm çekildi yine mc Queen kupayı kazanamadı cruz denen yarışçı olmayan bi karakter kaldırdı. açıkçası sonu berbattı. 4 ü bekliyorum.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here