Yönetmenliğini Vatche Boulghourjian’ın yaptığı Lübnan, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri ortak yapımı olan Tramontane filmi, isminin anlamını taşıdığını daha ilk dakikadan hissettiriyor.

Tramontane, dağların ardından gelen yabancı anlamını taşıyor.

Barakat Jabbour’un can verdiği Rabih karakteri, Lübnan kırsalında doğmuş görme engelli bir müzisyendir. Bir gün karşısına çıkan bir turne teklifi hayatının yönünü bir anda değiştirecektir. Kimliğinin sahte olduğunu öğrenmesi; ona ‘kim olduğunu’ sorgulatır ve yalan üzerine inşa ettiğini farkettiği yaşamını doğrularıyla düzeltebilmek için sorular sormaya başlar. Ne yazık ki alacağı cevapların arasında hangisinin doğru hangisinin yalan olduğu sorusunun cevabını da ancak sezgileri yardımıyla çözecektir.

Asıl dili arapça olan ve Lübnan’ı bize tüm çıplaklığıyla sunan film tokat gibi sahnelere ve çekimlere sahip. Yıkıntıları ve savaş sonrası halleriyle Lübnan, insanı bir anda oranın kültürüyle ve zorluklarıyla da burun buruna getiriyor. Lübnanlı oyuncu Barakat Jabbour ise görmelli engelli rolüyle o zorlu yaşantıyı daha da dramatik hale getiriyor.

Çekimlerde çoğu kez, yalnızca ışığı ayırt edebilen Rabih’in gözüyle bakabilmemiz için kamera zaman zaman bazı sahneleri bize flu ve yalnızca ışık olarak veriyor. Bu da, görme engelli birinin gözüyle bakabilmemiz anlamında oldukça yardımcı oluyor.

Rabih’in müzisyenliğiyle arap müziğiyle de tanışıyoruz filmde. Tamamen Arapça sözler ve Arap melodileriyle süslü soundtrackler filmde bütünlük taşıyor. Filmin sonu ise beklenmedik şekilde bitiyor fakat Lübnan’da yaşanan tükenmişlik, bıkmışlık hali de sonun hazırlanmasında etki etmiş görünüyor.

Tüm iyi taraflarını bir tarafa bırakırsak, hikayenin biraz uzun anlatıldığını söylemek mümkün ama bu vesileyle Lübnan topraklarında rehber niteliğinde bir gezi yapmış oluyoruz.

Anne rolüyle karşımıza çıkan Julia Kassar ise, içinde bulunduğu buhranı, annelik gururuyla kaybetme korkusunu bizlere başarılı bir şekilde yansıtıyor. Farklı bir kültürde, farklı bir sinema filmi izlemek ve aynı zamanda bambaşka bir mekanla tanışmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir film.

Kaydet

Kaydet

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz