Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Arrival (Geliş)

Arrival (Geliş)

1992
3

Arrival (Geliş), Denis Villeneuve tarafından yönetilen 116 dakikalık bilim-kurgu/dram türü film. Ted Chiang’in “Story of Your Life” adlı kısa hikayesinden Eric Heisserer tarafından senaryolaştırılan film, son yılların en başarılı bilim-kurgu filmi olarak vizyonda.

arrival3

Yönetmenin bir sonraki projesinin adını duymak bile, başarısının göstergesi, 2017 yılının en önemli projesi olmaya aday projenin adı “Blade Runner 2049”, bilim-kurgu türünün en önemli kült filmi “Blade Runner”bir kez daha Denis Villeneuve tarafından çekiliyor.

arrival4

Filmin ve dolayısıyla yönetmenin başarısı basit, sade ama aynı zamanda görkemli, etkili, derinlikli anlatımında saklı, sanırım.

arrival5

Filmin oyuncuları, Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker.

arrival6

Dilbilimci Dr. Louise Banks, filmin tek başına odak noktası olarak karşımızda, eleştirilecek tek noktada burası belki. Çünkü filmde, Dr.Louise dışında kalan tüm karakterler derinliksiz, karikatürize ve 2 boyutlu olarak girip çıkıyorlar.

arrival1

Filmde kullanılan zaman, aynı hafızamızın çalışma prensibi gibi ya da rüyalarımızdaki zaman dili gibi, hangi olay nerde belli değil. Çok uzak geçmişten gelen görüntüden sonra gelen şimdiki zaman ya da ilerideki bir an. Bu aslında tehlikeli, seyirciyi filmden kopartıp yabancılaştırırabilecek riskli durum, sakin, sade, abartısız anlatımda, filmden alınacak tadı arttırıyor.

arrival2

Filmin, üstüne dramatik yapının inşa edileceği sorusu, en basit biçimiyle “Bir gün uzaylılar dünyaya gelirse onlarla nasıl iletişim kurabiliriz?”

Dünyanın 12 farklı noktasına 12 uzay gemisi gelir. Beklemeye başlarlar. Gelenlerle iletişim kurmak adına dilbilimcimiz Dr. Louise Banks ve uzay fizikçisi Ian Donnelly seçilir. Görevleri ortak dili bulmak ve iletişimi çift taraflı hale getirebilmektir. Onlarla birlikte, tüm dünyada benzer şekilde bilim adamlarından oluşturulan ekipler çalışmaya başlarlar. Uzaylıların dünyaya geliş amaçları düşmanca bir tutum mudur? Bilim adamlarının tepelerindeki devlet yetkilileri sürekli bu kuşkuya prim vererek, çalışmaları denetlemektedir.

arrivalafis%cc%a7

Filmin büyük bir kısmını bilim adamların çabaları, gösterdikleri aşamalar ve karşılaştıkları güçlükler almakta, bu sırada benzer soruları seyirciye sorarak, filmin içine girmemiz kolaylaşmaktadır.

arrival8

Filme sadece bilim-kurgu filmi dememiz mümkün olmasa da, dram, gerilim filmleri özellikleri taşısa da, yine de söylenebilecek yorum, “Arrival-Geliş” filmi son yılların en başarılı bilim-kurgu filmi olarak karşımızda. Bu türe uzak olsanız bile mutlaka izlemelisiniz.

3 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here