Gavin Rothery tarafından yönetilen Archive filmi, seyircilere bilimkurgu türü ile ilgili farklı bir bakış açısı sunuyor. Arşiv / Archive filminin her film gibi eksiklikleri elbet mevcut ve bu eksikliklerden biri kurgusudur. Uyguladığı kurgu tekniği, zor takip edilen ve aynı zamanda kafa karıştıran bir tekniktir. Bu nedenle senaryo içerisinde boşluklar oluşmuş ve seyircinin kafasında soru işaretleri oluşturmuştur.

Filmde kullanılan konu, etkileyici ve merak uyandırıcı bir konu. Maalesef ki oyuncular yeterli jest ve mimik kullanmadıkları veyahut oynadıkları karakter ile bir bağ kuramadıkları ve kendilerinden bir parça kullanmadıkları için yarım kalmış bir anlatım ile karşılaşıyoruz.

Filmin konusu başta basit bir konu olarak görülse de  birçok kez türevleri ile karşılaştırma durumu söz konusu. Birçok yerde elbet benzerlikler var ve bu bir gerçek fakat bu seferki anlatım çok daha farklı, merak uyandırıcı ve seyirciyi ekrana çeken bir anlatım. Öte yandan seyirciyi ekrana çekerek meraklı bir şekilde izletmeyi başarabilmiş ve son sahnesi ile beraber etkileyici, memnun edici ve en önemlisi merak uyandırıcı bir sona sahip.George Almore (Theo James) karakteri üzerinden kurgulanan Arşiv / Archive filmi karakterin duygusal durumuna odaklanmıştır, karakterin duygusal olarak boşlukta veyahut yalnız hissiyatını oyuncu soğuk duruşu ile yansıtmayı başarabilmiştir.

Jules Almore (Stacy Martin) karakteri etkileyici ve soğuk duruşu ile verilen role uygun olmasının yanı sıra filmde canlandırdığı karakterin duygu patlamalarında yetersiz kalmıştır. Stacy Martin’in film içerisinde iki farklı rolde oynaması ise oyuncuyu gelecekte başarılı aktörler arasında görebilme ihtimalini göstermemektedir.

Filmin oyuncu kadrosunun çok olmamasının nedeni, yönetmenin daha minimal bir şekilde çalıştığı veyahut riske girmeyi göze almayan bir yapısı olduğundandır. Öte yandan bir bilimkurgu filmini farklı bir anlatım tekniği ile sunmak gayet riskli bir iştir. Filmin ağır bir şekilde yavaş tempoda ilerlemesi seyircinin ilgisini kaybetme olasılığını beraberinde getirebilir ama film içerisinde bulunan ögeler ve yapılar ile durum tersine döndürülebilir.

Filmde dikkat çekici bir diğer olgu ise tasarımlar ve kostümler, genel yapı itibariyle yeni dönem bilimkurgu türü filmlerde o şekilde robot modelleme çok kullanılıyor. Bu tercih ise seyirci üzerinde bir algı oluşturarak ilgi odağı yapabiliyor. Archive filminin içerisinde bulunan Android gelişimi temalı içerik, seyircilere alışa gelmedik sürprizler barındırarak yeni bir deneyim kapısı aralıyor ancak arka planda hızlı gelişen yan hikayene yazık ki gölgede kalıyor.

Sonuç olarak, film içerisinde buluna öge ve olgular dikkatli bir şekilde seyircinin ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanmış ama oyuncu kadrosunun yetersizliği monoton bir durum ortaya çıkarmıştır. Filmin sonunda ise beklenmeyen bir sonun gerçekleşmesi sağlanarak seyirciyi tekrar kazanılmıştır.

Misafir Yazar : BERK ANIL YAVUZYönetmen / Senaryo : Gavin Rothery

Görüntü Yönetmeni : Laurie Rose

Kurgu : Adam Biskupski

Müzik : Steven Price

Oyuncular : Theo James, Stacy Martin, Rhona Mitra, Peter Ferdinando, Toby Jones, Richard Glover, Hans Peterson, Jeremy Wheeler

İngiltere / Bilimkurgu-Gizem-Dram / 109 Dk.

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz