Arthur ve Diana

Keyifle, zorlanmadan izlenebilecek bir film

Şimdiye kadar çok yol filmi izlemişsinizdir; ancak bu film ayrı bir yer alacaktır. Eminim. Yol ve yolculukta kimi yerlerde kendilerine eşlik edenler yapımda yerini alırken, samimi ve kimi zaman takip etmekte zorlanılan diyalogları ile film kendi aile ilişkilerimizin benzerliğini sorgulatıyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Şimdiye kadar çok yol filmi izlemişsinizdir; ancak bu film ayrı bir yer alacaktır. Eminim. Film bitiminde kurgucu, oyuncu, yönetmen Sara Summa film sonrası söyleşide filmin bitirme projesi filmi olduğunu söylediğinde çok şaşırdiğimı itiraf etmeliyim. Bunun sebebi filmin yüksek yapım bütçesi isteme olasılığı değil, yapım açısından kolay bir yapım fakat çekimlerin çok zaman aldığını düşünmem neden oldu.

Arthur ve Diana 2 kardeştir ve Diana’nın oğlu ile beraber Berlin’den Paris’e külüstür bir arabayla yola çıkarlar. Şaşırtıcı derecede samimi diyalogların gerçekten yönetmen, oyuncu, kurgucu Sara Summa ile gerçek kardeşi, oğlu ve annesi olduğunu öğrenmekte, bu nedenle yapımı kurgusal, dramatik eserden biyografiye doğru çevirmektedir. Yol ve yolculukta kimi yerlerde kendilerine eşlik edenler yapımda yerini alırken, samimi ve kimi zaman takip etmekte zorlanılan diyalogları ile film kendi aile ilişkilerimizin benzerliğini sorgulatmaktadır. Keyifle, zorlanmadan izlenebilecek bir film ‘Arthur & Diana’.

Filmin dünya prömiyeri Toronto Film Festivali’nde yapılmış.

Film, 2023 Mar del Plata En İyi Oyunculuk ve  2023 Valladolid Jüri Özel Ödülüne layık görülmüş.

Yönetmen / Senaryo / Kurgu : Sara Summa

Görüntü Yönetmeni : Faraz Fesharaki

Özgün Müzik : Ben Roessler

Oyuncular : Lupo Piero Summa, Robin Summa, Sara Summa, Livia Antonelli, Claire Loiseau, Benjamin Schwinn, Ugo Fiore

Almanya / Dram / 108 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz