Asako

UZUN TUTULMUŞ BİR AŞK FİLMİ..

Cannes’daki ana yarışmaya Japon sinemasından gelen ikinci film, genç yönetmen Ryusuke Hamaguchi’nin (40) ‘Asako’ adlı aşk filmiydi.

Reklamcılıkla başlayan kariyerini belgesel ile sürdüren yönetmenin dokuz uzun metrajlısının en önemlisi ‘Senses’ (2015) kurgu bilim türündeki ırmak filmidir.

Tomoka Shibasaki’nin ödüllü romanından alınan ‘Asako’ yedi yıl süren tutkulu bir aşkı konu ediyor.

Filme adını veren 21 yaşındaki güzel Asako, iki yıl arayla bir birlerine ikiz gibi benzeyen, ama karakterleri birbirine zıt iki erkeğe âşık olur. Asako, bir sergide rastladığı ve etkilendiği Baku’yu çıkışta takip eder. Karşılaştıklarında ikili yıldırım aşkına tutulur.

İki yıl süren beraberlikleri Baku’nun gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla sona erer. Tokyo’ya yerleşen, kahve servisi yapan bir şirkette çalışmaya başlayan genç kadın, Baku’ya ikiz gibi benzeyen Ryohei’den etkilenir. Dürüst bulduğu bu adamla beraber yaşayan, işi icabı Osaka’ya taşınmaya hazırlanan Asako, beş yıl aradan sonra Baku’nun karşısına çıkmasıyla ikileme düşer. Evlenmek üzere olduğu Ryohei’yi terk edip Baku’nun peşine düşer. Ancak bambaşka bir kişiliğe bürünen, davranışları eski Baku’ya hiç benzemeyen bu eski sevgili, Asako’yu bir yol ayırımına getirir.

Onca sosyal ve güncel sorunu işleyen film bombardımanı arasında, bu iyi işlenmiş aşk filmi, Cannes takipçilerine ilaç gibi geldi. Ancak ‘Asako’ dengesini tutturamamış bir film. Görkemli ve doyurucu bir sahnenin arkasından tamamen lüzumsuz ve yersiz bir sahne geliyor. Bu iki saatlik filmi Hamaguchi 25-30 dakika daha kısa tutabilseydi, dengeli bir aşk filmiyle takdirimizi kazanabilirdi.

Çok başarılı iki başoyuncusunun desteğiyle, senaryo yazarı- yönetmen Hamaguchi’, yola çıktığı ‘soap opera’ konulu ‘Asako’sunu duygu yüklü, romantik bir film iken, lüzumsuz sahnelerin varlığıyla, dört dörtlük bir aşk filmi olmasını engelliyor.

Baku’nun iki ayrı yüzünü, aynı zamanda benzeri Ryohei’yi de canlandıran yakışıklı aktör Higashide Masahiro ve narin aktris Erika Karata rollerinin hakkını veriyorlar.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz