Aşk ve Canavarlar filmi, sabun köpüğü kıvamında, bilimkurgu türünde, hayal gücüne dayalı sıkılmadan izlenen bir eğlencelik. Ancak, sinemaların büyük perdeleri için çekilen bu tür filmleri bilgisayar ya da tv. ekranlarında izlemek seyircinin seyir zevkini baltalıyor ne yazık ki… Umarım, bu virüs belasını en kısa sürede atlatır sinema salonlarında film izleme zevkini yeniden yaşarız.

Filmin kahramanı Joel (Dylan O’Brien), canavarların Dünyayı ele geçirmesinden bu yana 7 yıldır onlarca insanla birlikte yer altında yaşamaktadır. En son 7 yıl önce gördüğü lise aşkı Aimee (Jessica Henwick) ile telsiz aracılığı ile irtibat kurunca bulunduğu yerden kalkıp sevdiğinin yanına gitmeye karar verir. Ancak, gideceği yol uzak ve canavarlarla dolu çok tehlikeli bir yoldur. Bu yolda kendisine çok zor durumda iken tanıştığı çok akıllı bir köpek ve daha sonra yolları kesişen dede-torun eşlik eder.

Bir Dünya hayal edin, ayağınızı basıp öldüreceğiniz küçücük böcekler, karıncalar, salyangozlar, kurbağalar, aklınıza gelebilecek tüm haşeratlar, kendisinden küçük gördüğü herşeyi yiyebilen devasa büyüklüğe ulaşmış. Toprağın altında ve üstünde yuvalanmış ve avını yakalamak için çok hızlı hareket ediyorlar. Böyle bir Dünya da yaşamak cambazlık ve tecrübe ister. Genç kahramanımız Joel de, yolda karşılaştığı dede ve 8 yaşındaki torunundan canavarlarla ilgili çok önemli bilgiler ediniyor ve öğrendiklerini defterine kaydediyor. Zor bir yolculuktan sonra sevdiğinin bulunduğu koloniye ulaşan Joel’i burada da başka tehlikelerle mücadele etmek zorunda kalıyor.

Anlatılan hikaye de bütün şehirlerin, köylerin, yaşam yerlerinin yok edildiği bize gösterilirken doğanın bütün ihtişamı, yeşilliği ile görkemli bir şekilde canlılığını koruduğuna ve geliştiğine şahit oluyoruz. Yönetmen, anlattığı hikaye de Dünyayı insanların mahvettiğini adeta gözümüzün içine sokuyor. Sizce de haklı değil mi?

Filmin senaryosunda eksiklikler olsa da kurgusunda ve oyunculuklarda kayda değer aksaklıklar görmedim. Tüm oyuncular standart üzeri bir oyunculuk sergilemeseler de kendilerine uygun görülen rollerinin hakkını vermeye çalışmışlar. Bu tür filmler için, oscarlık bir oyunculuğa da gerek yok zaten.

Sonuç olarak ”Aşk ve Canavar” filmi, epik bir senaryodan yoksun olmasına rağmen basit ve seyirciyi yormayan, ruhani inanış safsatalarına yaslanmayan, canlı anlatımı nedeniyle ailece sıkılmadan izlenebilir bir masal.

Yönetmen : Michael Matthews

Senaryo : Brian Duffield, Matthew Robinson

Görüntü Yönetmeni : Lachlan Milne

Kurgu : Nancy Richardson, Debbie Berman

Müzik : Marco Beltrami, Marcus Trumpp

Oyuncular : Dylan O’Brien, Jessica Henwick, Michael Rooker, Dan Ewing, Ariana Greenblatt, Ellen Hollman, Pacharo Mzembe, Amali Golden

ABD / Aksiyon-Macera-Komedi / 107 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz