Aşkın Çekimi

Yönetmen Lone Scherfig’in 117 dakikalık, Gemma Arterton. Sam Claflin ve Bill Nighy’in başrollerinde oynadığı 2016 yılı İngiltere yapımı, romantik komedi filmi.

Lissa Evans’ın romanından uyarlanan filmin senaryosu Gaby Chiappe tarafından yazılmış.

3 Eylül 1939 yılında İngiltere, Almanya’ya karşı savaş ilan ederek II: Dünya savaşına katıldı. Alman hava kuvvetleri, Ekim 1940 tarihinden itibaren tam 8 ay kesintisiz olarak Londra’yı bombalamaya başladı. Filmimiz işte tam bu bombalamaların başladığı 1940 yıllarında geçen bir öyküyü anlatıyor. İngiliz halkının morali çökmüş, büyük bir karamsar tablo içindeler, insanlar bir anda yaşadıkları yerleri kaybediyorlar, arkadaşlarını ve komşularını kaybediyorlar. İngiliz hükümeti algı yönetimi amacıyla halkın moralini yükseltmek için filmler yapıyorlar; ancak hazırlanan filmler çok başarısız, izleyicileri sadece güldürüp, kızdırıyorlar. Enformasyon bakanlığı algı yönetimi için yapılan filmleri daha başarılı hale getirmek için yeni senaryo yazarları aramaya başlıyor. Savaş zamanı yetenekli insanların askere kaydolması ve dünyanın çeşitli yerlerine gitmesi de başka bir sorun.

Çalıştığı gazetede yazar kalmaması nedeniyle etkileyici ölüm ilanları yazan sekreter Catrin (Gemma Arterton), Enformasyon Bakanlığının sekreter kadrosuna gireceğini düşünürken kendini bir anda senaryo ekibinin içinde bulunur, görevi senaryo ekibinin lideri Tom’un deyimiyle “lapa” yani diyalogları yazmaktır.

İngiliz ve Amerikan kamuoyuna yapılacak algı yönetimi için belirlenen konu, Dunkirk’den yenilerek geri çekilen askerlerin, 2 kadın tarafından kurtarılarak İngiltere’ye dönüş öyküleridir. Böylece, filmle askerlerin yenilgileri değil, aşkları, cepheden ufak bir köpeği nasıl canlarını tehlikeye atarak kurtardıkları etkileyici bir dille anlatılacaktır.

Film bir komedi filmi çünkü, yapımcısından setçisine, yönetmeninden, bakanlık görevlilerine, başrol oyuncularından, makyajcısına, sette yaşananları yüzümüzde büyük bir gülümsemeyle izlettirmeyi başarıyor. Oyuncuların kaprislerinin nasıl giderildiğini, yeteneksiz ünlülerin nasıl filme katıldığını kimi yerlerde kahkahalarla aşama, aşama yaşatıyor.

Film aynı zamanda bir romantik film, adı geçen romantizm, hem başrol oyuncumuz Catrin’in iki erkek arasında kalışını anlatıyor, hem de bir sinema filmi çekimi sayesinde, sinemaya duyulan karşılıksız ve tükenmez bir aşkı anlatıyor.

Başlangıcından, etkileyici sonuna kadar büyük bir dikkatle izlediğim film, II. Dünya savaşının acımasızlığını ve zalimliğini arka planda bırakarak, insani duyguları, dürüst çabaları bir araya getirerek, içinde ekşi tatları da barındıran bir tatlı kıvamında size sunuyor. İzlediğinize asla pişman olmayacağınız bir film diyorum.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz