Ay’da İlk İnsan

10..9.. Ateşleme sürecini başlat. 6..5..4..3..2..1 havalan..

Yıl 1969 ve Aya yolculuk başlıyor. Ayda İlk İnsan, en önemli NASA misyon öyküsü. Hikayenin merkezi Neil Armstrong, ayda yürüyen ilk insan. Astronotların kariyerinde en yüksek noktasına ulaşan şanslı insan. Hayatında çok zor anlar ve trajediler görüyoruz. İki yaşındaki kızını beyin tümöründen kaybediyor. Astronot arkadaşları uzay gemisinin içinde yanıyor…

Film Profesör James Hansen’in “İlk Adam, Neil Armstong’un hayatı” adlı biyografik kitaptan bir uyarlama. Nasa 1958 yılında kuruluyor. 1961-1969 yılları arasındaki hazırlıkları, 1969 Apollo 11 ile Armstrong’un Aya ilk inişi ve Mavi Dünyaya sağ salim dönüşü.

 

ABD’nin Sovyetler Birliği ile üstünlük savaşı, Başkan John’ın genişletilmiş uzay programı, stresli uçuşlar, gelişmemiş teknolojik uzay gemileri, başarısız kobay astronotların Apollo 10 cehenneminde yanarak kül olmaları…

“Baban Aya gidiyor” ; oğlu babasına “Geri döneceğini düşünüyor musun?” Baba “Amacımız geri dönmek.” ; “Ama dönemeyebilirsiniz de”… Ve Oscar’a adaylık başlıyor.

Filmde ABD bayrağı çok silinik gözüktüğünden milliyetçi sinegözler tarafından eleştirilsede bu başarı yalnız ABD değil evrensel bir başarıdır. Neil Armstrong 1930 yılında Ohio’da doğmuş. 1950’de Kore savaşında denizci, sonra pilot. 1962’de NASA’da astronot sınavını kazanıyor. 1966 yılında gemiyle Ay’a ilk yolculuk. Apollo 11; ikinci yolculuğu.

Ay’a Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ayak basıyorlar. Nasa önce Buzz Aldrin’i düşünüyor ama sonra fikrini değiştiriyor ve Neil Armstrong’u seçiyor. Şans ona gülüyor… ve ilk ayak bastığında Neil’in “Benim için küçük insanlık için dev bir adım” sözü unutulmuyor.

Evet, bir insan için küçük ama sıçrama için büyük ateşleme.

Mümtaz Cantürk

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz