Ayin / Hereditary

ŞEYTANİ VE KÖTÜCÜL RUH..

Ayin (Hereditary), oldukça ilgi çekici fragmanı ve övgü dolu eleştirileri ile öne çıkan, yılın merakla beklenen iddialı korku filmlerinden biri. Özellikle iyi hazırlanmış fragmanı izleyince ben de bir korku sever olarak filmi heyecan ile beklemekteydim. Yine geçtiğimiz yılların en iyi korku filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm The Witch filminin yapımcılarını bu projede gördüğümde heyecan daha da artmıştı.

Film, annesini kaybeden iki çocuk annesi Annie Graham’ın ve ailesinin üzerine kuruluyor.  Annie’nin ölen annesinin bir farklı bir durumu var daha önceleri bir çok psikolojik rahatsızlıklara bağlı tramvalar geçirmiş bir kadın ve bu durumu yaşadığı sürece kızı Annie’ye de geçirmiş durumda. Ayrıca daha sonraları öğreneceğimiz esrarengiz bağlantıları da mevcut. Ölen büyükanneden sonra aile karanlık bir buhrana girer ve süprizbozan olmadan söyleyebileceğim kadarıyla bu ölüm başka felaketleri de getirir.

Ayin (Hereditary) öncelikle fantastik bir film. Korku sinemasının benim pek kendime yakın hissedemediğim ancak çok popüler olan ve diğer korku alt türlerine göre daha popüler olan, şeytani, kötücül ruh temalı bir yapım. Özellikle Altıncı His, Rosemary’nin Bebeği, Blair Cadısı gibi filmleri seviyorsanız bu filmi mutlaka görmelisiniz.

Yönetmen Ari Aster, altı kısa filmi olan ve daha önce uzun metrajı bulunmayan bir yönetmen. Bu durumda ilk uzun metrajı olan Hederitary‘ye bakarak takip edilmesi gereken ve umut vaadeden bir korku yönetmeni olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeni bir James Wan, Alexandre Aja çıkabilir kendisinden. Çünkü Hederitary‘nin en güçlü yanlarından biri yönetmenin kurduğu atmosfer ve filmin korku unsurlarının çok iyi işlenmesi. Bu durumu tamamı le yönetmen başarısı olarak görmek mümkün. Bir diğer önemli nokta doğru oyuncu seçimi. Altıncı His filmindeki performansıyla Oscar adaylığı da bulunan Toni Collette (Annie Graham) harika bir performans çıkarmış ve rolü için biçilmiş kaftan. Filmin tüm tansiyonu kendisinin omuzlarında ve hikayeyi son sahneye kadar kendisinin ekseninde izliyoruz. Film boyunca yaşadığı tramvalara verdiği tepkiler hem çok gerçekçi hem de izleyici sadece oyunculuk performansıyla germeyi başarıyor özellikle mimikleri ve film boyunca artan tansiyonu çok başarılı.

Toni Collette‘nin başarılı performansı ve delirmeye varacak kadar artan gerilimlerine eşlik eden bir diğer oyuncu da kocasını canlandıran Gabriel Byrne. Annie film boyunca ne kadar endişeli, gergin, takıntılı ve sıkışmış bir hale bürünürse kocası bir o kadar sakin, aile babası duruşunu ve bununla birlikte ailesinin birliğini korumaya çalışan, başlarına gelen inanılmaz felaketlere karşı dimdik ayakta durmaya çalışan sakin bir baba portresi çiziyor. İki oyuncu arasındaki bu kontrast gerilimi yer yer daha da artırıyor. Unutmadan Gabriel Byrne‘nı bu şeytan filminde masum, kendi halinde, sakin bir aile babası olarak görsek de, Hollywood’un en önemli şeytan filmlerinden birinde 1999 yapımı End of Days‘de unutulmaz bir performans ile bizzat şeytanı oynadığını da hatırlatayım. Dolayısıyla yine türüne göre çok iyi bir oyuncu seçimi olduğunu söylemem gerek.

Bunun dışında filmin özellikle çok sert ve keskin bir kaç korku sahnesinin olduğunu söylemek gerek. En son 2017 yapımı IT‘den beri bu kadar vurucu sahneleri olan yeni bir korku filmi izlememiştim.

Ayin (Hereditary), özellikle Rosemary’nin Bebeği, Mother, The Witch filmlerine benzer finali ile bu filmler kadar başarılı bulmasam da arkasında durduğu iddiasının hakkını veren, seyirciyi dakika dakika geren kaliteli bir korku filmi. Türü sevenlere özellikle tavsiye ederim.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz