Ayın Karanlık Yüzü : Hitler’in Çocukları / Iron Sky 2 : The Coming Race

Bugüne kadar Nazilerle ilgili birçok film yapıldı ve bu filmlerin geneli dram türünde filmlerdi. Ağır dram taşıyan ve sinema tarihine geçmiş bu filmlere Schindler’in Listesi‘ni ( 1993), Hayat Güzeldir‘i(1998) ve Piyanist’i (2002) örnek verebiliriz fakat Timo Vuorensola ‘nın Iron Sky serisiyle Nazi filmlerine yeni bir soluk getirdiğini, dram klişesini kırıp komediyi, (kara mizah da denebilir ) bilim kurguyu, aksiyonu ve fantastik ögeleri harmanlayarak özgün bir tarz yarattığını söyleyebilirim. Hele ki Nazi faşizmi gibi insanlığın vicdanında derin yaralar açmış bıçak sırtı bir meseleyi kara mizah tarzında bir komediyle yorumlamaya çalışmak her yönetmenin ve senaristin üstesinden gelebileceği bir iş değilken Timo Vurensola ve ekibinin bunu büyük ölçüde başardığını düşünüyorum.

İron Sky serisinin 2012’de çekilmiş birinci filminde 1945 yılında yenilgiye uğrayan Nazilerin Antartika’da gizli bir merkezde yaptıkları uzay gemisiyle ayın karanlık yüzüne geçtiklerini ve orada gamalı haç biçiminde tasarlanmış bir Nazi üssü kurarak 2018’de dünyaya saldırmalarını izlemiştik. Film Amerika başkanın seçim yatırımı olarak uzaya siyahi bir astronot James Washington( Christopher KİRBY) göndermesiyle başlıyordu. Aya vardığında Naziler tarafından yakalanan siyahi astronotun Nazi bilim adamı tarafından saf ırk yaratmak için beyazlaştırılması üzerinden faşizme epey gönderme yapan filmde Nazilerin dünyaya saldırmaları sırasında çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler toplantısında bir araya gelen ülke liderini epey ironik biçimde ti’ye alındığını gördük. Film özellikle de Amerika’yı kara mizah tarzında yerden yere vururken bir yandan da dünyayı yöneten Birleşmiş Milletler’in aslında insanlığı zerre kadar düşünmeyen geri “geri zekâlılar topluluğu olduğunu anlatma derdindeydi. Filmde başrolleri paylaşan Reneta Richter ( Julia DİETZCHE) ve James Washington üzerinden de dünyayı kurtaracak yegane gücün de aşk ve barış olduğu tezi işleniyordu. Filmde ‘’Büyük Diktatör’’ filminden de bir kesitle usta oyuncu Charlie Chaplin’e yer verilmesi ayrıca güzeldi. Filmin genelinde Timo Vurensola, Naziler üzerinde ırkçılığın insanı nasıl aptallaştırdığını gözler önüne sermeye çalışırken bu düşüncesini filmin düşük bütçesine rağmen etkileyici bir sinematografiyle bilim kurgu tarzında anlatmayı başarmış.

İron Sky serinin ikinci filmi Ayın Karanlık Yüzü : Hitler’in Çocukları, büyük nükleer savaştan sonra ayın karanlık yüzünde yaşamak zorunda kalan insanları kadraja alarak başlıyor. Yıl 2047 ve Nazi tesisinde insanların yaşam koşulları gittikçe zorlaşmaktadır. Reneta ve kızı Obi (Lara Rossi) yeni yaşam kaynaklarını bulmak için ne yapacaklarını düşünürlerken karşılarına dinozorlar çağından gelen ve şekil değiştirebilen Vril çıkar. Reneta ve Obi, Vrilin verdiği bilgilerle dünyanın merkezindeki yaşam kaynağına ulaşmak için yeni bir maceraya atılırlar. Timo Vurensola, Ayın Karanlık Yüzü Hitler’in Çocukları ile dünya liderlerini kara mizah tarzında yermeye devam ediyor. Fakat bu sefer yelpazeyi daha da genişleterek Marck Zucerbek’i, Steve Jobs’ı, Haçlı seferlerini, papazları, cihatçıları da hedef tahtasına koyuyor.

Papa ve cihatçılar üzerinden Tek Tanrılı dinlerin asırlık savaşların sebebi olduğunu ve özellikle de cihatçıların Amerika güdümünde dünyayı kaosa sürüklediğini vurguluyor. Bu noktada Tek tanrılı dinlerle ilgili yapılan göndermelerin genelleyici bir bakışla sunulması yani dini kötü emellerine alet eden insanlar üzerinden tüm inananların veya dinlerin kötü bir şekilde sunulması filmin düştüğü büyük hatalardan biri. Fakat bunun yanında filmde karşımıza çıkan, Steve Jobs’ı Mesih mertebesine çıkaran Jobs tarikatının günümüzdeki teknoloji köleliğinin ya da bağımlılığın geldiği noktayı göstermesi açısından gayet isabetli olduğunu belirtebilirim.

 

Filmde Leonardo da Vinci‘nin ”Son Akşam Yemeği”tablosunun bir canlandırılmasını da görüyoruz. Bu canlandırma da evlere şenlik adeta. Yemek masasında Amerikan Başkanı, Margaret Thatcher, Mark Zuckerberg,Steve Jobs ,Hitler ve geçmişte yaşamış birçok lider oturuyor. Bu sahnenin de akıllarda kalacağını düşünüyorum. Vril’i ve onun dinozor ordusunu yenen kahramanlarımızın yeni bir yaşam alanı bulmak için Mars’a yaptıkları yolculuk ve Mars ‘ın yüzeyinde gördüğümüz orak çekiç biçimindeki tesis de İron Sky serisinin devam edeceğini gösteriyor.

Timo Vuorensola’nın , Ayın Karanlık Yüzü : Hitler’in Çocukları filmi çok sarsıcı olmamasına rağmen komediyi, aksiyonu, bilim kurguyu ve fantastik ögeleri harmanlayarak eğlenceli zaman geçirebileceğiniz ve aynı zamanda geçmişten bugüne insanlığın içine düştüğü içler acısı durumu görmenizi sağlayacak, adından uzun bir süre söz ettirecek bir film diyebilirim. Film sona erdikten sonra Hitler’in Çocukları kim? sorusu da aklımızı kurcalıyor. Filmle ilgili asıl düşünülmesi gereken de bu kanaatimce. Elbette herkesin bir cevabı vardır. Bence kendi ideolojisini, dünya görüşünü insanlara zulümle, barbarlıkla dayatan herkes bu kategoriye giriyor.

Kısacası bazı filmler vardır ki ya onları çok absürt bulup nefret edersiniz ya da çok orijinal bulup kült film mertebesine çıkarırsınız. Ayın Karanlık Yüzü :Hitler’in Çocukları da öyle bir film. Şimdiden sanal ortamdaki hızlı yayılışına ve IMDb ‘deki artan popülaritesine bakılırsa kült filme yakın duruyor diyebilirim. Tabii ki filmi izledikten sonra ona artık siz karar vereceksiniz.

İron Sky ‘dan bir replik :

Nazi Subayı Klaus Adler( Amerikalı astronotu sorgularken) :

– Tarihin şaşmaz tekniğine başvurmak zorundayım yani acıya.

Yönetmen : Timo Vuorensola

Senaryo : Timo Vuorensola / Dalan Musson

Görüntü Yönetmeni : Mika Orasmaa

Oyuncular : Lara Rossi, Viladimir Burlakov, Kit Dale, Tom Green, Julia Dietze, Edvard Judge, Martin Swabey, Emily Atack, Udo Kier, John Flanders, Stephanie Paul, James Quin

Finlandiya-Almanya-Belçika/Bilimkurgu-Aksiyon/93 Dk.

 

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz