Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar BABAM İÇİN

BABAM İÇİN

1846
0

BABAM İÇİN (WİLL)   Bu hafta vizyona girecek olan,Tamamen Türk sermayeli ”ilk yabancı film” olan,12 Milyon dolar bütçeli Babam için’in Yapımcılığını Taha AYDINLI üstlenmiş. (Taha Aydınlı,2010 yılında faaliyete başlayan GALATA FİLM‘in kurucularından). 102 dakika süreli,aile-dram türündeki filmin senaryosu Zack Anderson tarafından yazılmış,Yönetmen koltuğuna da Ellen Perry oturmuş. Filmin görüntü yönetmenliği ise,dünyaca ünlü Oliver Stapleton’a ait. Başrolleri Perry Eggleton,Damian Lewis,Kristian Kiehling,Bob Hoskins,Alice Krige,Canan Ergüder ve Murat Serezli paylaşmış. Türkiye’nin ve İstanbul’un bundan güzel reklamı yapılamaz. Teşekkürler Taha Aydın.

BABAM İÇİN

    Film 2 sene önce çekildi. Dünya prömiyeri ise 2011 yılının Ekim ayında Lıverpool’da yapıldı. Babalar Günü haftasında vizyona girecek olan Will,tartışmasız haftanın en iyi filmi. 1.5 Saat boyunca gözlerinizi perdeden alamayacak,bazen hüzünlenecek,bazen ağlayacak ve bazende güleceksiniz. Filmin kurgusu ve oyuncuların performansları mükemmel. Özellikle Will’in çok bilmiş arkadaşı Rıchard’ı oynayan küçük oyuncu muhteşem. Will ile eski Bosnalı futbolcu Zukic’in yol arkadaşlığını anlatan filmi ben çok sevdim. (Yaş ilerledikçe çok mu duygusal oluyorum:) Filmde Türk oyuncularda rol almış. Bunlardan bir tanesi Behzat Ç.’nin acar savcısı Canan Ergüder ve Metin-Nevra serezli’nin Tiyatro-sinema oyuncusu oğulları Murat Serezli. Canan,Nina isminde Boşnak bir köylü kadını,Murat ise köfte ekmek satan bir büfeciyi oynuyor.

BABAM İÇİN

      11 Yaşındaki Will Brennan’ın annesi vefat etmiş ve sorunlu babası Gareth,Will’i öksüzler yurduna bırakıp kayıplara karışmıştır. Birgün babası ortaya çıkar ve fanatik Lıverpool hayranı olan oğlu Will’in kalbini kazanabilmek için İstanbul’da oynanacak olan şampiyonlar ligi final maçına bilet alır. Ancak,Will’in babası aniden vefat eder. Rahibe Carmel,biletleri Will’den alarak onun adına geri vermek üzere saklayacağını söyler. Rahibenin biletleri geri vereceğine inanmayan Will ve arkadaşları biletleri rahibenin odasından çalarlar. Will,babasının anısını yaşatmak ve çok sevdiği Liverpool’un yanında olmak için İstanbul yoluna koyulur. Yolculuk esnasında,Bosna’da yaşadığı bir iç savaş sonucunda yaşadığı trajedik bir olay nedeniyle futbolu bırakan Alek Zukıc ile karşılaşır. Alek,başlarda isteksizde olsa Will’in kahramanca yolculuğundan etkilenip Will’in hayalini gerçekleştirmek için o’na yardım ediyor. Yazımızı,filmede konu olan Lıverpool taraftarlarının dünyaca bilinen sloganı ile bitirelim : YOU’LL NEVER WALK ALONE (ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN)..Babalar gününe denk gelen bu filmi ıskalamayınız. Babanızla yada oğlunuzla beraber mutlaka izleyiniz.

BABAM İÇİN

Film notum:

İYİ SEYİRLER

Önceki yazıAZRAİL’İ BEKLERKEN
Sonraki yazıMAHŞER GÜNÜ

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz