Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar AZRAİL’İ BEKLERKEN

AZRAİL’İ BEKLERKEN

2052
0

AZRAİL’İ BEKLERKEN   KALBİMİ KIRANIN NE OLDUĞUNU KİMSE BİLMEDİ   93 Dakika süreli,Dram türünde olan Belçika,Fransa, Almanya ortak yapımı filmin yönetmenliğini Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud birlikte üstlenmiş. Baş rollerini ise Mathieu Amalric,Edouard Baer ve Maria de Medeiros paylaşmış. Filmde Nasser Ali’nin ölmeden önceki 8 günü geriye dönüşlerle,puzzle’ın parçaları tamamlanır gibi anlatılmaya çalışılıyor. Çocukluğu,sevdiği kız,annesi,babası,kardeşi v.b.Nasser Ali‘nin annesinin ölüm sahnesi,annesinin mezarından çıkan duman sahnesi,Nasser Ali’nin Azraille buluşma ve sohmet sahneleri hayli etkileyici. Filmde kamera çok iyi kullanılmış,tablo gibi görüntüler mükemmel ve Nasser Ali’nin aşkı perdeye son derece başarılı yansıtılmış. Buna rağmen,bu filmi herkesin seveceğini ve tat alacağını sanmıyorum.

AZRAİL'İ BEKLERKEN

      Birde filmde aşırı derecede sigara tüketimi var. Ben şahsen kendi adıma sigaradan nefret ettim. 10 Mart 1908 doğumlu Nasser Ali Khan,mutsuz bir çocukluk yaşamış ve hep kardeşi ile kıyaslanarak aşağılanmıştır. Çocukluğundan beri hayali iyi bir müzisyen olmaktır. İran’lı ünlü Keman sanatçısı Ara Mozaffar’den keman dersleri alır. Gençliğinde Irane’ye aşık olur. Ancak,Irane’nin babası Nasser Ali’yi müzisyen diye küçümser ve kızı ile evlenmesine izin vermez. Hayata küsen Nasser Ali,kendini iyice müziğe verir ve İran’ın gelmiş geçmiş en iyi keman sanatçısı olur. 41 Yaşına geldiğinde ailesi tarafından zorla Matematik öğretmeni Faranguisse ile evlendirilir. Evliliğinden iki çocuk sahibi olur.

AZRAİL'İ BEKLERKEN

       Nasser Ali,eşini sevmemektedir ve bu nedenle çok mutsuzdur. Birgün,kendisi ve çocukları ile ilgilenmemesine kızan eşi keman hocasının hediye ettiği kemanını kırar. Buna çok üzülen Nasser Ali,tamir edilemeyen keman’ın yerini tutacak keman aramaya başlar. Ancak,istediği özellikte keman bulamaz. Bu nedenle iyice bunalıma girer ve hayatla tüm bağlarını koparır. Nasser Ali,artık Azrailin gelip canını almasını beklemeye başlar.

AZRAİL'İ BEKLERKEN

OrtaKoltuk Puanı:

İYİ SEYİRLER

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz