Yarısı bana, yarısı sana..

Deprem bir kez daha hayatı esir aldı. Gündem bir anda onunla doldu taştı. Oysa 1999’da yaşanan Büyük Marmara Depremi sonrasında, herkes olası bir depreme karşı önlemler alınacağını sanıyorduk. Hemen hiçbir şey yapılmamış… Peki, ne ilgisi var bu belgeselle diye sorduğunuzu duyar gibiyim… Hatice, kışın arıları beslemezse bal alamayacağını biliyor ve arılarının da yaşamasını sağlayacak kadar balı onlara bırakıyor. Yani, Hatice’nin fark ettiğini biz (bunca olanak ve teknolojiye rağmen) bilemeyip doğaya kafa tutmaya çalışıyoruz.

Kuzey Makedonya’nın dağları arasında kalmış bir köyünde yaşayan, kendi deyişiyle “Eski Türk” Hatice’nin bir yılını anlatan belgesel “Bal Ülkesi”. Yalın, samimi, etkileyici ve izleyiciyi yönlendirmeyen, duygularıyla oynamayan bir film… Bu gücüyle de Oscar’a yabancı dilde en iyi film ve belgesel dallarında aday; daha önce kazandığı onca başarının yanı sıra.

Ürettiği kadar kazanan, kazandığı kadar tüketen, yaşlı ve yatalak annesini ağırlık olarak görmeyip ona sevecenlikle bakan bir bal üreticisidir Hatice. Taş kovuklar arasındaki doğal kovanlarda üretir balını. Mevsiminde çoluk çocuk gelip bal üreten komşusu öyle değil ama… Aralarındaki fark zaten belirleyici, filmin özü, bana kalırsa. Hatice’nin ne kadar koruyucu yanı varsa komşusunun o kadar yok ediciliği var.

Çocuklarını da çalıştırırken “okula yollayacağım sizi, para olmazsa okuyamazsınız” demesi yeterli zaten zihniyetini anlamak için. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska’nın sakin ve bir o kadar da güçlü sinema diliyle çektiği film, yolu suyu elektriği olmayan ücra dağ köyündeki çetin yaşamı olduğu gibi koyuyor gözler önüne. Yaşama bakışın, çevreciliğin, doğa korumacılığının ne denli önemli olduğunu da… Hatice’nin doğal hali, keyiflenince söylediği şarkılar, insani hisleri, kadınlığının farkında olması ama karşılığını bulamamasının verdiği hüzün koca bir dünya. Görmek isteyene…

Yönetmen / Senaryo : Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

Görüntü Yönetmeni : Fejmi Daut, Samir Ljuma

Müzik : Foltin

Oyuncular : Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam, Ljutvie Sam

Makedonya / Belgesel / 90 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz