Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar BEKLEYİŞ

BEKLEYİŞ

2292
0

BEKLEYİŞ  “L’ATTESA”/ “THE WAIT”

Bekleyiş, 2015 İtalyan-Fransız ortak  yapımı, 100 dakikalık bir dram filmi.
bekleyis-7

Filmin yönetmeni, Piero Messina. En ünlü filmi “Bekleyiş” olan genç bir yönetmen.
bekleyis-1

Eylül 2015 tarihinde tamamlanan filmin maliyeti yaklaşık 3.200.000 Euro. bekleyis-2

Filmde anlatılan kısaca şöyle: Sicilya’da eski bir villada yaşayan ve cenaze sahibi olduğunu gördüğümüz orta yaşlı Anna (Juliette Binoche) yas tutmaktadır. Paris’ den telefon eden ve oğlu Guiseppe’nin sevgilisi olduğunu, Guiseppe davet ettiği için  yola çıkacağını söyleyen Jeanne (Lou de Laâge)  Anna’ya Sicilya’ya geleceğini haber verir.
bekleyis-4

Jeanne’nin gelişi aynı zamanda, Anna’nın yastan çıkmaya çalışması için bir gerekçedir, bir fırsattır. Genç kadınla, sevgilisinin annesi arasında bir birlerini tanıma dönemi başlar, karşılıklı. Anna’ da Jeanne gibi Fransa’dan gelip, Sicilyada yaşamaya başlayan bir Fransızdır.bekleyis-6

Film boyunca Jeanne, Guiseppe’ ye telefonda mesajlar bırakır. Beklediğini, davet ettiği evde olduğunu, kimi zaman hasretle, kimi zaman öfkeyle hatırlatır. En son kavgalarından olsa gerek,  Guiseppe, Jeannne’ i aramaz.bekleyis-5

Film inanılmaz derecede başarılı görsel öğelerle, izleyene müthiş bir keyif veriyor.  Detay ve genel çekimler arasında kurulan denge, son dönemde fazlasıyla karışan televizyon ve sinema estetiği arasında yönetmen ve görüntü yönetmeninin yaptığı doğru seçimlerin olumlu sonuçlarını hissediyoruz. Simgesel anlatımlar, metaforlar aldığımız hazzı daha da artırıyor. “Bekleyiş” filmine dair söylenebilecek tek olumsuz özellik, anlatılan konunun bu kadar uzun bir süreye yaydırılmasıdır. Aslında orta metraj uzunlukta yapılabilecek bir film uzun metraj süresine uzatılmış gibi duruyor.
bekleyis-3

Film boyunca, Sicilya bölgesine dair coğrafi özellikleri hissediyoruz. Geçmiş dönemde önemli etkinliklere, yaşanmışlıklara tanıklık eden, şu an terkedilmiş, biraz bakımsız kalmış, görkemli bir İtalyan evinin sunduğu atmosferi görüyoruz.

“Bekleyiş” filminin hem birinci derece, hem de ikinci derece roller üstlenmiş oyuncu kadrosunu da övmeden geçmeyelim. Tüm roller büyük bir başarıyla oynanmış. Farklı yaşlarda, benzer öyküye sahip iki kadının farklı dönemlerdeki, hikayelerine tanıklık etmek, İtalya-Fransız kültürlerinin bie dereceye kadar karşılaştırmasını izlemek ve en önemlisi 100 dakika boyunca, sinema sanatının ne olduğunu hatırlamak istiyorsanız, “Bekleyiş” filmi size bunu hatırlatmak için hazır. İyi seyirler.

bekleyis-afiş

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz