Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar KÖRDÜĞÜM

KÖRDÜĞÜM

717
0

KÖRDÜĞÜM                                           “Maggie’s Plan”

Kördüğüm (Maggie’s Plan) 98 dakikalık, romantik komedi türü bir film.

maggies-plan 8

Aktris, yazar, yönetmen Rebecca Miller tarafından, Karen Rinaldi ile yazdıkları senaryo sinemaya uyarlanmış.

maggies-plan 9

Kördüğüm’ün başrollerini Greta Gerwig, Ethan Hawke ve Julianne Moore paylaşmış.

Kördüğüm1

Filmin öyküsü kısaca şöyle: 30 lu yaşların ortalarına gelen Maggie, babasız çocuk sahibi olmaya karar verir. Çünkü, artık aşk evliliği yapamayacağını düşünmektedir. Tüp bebek yolu ile sahip olacağı çocuk için baba adayı olarak, üniversite yıllarında tanıdığı, başarılı matematikçi, ancak, okuduğu dalda çalışmayan, turşuculuk yapan Guy’ı (Travis Fimmel)  seçer.

MAGGIE'S PLAN, from left: Travis Fimmel, Greta Gerwig, 2015. ph: Jon Pack/© Sony Pictures Classics
MAGGIE’S PLAN, from left: Travis Fimmel, Greta Gerwig, 2015. ph: Jon Pack/© Sony Pictures Classics

Geçimini part-time hocalık yaparak sağlayan Maggie, kendisiyle aynı okulda çalışan part-time bir başka hoca John’la (Ethan Hawke) tanışır. Antropolog John oldukça ilginç bir karakterdir. Mesleği dışında bir roman yazmaktadır. Yazdığı bölümleri Maggie’ye okutmak ister. Maggie yavaş yavaş John’un hayatına dahil olmaya başlar. John gibi antroplog olan ve ünlü bir üniversitenin profesörlerinden biri olan Georgette (Julianne Moore) işinden başka bir şey düşünmeyen acımasız bir karakterdir. John ve Georgette’nın evlilikleri bir kabus gibidir. 2 çocuklarına rağmen ev adeta bir savaş alanıdır. John roman değerlendirmesi ile Maggie’yle başlayan dostluğu ilerletmeye başlar.

maggies-plan 6

Maggie tam donörden alınmış sperm ile yapay döllenme denemesine başladığı an, John’un evlilik teklifi ile karşılaşır. Maggie için de John aşık olduğu bir insandır.

maggies-plan 2

Sonrasında artık John ile Maggie’nin evlendiklerini anlarız. John’un iki çocuğu ile Maggie’nin kendi çocuğu ile birlikte üç çocuğun tüm sorumlulukları ve tüm ev işleri Maggie’nin sırtındadır. John sadece kendi kitabını yazar ve eski karısı Georgette  ile çok uzun süren telefon görüşmeleri yapmaktadır. Maggie büyük bir gayretle çalışmaya, kendi işlerini aksatıp, etrafındaki insanların sorunlarını çözmeye çalışır.

maggies-plan 3

Maggie dikkat ettiğinde John ile Georgette arasındaki ilişkinin ilk başta göründüğü kadar sorunlu olmadığını anlamaya başlar. John’un tekrar Georgette’ya dönüşü, aynı zamanda kendi kurtuluşu olacaktır. Ve Maggie, Georgette ile görüşmeye, imza gününe gider. Bu bölümden itibaren film artık, oldukça komik bir biçimde üç kişinin ilişkilerini anlatmaya başlar.

maggies-plan 4

OrtaKoltuk Puanı:

“Kördüğüm” filmi, türü olduğu romantik komedi tarzında, hafif, kolay izlenen, zeki esprileri ve durumları ile minik gülümsemelerle izleyebileceğiniz bir film. İyi seyirler.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz