Belle

Onlarca animasyon filmine imza atmış olan 1967 Japonya doğumlu animatör / senarist / yapımcı Mamoru Hosoda bu kez bilim-fantezi türündeki Belle filmi ile sinemalarımıza geliyor.

Belle, aşırı duyarlı ve yüksek duyguları olan bir gençlik hikayesi. Bu filmden herkesin öğreneceği ve keyf alacağı çok şey var. Film şaşırtıcı derecede komik ve eğlenceli. Filmde, Gençlerin beceriksizliklerinden oluşan eğlenceli doğal bir komedi yaratılmış.

Kırsal bir kasabada babası ile birlikte yaşayan 17 yaşında lise öğrencisi olan Suzu’nun yaşamı, beş milyardan fazla çevrimiçi üyeden oluşan sanal bir dünya olan ”U” ya girmesiyle değişir. Suzu, bu sanal alemde ”Bella” adıyla dünyaca ünlü bir şarkıcı olur. Sonrasında tanıştığı gizemli yaratıkla birlikte gerçekte kim olduğunu bulmak için macera dolu bir yolculuğa çıkar.

Öncelikle belirtmeliyim ki, görselleri muhteşem olan filmin her yerinden renk, yaratıcılık ve enerji fışkırıyor. Hikaye anlatılmaya başlandığından itibaren sizi animasyon dünyasının içine çekiyor. Siz animasyon seven izleyicilerin bildiği üzere Klasik Japon animasyonları tanıdık sevgi dolu bir kalitiye sahiptir. sanal dünya fikri sinema dünyasında bayatlamış olmasına rağmen anlatılan hikaye de ki ”U” sanal dünyası size kendini taze hissettiriyor. Anlatılan hikaye de ki tüm sanal karakterler, harika ayrıntılarla ve büyük bir hayal gücü ile donatılmış benzersiz bir tarza sahipler. Hosoda‘nın daha önce yaptığı filmlere bakınca bu film benim açımdan hiç de şaşırtıcı olmadı tabii ki.

Bir filmi film yapan kilit unsur müziklerdir. Bazı filmlerde, hikayeye uygun olmayan müziklere sıkça rastlamışınızdır. Bu alakasız, samimiyetsiz ve yersiz müzikler sayesinde anlatılan hikayeler anlamsızlaşmıştır. Ancak, ”Belle” filminde müzikler şahane olmuş. Seyircinin kulağını rahatsız etmiyor, ayrı besteler gibi durmuyor ve birbirlerine halı dokur gibi akıcı bir şekilde, hafızamızda yer edecek şekilde ilmek ilmek işleniyor. Lafın kısası; filmin müzikleri, genel olarak anlatılan hikayeye güçlü bir kişilik katan çeşitliliği ile enerjik ve duygusal tüm özellikleri biraraya getirmeyi başarıyor.

Sözün özü : Güven, sevgi ve kendi benliğini kabul etme temalarını içtenlikle benimseyen tatlı, dokunaklı, eğlenceli ve şahane müziklerle donatılmış ”Belle”, her yaştan seyircinin izlemesi gereken bir animasyon. Kaçırmayınız!

Yönetmen / Senaryo : Mamoru Hosoda

Kurgu : Anri Jôjô, Eric Wong

Müzik : Yûta Bandoh, Ludvig Forssell, Taisei Iwasaki

Seslendirme : Kaho Nakamura, Ryô Narita, Shôta Sometani, Takaru Satoh, Koji Yakusho, Tina Tamashiro

Japonya / Animasyon-Macera-Dram / 121 Dk.

Film notum:
İLEBelle
KAYNAKBelle
Önceki yazıOlga
Sonraki yazıÇığlık

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz