Bir Skandalın Peşinde / May December

Gerçeküstücü bir komik melodram

Satırlar arasında okunmasının büyük keyif verdiği “May December”in ekip oyunculuğu gerçekten olağanüstü. Todd Haynes’in beşinci kez birlikte çalıştığı Julianne Moore ile ilk kez yönettiği Natalie Portman, birbirlerinin tezi-antitezi olarak müthiş. Film sadece bu ikili performansın hatırına izlenmeyi hak ediyor. İlk kez izlediğim Charles Melton, büyümesi engellenmiş, bir bakıma kendi oğlundan bile genç kalmış çocuk-adama çok etkileyici, inandırıcı ve dokunaklı bir yorum getiriyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Cennetten Çok Uzakta” ve “Carol” filmlerinin yönetmeni Todd Haynes‘in yeni filmi “May December” bizde “Bir Skandalın Peşinde” adıyla vizyona girecek. Filmin Türkçe karşılığı Mayıs Aralık olan özgün adı İngilizcede aralarında çok büyük yaş farkı olan iki kişinin ilişkisini kast ediyor.

Gerçek olaylara dayanan bu “camp” kara komedi, Amerika’nın skandallara olan takıntılı zaafını su yüzüne çıkaran, oyunculuk, algı, istismar, iç içe geçen kimlikler ve değişen güç dinamikleriyle ilgili, eğlenceli bir psikolojik dram ya da gerçeküstücü bir komik melodram.

Yıllar önce ülkeyi ayağa kaldıran tabloid skandalın film uyarlamasında, olayın başkişisini oynamaya hazırlanan popüler TV oyuncusu Elizabeth (Natalie Portman), canlandıracağı Gracie’nin (Julianne Moore) hayatını gözlemlemek ve olay hakkında araştırma yapmak için binlerce kilometre aşarak Savannah Georgia’ya, Gracie’yle genç kocası Joe’nun (Charles Melton) yanına gider.

Joe, 13 yaşındayken lisede evli öğretmeni Gracie ile ilişkiye girmiş, yakalandıklarında bir süre hapis yatan hamile Gracie kocasından boşanmış, serbest bırakıldığında da Joe ile evlenmiştir. Çiftin 20 yılı aşkın zamandır süren evliliğinden ikiz oğlu ile kızı liseden mezun olup üniversiteye başlamak üzeredirler.

Elizabeth epey bakımlı Gracie ile 36 yaşında yakışıklı kocası Joe’nın sıra dışı beraberliğini önce beklenmedik derecede normal bulur. Ancak araştırması ce soruşturma amaçlı söyleşileri geliştikçe, yıllardır uykuya yatmış duygular ve geçmişteki skandalın derinlerdeki çok sayıda katmanı su yüzüne çıkmaya başlar.

Joe ile birlikte inşa ettikleri yaşama sadık ve kararlı duran Gracie, hayatındaki hiçbir garipliği sorun etmez görünür. Örneğin ilk evliliğinden olan torunuyla oğlunun aynı yaşta olduklarını büyük rahatlıkla, hatta gururla söyler. Ama alttan alta göründüğü kadar güçlü ve olmadığı da hissedilir. Giderek içinde yaşadığı, ya da yaşadığına inandığı gerçeklikte çatlaklar oluşmaya başlar.

Elisabeth’in ziyareti, Joe’yu da kendini ve kararlarını sorgulamaya zorlar. Sonuçta, her ne kadar Gracie’nin dediği gibi onu baştan çıkarmışsa da, gerçekten çocuk olduğu bir yaşta kadının ona sunduğu hayatı kabullenmiş, belki de kabullenmeye zorlanmıştır.

Aslında senaryonun en büyük gücü, tüm oyuncuların kusursuz yorumlarıyla da yansıtıldığı gibi, herkesin kendinden emin görünmesine karşın, Elisabeth dahil hiçbir karakterin kendini tam olarak çözümlememiş olmasındadır.

Satırlar arasında okunmasının büyük keyif verdiği “May December”in ekip oyunculuğu da gerçekten olağanüstüdür. Todd Haynes’in beşinci kez birlikte çalıştığı Julianne Moore ile ilk kez yönettiği Natalie Portman, birbirlerinin tezi-antitezi olarak müthiştirler. Film sadece bu ikili performansın hatırına izlenmeyi hak eder. İlk kez izlediğim Charles Melton, büyümesi engellenmiş, bir bakıma kendi oğlundan bile genç kalmış çocuk-adama çok etkileyici, inandırıcı ve dokunaklı bir yorum getiriyor.

Yönetmen :Todd Haynes

Senaryo : Alex Mechanik, Samy Burch

Görüntü Yönetmeni : Christopher Blanvelt

Kurgu : Alfonso Gonçalvos

Oyuncular : Julianne Moore, Nathalie Portman, Cory Michael Smith, Charles Melton, Piper Curdi

ABD / Dram-Romantik / 113 Dk.

MAYIS ARALIK

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz