Bizim İçin Şampiyon

Kanatlı At Pegasus..

Şampiyon olmak demek bir gün kaybedeceğini bildiğin halde yine de koşmak demektir

Bir atın biyografisinde; onun özgür ruhunun derinliklerindeki asiliğin ve asaletin bir arada duruşundan nasıl bir zerafet ortaya çıktığına tanık olurken; oyuncu bir insan gibi rolünü en güzel şekilde oynamasına da hayran kalıyorsunuz. Evet, ilk kez siyah safkan bir atın insanların da önüne geçerek filmi başından sonuna kadar kendini izlettiren ve bir insan gibi naz, hırs, hırçınlık, inatçılık, dikbaşlılık gibi karakter ögeleriyle bütünleşen bu rüzgar kanatlı kahramanın yaşam serüveninde yarışmalarda destan yazdığına şahit oluyorsunuz.

O, Mitolojinin zaman aralığından fırlayıp gerçek dünyaya gelen Pegasus’dan başkası değildir aslında. Onu ehilleştirerek sırtına binmeyi ve atın bütün kaprislerine rağmen onu koşturmayı başaran jokey Halis‘de İkarus’un ta kendisidir.

Bu, Pegasus ile İkarusûn hikayesidir gerçekte. Pegasus uçmuştur, İkarus‘da ne alçakta ne yüksekte giderek mitolojideki gibi mumdan kanatlarını güneşte yakıp yere çakılmamıştır.( jokey şımarmamıştır Boli ile bütünleşmiştir.)

Yoksul bir ailede seyis olan bir babanın oğludur Halis. Babasının itirazlarına rağmen tutkusuna gem vuramaz ve Sivas’ın bir köyünden atlayıp İstanbul’a gelir. Baba, bu uğurda kaybettiği ve kapılarının önünde kendini ağaca asan büyük oğlunun hazin hikayesinden dolayı Halis’e engel olmak istemiştir aslında; ama tutku ateş aldıysa onu artık söndürmenin imkanı da olamaz.

İstanbul’da Halis’i; atlarını yarıştıran ve bu işin erbabı olan yüce gönüllü Özdemir Atman farkeder ve onu çiftliğine çağırır. Onun içindeki ateşi görmüştür ve kazanacaklarına inancı tamdır. Ne var ki, her mutluluk sürekli olmuyor. Patronun kızı Begüm, kanser hastalığı ile dört yıldır mücadele etmesine rağmen hastalığı yeniden nüksetmiştir. Halis’in ve Begüm’ün arasında duygusal yakınlığın doğması da kızın mücadele azmini kuvvetlendirmeye yetmemektedir. Onları ruhen birleştiren tek ortak kahraman Bold Pilot’tur. Artık genç kızın yaşam sevgisi Boli’nin koşmasına bağlıdır, o koştuğu sürece ve yarışmaları kazandığı sürece Begüm de hayat koşusundan vazgeçmeyecektir…

Filmde ölen bir abi, kanser hastası bir genç kız olmasına rağmen; Müslüm filmindeki gibi arabesk bir trajedi yaratılmamış olması, hayatın olağan şekilde gitmesi olumlu bir izlenimdi. Hiç bir şey abartılı değildi, ne oyunculuklar ne de hikaye. Her şey olması gerektiği gibiydi. Biyografinin asl olan ögeleri Bold Pilot ve Halis’ti; etrafında dolaşan hikayeler ise çerçeveyi tamamlıyordu. Kısaca kimse kimsenin önüne geçmemiş, ağlak bir pozisyon yaratılmamış her şey dozunda ayarındaydı…En önemlisi umut baş rollerdeydi ve umudun peşinden koşan İkarus ve Pegasus elleri boş dönmemişti. “Tarih kazanılması imkansız savaşları kazanan komutanlarla doluydu” Halis de Boli’nin üstünde stadyumların komutanı olmuştu…

Filmde sanatsal ögelere az da olsa rastlanması; büyük oğulun kendini astığı ağacın kesik gövdesi, araba camına yapışan arı simgesi ve bir akşam üstü kanser hastası kızın babası olarak hüzünle uzaklara bakan babanın karşısında güneşin batmasıyla oluşan görsel şölen, söğüt ağaçlarının dallarının arasından nazlı nazlı süzülen gün ışığı filme güzel bir tat katmış; diğer taraftan uzayıp giden yemyeşil çayırlar, uzaklardaki tepeler sinema salonuna adeta oksijen takviyesi yapmıştır. Teknik olarak çok anlamasam da sinema; eğer “doğa” söz konusuysa kamerayı alabildiğine açmalı, iç mekanlar söz konusuysa açıyı daraltmalı; çünkü biri özgürlüğü diğeri sıkışmışlığı ifade etmeli.

Müzikle sinemanın ilişkisi tartışılmaz. Eğer film çok iyi, müzik iyi değilse o film yarım kalmış demektir. Toygar Işıklı’nın yaptığı müzik tam bir sinema film müziği olmuş. İnsan, hayvan, müzik, doğa birbirleriyle bütünleşmiş adeta. Tıpkı Özdemir Atman (Fikret Kuşkan)’ın da söylediği gibi: “İşin büyüsü, iki canlı koşacak ama iki kişi olmayacak, bir kişi olacak”. Daha da ötesi üç canlı bir kişi olmuştur artık. (Bold Pilot‘un yastık görevini üstlendiği sahnede, bir tarafında Begüm’ün, diğer tarafında Halis’in başı da bu bütünlüğün fotoğrafı olmuştur.) Halis (Ekin Koç), Begüm (Farah Zeynep Abdullah) ve Bold Pilot fiil çekimleri de ona göre yapılmıştır.

Onun için Boldi, Senin için Boldi, Bizim için Boldi…” ŞAMPİYON OL…

Yazar : Nurbanu KABLAN

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz