Black Adam

YENİ BİR BAŞANGIÇ FİLMİ

DC Comics‘in yarattığı Black Adam isimli yeni kahramanı, Amerika Adalet Birliğini geliştirme çabasının kısmi bir başlangıcı gibi. Filmde, “Snyderian” döneminin formlarının ve anlatı modlarının kullanılması, rakipleri Marvel Studios’dan alıntı yapılmış gibi duruyor.

Batgirl filminin tartışmalı iptalinin ardından DC evreninde ki yenileme çalışmaları, Black Adam ile yeni ve ilginç bir başlangıcın ateşini yakıyor. Jaume Collet-Serra’nın bu yeni filmi göz önüne alındığında Black Adam ne istenen ne de öngörülen yeni bir başlangıç gibi durmuyor. Black Adam‘ı Warner Bros’dan Adil El Arbi ve Bilall Fallah tarafından iptal edildiğini duyurmadan çok önce çekildiği için mecburen vizyona sokmak zorunda kaldılar. DC Genişletilmiş Evren’inin, olayları birbirine bağlayan hikayelerin daha büyük bir ara bağlantısına geri dönme niyeti, Marvel’in rakiplerinin yaptıklarını model alan entegre ve tutarlı bir medya frekansı ile mükemmel bir uyum içinde görünüyor. Black Adam, hiperkinetik ve Snyderian bir sahnelemeyi kurtaran bir bir yapım görünümünde. Diğer yandan Black Adam filmi, Amerika Adalet Birliği’nin yeni karakter grubunu oluşturan süper kahraman türünün daha fazla olmasınının savunucusu gibi.

Filmdeki kahramanlar evreni, Justice League‘e paralel ve bağımsız bir şekilde gelişirken, sinematografik olarak bunu destekliyor. Bu kahramanlar grubunu sinamaseverler ve hayranları beğenip onay verirse beyaz perde de yeniden görebiliriz.

ADALET BİRLİĞİ İLE KÖPRÜ KURMAK İSTEYEN YAPIM

Biz, Black Adam filminin hikayesine dönelim. Filmimiz, 5.000 yıl önce, zorba kral Sabbac’ın sadist boyunduruğu altında tutulan hayali Mısır şehri Kahndaq’ı gösteren bir önsözle başlıyor. Kral, eternium mineralinden oluşan güçlü bir taç inşa etmek ve böylece ölümsüzlüğü elde etmek için halkı köleleştirmiştir. Kahndaq şehrinin şampiyonu olan Teth-Adam, kralın planlarına isyan eder. Bu isyan sonucu idama mahkum olur. Şampiyon, idam edilmeden kısa bir süre önce bir tanrının gücünü alır ve krala karşı savaş başlatır.

Günümüze döndüğümüzde Kahndaq’ın, tacı ve sonsuz güçlerini ele geçirmek isteyen Intergang ile işbirliği içinde olan yozlaşmış bir hükümet tarafından yönetildiğini görüyoruz. Bundan sonraki sahnelerde, Adrianna Tomaz’ın gizli örgütünün tacı, antik bölgeden çıkarmak amacıyla başlattığı operasyon esnasında Intergang milisleriyle çarpışırken yanlışlıkla antik şampiyonun uyanmasına neden olurlar. Ancak bu, eski efsanelerde anlatılan adalete adanmış bir kahraman değil, acımasız ve yıkıcı bir varlıkdır. Şampiyonu durdurmak için, arkeolog Kent Nelson tarafından yönetilen ve ayrıca Hawkman, Atom Smasher, Siklon tarafından kurulan Adalet Topluluğu harekete geçirilir.

YENİ SÜPER KAHRAMANLAR

Filmimizde, hepsi dikkatlice sunulan ve her biri hikayede kendi özel güçlere sahip olan yeni bir kahraman grubu var. Bu nedenle Black Adam filmi, genel olarak bakıldığında yeni bir kahraman türünü yeniden başlatma isteği gibi duruyor.  DC, yeni bir karakter bütününün tanıtımı olarak gördüğü, gelişme ve derinleşmeye müsait olan bu filmle, özerk ve kendi kendine yeten bir hikaye olarak devam etmek isteyebilir.

Bu filmde seyirciye tanıtılan Adalet Topluluğu, şüphesiz hem karakterlerinin daha az çekiciliği hem de azalan üye sayısı nedeniyle bildiğimiz Adalet Birliği’nden daha az popülerliğe sahip. Bu durumu bilen yönetmen Jaume Collet-Serra, Black Adam filmiyle geçmişle bir köprü kurmak istiyor. Kağıt üzerinde anti-kahraman ve karanlık bir figür olarak tanıtılan Black Adam, hem aksiyon sahnelerinin orkestrasyonunda, hem de Man of Steel’in yönetmenine açıkça borçlu olan daha karanlık bir yaklaşım olarak görebildiğimiz estetikle yaratılmış.

Dwayne Johnson’ın heykelsi fizikselliği ve zayıf ifade modülasyonu, anlatılan hikayenin ilk bölümü boyunca ışık ve gölgeden oluşan sorunlu karakterizasyonunu sürdüren Black Adam karakterinin anlayışıyla oldukça iyi bir şekilde örtüşüyor. Adrianna’nın ve oğlu Amon’un karakteriyle ilişkisi, Adalet Derneği’nin karakter grubuyla ve özellikle kahramanın görünen “düşmanı” ile plastik bir şekilde çelişen bir karakterizasyon. Ancak senaryo, karakterin bu “kahramanlık karşıtı” karakterizasyonunu gerçekleştirme cesaretine yeteri kadar sahip değil ve ileri aşamada, bir grup kahramanı talep eden anlatı gereksinimlerine teslim olur. Bu nedenle, filmin ilerleyen dakikalarında şiddet miktarları sıkı bir şekilde kontrol altında tutulmuş ve birkaç kez Marvel Studios’dan öğrenilen kutsallıktan arındırıcı mizahın göze çarptığı daha geleneksel bir sinematik anlayışa yeniden uyum sağlamış.

Yönetmen Collet-Serra‘nın filminde, gecikmeler ve boş pasajlar mevcut ama tahmin edilebilir olay örgüleri yok. Bununla birlikte, hikayenin aksiyonu ve hızı genel olarak iyi. Diğer yandan, yeni bir kahramanın ve kahraman grubunun tanıtılması yeteri kadar özgürleştirilmemiş. Black Adam bu nedenle, DC evreninin geçmişi ve geleceği arasında, sonuçları doğrulanmamış ideal bir köprünün yanı sıra, öncülleriyle oldukça tutarlı bir ürün olarak yapılandırılmış gibi duruyor.

Sonuç olarak, yeni süper kahraman Black Adam’ı ve diğer süper kahramanları görmek isteyen seyirciler için bu film iyi bir seçenek gibi görünüyor. Süper Kahraman filmlerini seviyorsanız, buyurunuz.

Yönetmen : Jaume Collet-Serra

Senaryo : Adam Sztykiel, Rory Haines, Sohrab Noshirvani

Görüntü Yönetmeni : Lawrence Sher

Kurgu : John Lee, Michael L. Sale

Müzik : Lorne Balfe

Oyuncular : Dwayne Johnson, Pierce Brosnan, Noah Centineo, Aldis Hodge, Sarah Shahi, Quintessa Swindell, Marwan Kenzari, Bodhi Sabongui, Mohammed Amer, James Cusati-Moyer, Jalon Christian

ABD / Bilimkurgu-Aksiyon-Macera / 124 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz