Christopher Robin

Yönetmen: Marc Forster / Senaryo: Alex Ross Perry, Tom
McCarthy, Allison Schroeder / Görüntü: Matthias
Koenigswieser / Müzik: Jon Brion, Geoff Zanelli / Oyuncular:
Ewan McGregor, Hayley Attwell, Bronte Carmichael, Mark
Gatiss, Orton O’Brien, Oliver Ford Davies / Walt Disney
yapımı.

 

BİR ÇOCUĞUN HAYALİNDEN SÜZÜLÜP GERÇEĞE DÖNÜŞEN HAYVANLAR..

Disney firması dönüyor. Ve efsanevi adına yakışan bir oyunculu film/ kurmaca (animasyon) karışımıyla sinema perdesini şenlendiriyor.

Christopher Robin, çok popüler İngiliz çocuk romanları yazarı A. A Milne’nin (1882 1956) oğlu. Annesi ve dadısıyla birlikte baba romanlarının getirdiği süksenin tadını çıkarıyorlar: ilk dünya savaşını izleyen yıllarda….Ki Robin’in kendine özgü oyuncakları, başta oyuncak ayı Winnie the Pooh olmak üzere bir çocuklar dünyasına giden yolu açmış sayılıyor..

Bu konuda bir başka film geçen yıl yapılmış: ‘Goodbye Christopher Robin’ adını taşıyan…Ben farkında olmadım, ama imdb’ye göre bizde de gösterilmiş: ‘Elveda Christopher Robin‘ adıyla…

Bu film her ne kadar Robin’in çocukluğuyla ve onun ormanda edindiği hayvan dostlarıyla ilişkisi düzeyinde açılsa da, aslında yıllar sonra, onun iyice büyümüş ve evlenip aile kurmuş döneminde geçiyor.

Tam bir işkolik olan ve hırslı patronunun buyruğuyla planladığı aile tatiline bile gidemeyen Robin, sürpriz biçimde eski dostlarını buluyor. Ve onları yalnız ailesinin değil, iş hayatının da içine sokuyor.

Christopher Robin

Film klasik Disney kalitesini taşıyor elbette…Ewan McGregor gibi değerli bir oyuncunun filme katkısı büyük. Ayrıca başta McGregor hemen hepsi İngiliz oyuncuların o ‘İngiliz oyunculuğu’ düzeyi de önemli.

Belki asıl ilginç olan, 1920’lerden beri varolan ve özellikle Disney’in üne kavuşturduğu bu hayvan karakterlerinin bu kez klasik Disney canlandırması zenginliği ve gösterişiyle değil, daha sade ve yalın biçimde perdeye gelmesi. Böylece başta Winnie, Tigger, Piglet, Eeyore, Tavşan, Baykuş, Kanga ve Roo sadelikleri içinde belki daha etkili, sanki daha insancıl oluyorlar.

Ve de filmin o biraz tadı kaçmış Disney atmosferinden kurtulmasını sağlıyorlar. Ayrıca o devasa orman dekorunun kusursuza yakın olduğunu da belirteyim.

Bence önemli bir eksiklik, filmin sadece dublajlı olarak gösterilmesi Ayrıca da bunun çok iyi yapılmamış olması: başta McGregor’un yorgun sesi olmak üzere…Bizim yaştakiler elbette özgün dili tercih ederlerdi. Ama amaçlanan seyirci kitlesinin yaşı, bunu kaçınılmaz kılmış olmalı.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz