Dağ 2 filminin yönetmen koltuğuna 1981 Ankara doğumlu ”Büşra (2010), Dağ (2012) ve Panzehir (2016)” filmlerinden tanıdığımız Alper Çağlar oturmuş. Alper, çektiği bütün filmlerin senaryosunu, müziğini, kurgusunu ve yapımcılığını üstlenen çok yetenekli bir genç yönetmen. Ben, kendisine finansal destek sağlandığında Hollywood yapımlarından çok daha iyi filmlere imza atacağına yürekten inananlardanım. Alper, oyuncuları ile de iyi iletişim kurabiliyor ve onları iyi yönlendiriyor. Bu yeni filminde, 7 Bordo Bereli askerin kahramanlıklarını anlatırken kamerasını ustaca kullanmış ve VFX aksiyon görsel efektleri ile seyirciye şov hazırlamış. Makine Kimya Endüstri kurumu da askerlerimizin kahramanlıklarını anlatan filme kayıtsız kalmayarak kendi ürettiği gerçek silah ve mühimmatların tamamının filmde kullanılmasına izin vererek katkıda bulunmuş.

DAĞ 2

Bugüne kadar, askerlerin yaşadıklarını anlatan Türk filmlerinde kahramanlar hep Subaylardı ve Astsubaylar, kel, çirkin,şişman, cahil ve işe yaramayan kimseler olarak resmediliyordu. Ancak; bu film ezber bozuyor ve ilk kez Türk ordusunun ”bel kemiği” Astsubayların, orduda ne kadar önemli bir yere sahip olduğu üstüne basa basa vurgulanıyor. Bu cesur anlatımı nedeniyle yönetmeni kutluyor ve aynı cesareti diğer yönetmenlerinde göstermesini bekliyorum.

DAĞ 2

Yönetmen, filminde hiç bir detay atlamamaya gayret göstermiş. Seçtiği mekanlar, silahlar, kıyafetler ve makyajlarla tek tek ilgilenmiş. Yönetmene yaptığım bu kadar övgü dolu sözler, ”Dağ 2” filmini 4/4’lük bir film yapmıyor tabi ki..  Bu filminde, eksik yanları var haliyle. Detay atlamama ve karakterlerin özel yaşamlarına dokunma kaygısı, filmde temponun düşmesine ve dikkatin dağılmasına neden olmuş. Kurgu, daha akılcı ve akıcı kullanılıp, gereksiz 10-15 dakika çıkarılabilseydi daha vurucu bir yapım ortaya çıkabilirdi. Diyaloglar ise oldukça yoğun ve gereksizdi bana göre. Oysa konuşmak yerine bir bakış, bir gülüş, bir vücut hareketi, laf salatası yapmaktan iyidir ve daha çok etki yapar seyirci üzerinde. Kısaca filmin konusunu özet geçip yazımıza devam edelim arkadaşlar.

DAĞ 2

DAĞ 2 FİLM KONUSU

Askerliklerinin bitmesine az kalan Asteğmen Oğuz (Çağlar Ertuğrul) ve Onbaşı Bekir (Ufuk Bayraktar), özel kuvvetlere katılmak isterler. Çok zor ve uzun bir eğitimden geçen ikili özel kuvvetlere katılmayı başarırlar. Daha ilk günlerinde, özel bir görev için Yarbay Veysel komutasında 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne (MAK) katılırlar. 7 Kişilik Tim’in görevi, Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktadır…

DAĞ 2

Yönetmen, filminde Tim’i 7 kişiden oluşturarak ” Yedi Samuray ve Yedi Silahşörler” filmlerine de göndermede bulunmuş. Aradaki fark; onların parayı, bizimkilerin kalbinin sesini tercih etmesi. Filmde Türk askerinin kahramanlıkları çok güzel anlatılmış iyi güzel de aklıma takılan bir soru var. Soru şu: Bordo Bereliler bu kadar yetenekli ise neden 30 yıldır pkk’yı bitiremedi? Filmde bir sahnede vurgulanan ”her asker iyi değildir” repliği bu durumun özetimi? Yoksa birileri, nema kapıları kuruyacak diye terör örgütünün bitirilmesini istemeyip askerlerimizi engelliyor mu?

DAĞ 2

Filmin oyunculuklarını beğendim. Oyunculuk olarak öne çıkan ise Murat Serezli. Murat, babası rahmetli Metin Serezli ve annesi Nevra Serezli‘nin genlerini inkar etmeyen ve oynadığı her rolün hakkını verebilen ender oyunculardan. Bu filmde de yarbay Veysel rolünü gerçek bir askermiş gibi perdeye yansıtırken, izleyiciye oyunculuk resitali sunmuş. Kendisini kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Filmin müzikleri de fena değildi. Yerinde ve tadında kullanılmış.

DAĞ 2

Sözün özü: Hollywood standartlarında kaliteli film çekmeyi kendisine ilke edinen genç bir yönetmenin filmi, her ne kadar hamaset yüklü repliklerle ve görselliklerle donatılmış olsa da haftanın en iyisi olmayı hak ediyor. Dağ 2, Türk Askerinin karşılıksız Vatan sevgisini, görev aşkını ve kahramanlıklarını izlemek için iyi bir fırsat, kaçırmayınız. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

DAĞ 2

8 YORUMLAR

  1. Sn.Başbakanın danışmanı,hani şu onlar olmek için maaş alıyorlar diyen zat-i muhterem vardı ya,bu filmi bir seyretsin bakalım o zaman ne düşünecek ?.

  2. Özel kuvvetlerde yedek subay,er ve erbaş yoktur Elbette onbaşı ve asteğmenlerde kahramandır ama bu gerçek nedense göz ardı edilmiş herhalde kurgu olduğu için

  3. Assubaylar olmadan bırakın ordunun savaşmasını asker karnını doyuramaz aksini iddia edenler Assubaylara ayni zaman diliminde 48 saat izin versinler ama bu gerçeğe rağmen Assubaylara önyargılarla sistematik bir şekilde haksızlık hukuksuzluk yapılıyor Örn. Hayal edilemez güçlükteki şartlarda çalışan assubaylar klimalı ofisteki memurlardan daha alt dereceden göreve başlatılıyor SADECE ADALET İSTİYORUZ

    • Astsubaylar olmazsa uzman cavus yapar işini kardeş. Zaten öyle olmuyor mu sizin boşluğunuzu uzman cavuslar doldurmuyor mu. Benim anlamadığım bu film de uzman cavus daha ön planda olmasına rağmen neden sadece subay ve astsubay geçiyor. Burda da mı yok sayıyorsunuz uzman cavuslari

      • Uzman Çavuş’tan Er’ine kadar her TSK personeli değerlidir önce bunu belirteyim. Yorumunuzu siteminizi dile getirmek için yaptığınızı anlıyoruz fakat içerik yönünden samimi değilsiniz. Astsb. MYO ile zorunlu askerlikten sonra rütbe takmış uzm. çvş. Nasıl aynı görevi ifa etsin? Astsb.lara 48 saat izin verilse hangi Uzman Çvş. Uçak bakımı yapabilecek? Lütfen hak arayışına girerken üstünüzün kabiliyetine saygısızlık yapmayınız. Herkesin görevi ve yeteneği ayrıdır.

  4. Sanki motoru uçağın bakımını astsubay kendi yapıyor uzmanların içinde meslek elemanı çok hoca bilgisayarcısından motorcusuna elektrikten uçak teknisyenine birsürü meslek sahibi üniversite mezunu insan var kendinizi bu kadar yukarda görmeyin siz okulda hafta sonu yatıp 2 yılın maaşlı keyfini sürerken bizde 15 ay şırnakta dağ taş gezip 3 ay eğitim görüp gönüllü uzman olduk sen asıl uzmanları küçük görme filmde dediği gibi vatana sevdalı gerek filmde yarbay işini düzgün yapan aslan parçaları da çıkar salakta diyor aynen öyle hep bana demeyin herkes insan kendinizeen önce sixden daha kötü şartlarda çalışan uzmanların haklarını savunup birlik olduğunuzu kabul etseniz sizinkide düzelir zaten…..

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz