Deha

Yönetmen koltuğunda Marc Webb’in oturduğu 2017 Amerikan yapımı Deha filmi, oldukça etkileyici dramatik bir film.

Zeka ve deha konularına oldukça sıradışı bir yerden bakan filmin senaristliğini Tom Flynn üstlenirken oyuncu koltuklarında ise Chris Evans, Mckenna Grace ve Lindsay Duncan oturuyor.

Florida’da yaşayan Frank’in hayatı sıkıntılar ve başarısızlıklarla dolu geçer. Onu mutlu eden tek şeyse yeğeni Mary’dir. Mary’nin okula başlamasıyla birlikte dahi olduğu anlaşılır ve bu bir dizi probleme yol açmaya başlar. Kendisi gibi dahi olan ve Milenyum Problemleri’ni çözmek için uğraşan annesi ise Mary henüz bebekken intihar ettiğinden, Mary’nin sorumluluğunu amcası Frank üstlenmiştir. Yeğeninin dahi olduğunun bilincinde olan amcası, Mary’nin de yaşıtları gibi bir hayat sürmesi gerekliğine inanmaktadır ve yeğenini arkadaş edinebileceği ve sıradan yaşayabileceği bir devlet okuluna yazdırmıştır ama ne yazık ki Mary’nin okula başladığı ilk gün dahi olduğu anlaşılacaktır. Daha önce varlığını bile kabul etmeyen anneannesi ise, Mary’i yanına almakta, onu da annesi gibi bir matematik dahisi haline getirmekte ısrarcıdır. Mücadelenin yasal süreçle buluştuğu film, oldukça dramatik sahnelere gebe olacaktır.

Klasik olan ‘Dahi olmak, bir hediye mi yoksa bir lanet mi?’ sorusunu, film başarıyla sorguluyor.

Küçük yaşta olmasına rağmen, filmin hemen tüm yükümlülüğü genç oyuncu Mckenna Grace’in omzuna yüklenmiş. Buna rağmen Grace, Mary rolünü oldukça başarılı şekilde kotarmış görünüyor. Mimikleri ve jestleriyle, filmin en başından seyirciyle bağ kuruyor ve kendini olabildiğince sevdiriyor. Frank rolünde izlediğimiz Chris Evans da oldukça başarılı. Filmde yaşadığı kalbi kırık adamı da yeğenine adanmış hayatı da kendinde başarılı bir şekilde oturtmuş ve özümsemiş.

Filmin renkli karakterlerinden biri olan Roberta rolündeki siyahi oyuncu Octavia Spencer, hareketleri ve rolüyle filme tat veriyor.

Yapımında 7 milyon dolar harcanan Gifted filmi Amerika’nın Georgia eyaletinde çekildi.

Öncelikli olarak öğretmenlerin ve üstün yetenekli çocuğu olayların ebeveynlerin asla kaçırmaması gereken bir film. Aynı zamanda Deha filmi, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, oldukça naif, draması da komedisi de yerli yerinde.

OrtaKoltuk Puanı:

2 YORUMLAR

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz