URUGUAY’DAN FANTASTİK BİR İLK FİLM “Chico ventana tambien quisiera tener un submarino / Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici”

1985 Montevideo doğumlu şair ve yönetmen Alex Piperno, Film Yönetmenliği eğitimini Buenos Aires Sinema Üniversitesinde almış. Hepsi uzun isimli 3 kısa filmin ardından, 2020 Berlinale’de prömiyer yapan, yazıp yönettiği ilk uzun metrajı “Chico ventana tambien quisiera tener un submarino / Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici” yi çekmiş. Bir evrenden diğerine gizli bir kapı aracılığıyla geçmek, fantastik sinemanın en bildik, en sıradan yöntemlerinden biridir. Ancak Alex Piperno, upuzun isimli filmi “Chico ventana tambien quisiera tener un submarino / Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici” bu kırk defa çiğnenmiş sakıza şiirsel ve özgün bir tat vermeyi başarıyor.

Kısaca özetlersek, Filipinler’de hiçliğin ortasındaki bir kırsalda, gece köyünün etrafında dolanan Noli yoktan var olmuş gibi duran bir beton kulübe keşfeder. Durumu köyünün yetkililerine haber verdiğinde, bazılarının doğaüstü güçleri olduğuna inandığı bazılarını ise korkutan bu garip binanın etrafında devamlı nöbet tutulmasına ve bütün tanrılara kurbanlar ve adaklar verilerek olayın çözülmesine karar verirler. Dünyanın bir başka yerinde, Patagonya kıyılarında seyreden, lüks bir yolcu gemisinde mürettebattan temizlik işleri yapan bir genç, gemide büyülü bir kapı keşfeder.

Kapı, Güney Amerika’da bir büyük kentte, olasılıkla Uruguay’da Montevideo’da, tanımadığı bir kadının, Elsa’nın yalnız yaşadığı daireye açılır. Elsa’nın genç adamı fark etmesi iki genç insanın sık sık buluşmasına ve hatta sevişmesine vesile olsa da, temelde hiçbirinin yaşamını değiştirmez. Gemideki işinden sıkılan genç adam, kentte aynı kayıtsızlıkla vapurdaki gibi cam temizlediği bir işe girer ama, bundan da sıkılarak tekrar geminin boş koridorlarında gezinmeye başlar. Filipinlerde kulübenin esrarını çözemedikçe gerilim artarken, kulübenin içine girmeye cesaret eden Noli, kendini geminin ıssız koridorlarında bulur…

Bu fantastik anti-destan, anlattığı öyküden çok, oluşturduğu az konuşmalı atmosferle dikkat çekiyor. Öykünün mantığı ve tutarlılığından çok hissettirdiği şiirsel duygu ve Görüntü Yönetmeni Manuel Rebella’nı yarattığı etkileyici görsellikle etkileyici. Keyifle izlenen, yarattığı atmosferle ilgi çeken bir fantastik deneme. Fantastkte bile tutarlı bir alt metin arayanlar için değil.

Yönetmen / Senaryo : Alex Piperno

Görüntü Yönetmeni : Manuel Rebella

Oyuncular : Daniel Quiroga, Inés Bortagaray, Noli Tobol

Uruguay-Arjantin-Brezilya-Hollanda-Filipinler / Komedi-Fantastik-Romantik / 80 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz