Denizin Ortasında filmi, Nathanial Phillbrick’in kahramanı Kaptan Ahab’ın balina avcılığını anlatan aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarılmış. 1820 Yılında yaşanmış gerçek bir olayın anlatıldığı filmin hikayesi, daha öncede ünlü yazar Herman Melville’ın yazdığı ve 1956 yılında beyaz perdede gösterilen Moby Dick efsanesine de ilham konusu olmuştu. Filmin yönetmenliğini, 1954 ABD doğumlu, Oscar ödüllü Ron Howard yapmış. Yönetmeni, Uzak Ufuklar (1992), Fidye (1996), Grinch (2000), Akıl Oyunları (2001), Cinderella Man (2005), Da Vinci Şifresi (2006), Melekler ve Şeytanlar (2009), Zafere Hücüm (2013) gibi ses getiren filmlerden tanıyoruz.

İnsanoğlu, yıllar boyu doğaya karşı savaş verdi ve doğaya kendini kabul ettirmenin peşine düştü. Peki bunu başarabildi mi? Tabiki hayır. İnsanlar, doğanın dengesini bozdukça zararlı çıkan hep kendisi oldu. Bu konu ile ilgili onlarca kitap yazıldı ve beyaz perdeye uyarlandı. Denizin Ortasında filmi de, o doğa yapımlarından bir tanesi. Önce filmin kısaca özetine göz atalım,sonra yorumumuza devam edelim.

Genç yazar Herman Melville, Tom Nickerson’u ziyaret eder ve ücret karşılığında denizde yaşadıklarını anlatmasını ister. Ekonomik durumu iyi olmayan Tom, eşininde baskısı ile parayı kabul eder ve hikayesini anlatmaya başlar. 1820 Yılında Balina avcılığı ile geçinen insanlar Essex isimli gemi ile denize açılır. Çok zengin bir ailenin oğlu olan George Pollard, para gücünün sayesinde gemiye kaptan olur. Fakir bir genç ama işinin ehli olan Owen Chase ise ikinci kaptan olur. Gemi mürettebatının amacı, 2000 varil dolusu balık yağı toplayıp limana geri dönmektir…

Konu kısaca böyle arkadaşlar. Filmin ilk yarısında Moby Dick’in nasıl ortaya çıktığı anlatılırken aynı zamanda biri zengin birisi fakir iki gencin çatışmasına odaklanılıyor. İkinci yarıda ise beyaz balina avı ve doğaya karşı savaş filmin merkezine oturtuluyor. Denizin Ortasında filmi, efsanevi Moby Dick yanında hikaye olarak sönük kalıyor ama günümüz teknolojisi sayesinde de görsel efektleri yüksek bir film olarak Moby Dick’in önüne geçiyor.

DENİZİN ORTASINDA

1820 yılında yaşananlara günümüz penceresinden bakıldığı Denizin Ortasında filmi, sosyal mesajları olmayan sadece görsel efektleri ile hatırlanacak hayatta kalma mücadelesinin yaşandığı bir yapım olarak kayıtlara geçecektir. Bu filmde de iyi ve kötü insanların mücadelesine vurgu yapılırken iki ana karakterin avlamaya çalıştıkları balinaya karşı tavırları da yönetmen tarafından öne çıkarılmış. Örneğin; Biri balinayı anlamaya çalışıp onunla göz teması kurmayı bile deniyor diğeri balinayı anlamaya yanaşmayıp direk olarak hükmetmeye soyunuyor. Yukarıda da belirttiğim gibi bir doğa mücadelesinin anlatıldığı film eksiklerine rağmen yüksek prodüksiyon kalitesi ve görsel şovu ile izlenmeyi hak eden bir yapım. Oyunculuğu ile öne çıkan bir isim olmamasına rağmen filmin oyunculukları fena değildi. Filmin müzikleri de denizin dalgalarına eşlik eden tatlı bir ritm kıvamındaydı.

DENİZİN ORTASINDA

Sözün Özü: Faydalanacağın bütün nimetleri sana verdim. Dengemi bozma, beni yok etmeye, bana hükmetmeye kalkma yoksa sonun kötü olur diyen “Doğa”nın intikamını anlatan görsel seyirliği kaçırmayın. İyi Seyirler.

DENİZİN ORTASINDADENİZİN ORTASINDA

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz