Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar AMMAN HOCAM 1

AMMAN HOCAM 1

1637
1

Amman Hocam filminin yönetmenliğini, senaristliğini ve tarih öğretmeni rolünü de üstlenen 1968 Fransa doğumlu, RRRrrrr!!! (2004), İntihar Dükkanı (2012) filmlerinin oyuncusu olarak tanıdığımız Pierre François Martin-Laval yapmış. Cuma günü Amman Hocam ismi ile vizyona girecek olan “Les Profs 1”, Fransa’da 2013 yılında gösterime girmiş ve seyirci tarafından çok beğenilmiş. 6 milyona yakın hatırı sayılır izleyici sayısına ulaşınca 2015 yılında devam filmi çekilmiş. Les Profs 2, geçen sene ilk olarak Cannes Film Festivalinde gösterilmiş ve sonrasında 4 milyon izleyiciye ulaşmış. İkinci filmin gösterimi de bizde Şubat ayı sonunda gösterime girecek. Sağ olsunlar Özen Film yetkilileri, Fransa’da filme gösterilen ilgiye kayıtsız kalmayıp Türk sinema severlere de bu komik seriyi izletmeye karar vermişler. Bence çokta güzel düşünmüşler.

Filmin basın gösterimini, Soho House’un sinema salonunda izledim. Bizi, Özen Film yetkilileri ile birlikte Saho House’da güler yüzle karşılayan ve kusursuz hizmet sunan çalışanları tebrik ediyorum. Hava soğuktu, canım biraz sıkkındı. Filme, gideyim mi gitmeyeyim mi ikilemi içerisinde fazla bir beklenti içine girmeden davete icabet ettim. Film dönmeye başlayıp dakikalar ilerledikçe “ne iyi etmişim de gelmişim” dedim kendi kendime. 90 Dakika boyunca, kim ne der diye düşünmeden kahkahalar atarak izledim Amman Hocam’ı. Uzun süredir böylesine keyif aldığım yabancı komedi izlememiştim. O kadar sıkıcı filmin arasında bana iyi geldi bu eğlenceli film.

Film ile ilgili yorumlarıma geçmeden önce kısaca konuyu özetleyelim. İyi öğretmenlere sahip olmasına rağmen, üniversiteye öğrenci göndermede %12 başarı oranına sahip bir lise, yılın en kötü okulu seçilir. Bu duruma üzülen okul kurucusu, müfettiş ve yöneticileri ne yapacaklarını düşünürken müfettiş tarafından ”çivi çiviyi söker” mantığı ile en kötü öğrencilere en kötü öğretmenleri getirelim fikrini ortaya atar. Çaresiz durumda olan yetkililer, fikre sıcak bakmasalar da ”yattı balık yan gider” ya da ”denize düşen yılana sarılır” mantığı ile öneriyi kabul ederler. Haylaz ve tembel öğrencilerin bolca olduğu lise son sınıfların derslerine girmek üzere birbirinden başarısız, aklı uçuk 7 öğretmen atanır ve bundan sonra komik olaylar ardı ardına yaşanmaya başlar..

AMMAN HOCAM 1

Sadece öğrencilerin değil yetişkinlerinde seveceği, güldürürken düşündürmeyi hedefleyen filmin senaryosunu, kurgusunu çok beğendim. Sade ve anlaşılabilir bir komedi. Her espri yerinde ve tadında kullanılmış. Bizim son zamanlarda yapılan yerli okul komedilerinde olduğu gibi abartılı küfre ve cinselliğe baş vurulmamış. Filmin karakterleri iyi seçilmiş ve rollerine cuk oturmuş. Bütün oyuncular rollerine odaklanırken, canlandırdıkları karakterlerden keyif almış ve bu keyfi izleyiciye de aktarmışlar. Senaryo ve yapı olarak çok benzettiğim bizim ”Hababam Sınıfı” da bu yüzden çok sevilmişti zaten. Hababam’da olduğu gibi Amman Hocam’da da, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere güldürürken düşündüren ince mesajlarla göndermeler yapılmış. Ne yalan söyleyeyim, şimdiden ikinci filmi izlemek için şubat ayını iple çekiyorum:)

Sözün Özü: Birbirinin aynı konuları işleyen filmleri izlemekten sıkıldıysanız bu hafta bir değişiklik yapıp ailece, Türkçe seslendirilmiş bu şahane komediye gidiniz ve doya doya gülünüz. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

AMMAN HOCAM 1AMMAN HOCAM 1AMMAN HOCAM 1AMMAN HOCAM 1AMMAN HOCAM 1AMMAN HOCAM 1

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz