Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar ELVEDA KATYA

ELVEDA KATYA

3156
3

Bugün sinemalarda gösterilmeye başlanan 2012 Türk yapımı ELVEDA KATYA ,109 dakika süreli,dram türündeki filmin yönetmen koltuğuna Ahmet Sönmez oturmuş. Filmin başrollerini ise Kadir İnanır,Anna Andrusenko,Caner Cindoruk,Rüçhan Çalışkur,Yeliz Sar,Belgin Erdoğan,Tatsiana Tsivikevich ve Beliz Aksoy paylaşmış.Film,gerçek bir hikayeden yola çıkılarak senaryolaştırılmış.Elveda Katya,49.Antalya Alın Portakal Uluslararası Film Festivalinde ”En iyi Kadın Oyuncu(Anna Andrusenko),”En iyi müzik”(Tamer Çıray) ve Kent Konseyi Ödülü’ne layık görüldü.

ELVEDA KATYA

Her Rus kadını Nataşa’mıdır? Bu genellikle sarışın olan bütün Rus kadınları fahişemidir? Bir Türk erkeğine aşık olamazlarmı? Her insan gerçek bir aşkla sevebilirmi? Sevmek bir yetenekmidir? Peki sevmesini beceremeyen yada bilmeyen insanlara kızabilir misiniz? Her anne-baba aile olabilirmi ve aile olmanın sorumluluğunu taşıyabilirmi? Sevememek beceriksizlikmidir? Rus kadınlarına gösterilen ön yargı günümüzde kırılabilmiş midir? Elveda Katya Filminde de,yukarıdaki sorulara cevap aranırken,2000’li yılların başlarında Trabzon’lu bir deniz kaptanının Rus Nadya ile yaşadığı aşk ilişkisi sonucunda Katya isminde kızının olması, kızın babasını bulmaya çalışırken yaşadığı ön yargılı zorluklar ve Rus kadınlarının alnına yapıştırılan ”NATAŞA” damgası sorgulanıyor.

ELVEDA KATYA

Yönetmenin,hikayeyi anlatışı,kurgusu ve seyirciyi avucunun içine alışı gayet iyi.Kamera gayet ustaca kullanılmış,bu nedenle görüntüler tablo gibi olmuş.Bundan iyisi şam’da kayısı:) Kadir İnanır’ın oyunculuğunu zaten herkes biliyor.Kadir usta,bence bu filmde kendini iyice aşmış.Hayat verdiği Yunus karakterini kusursuza yakın bir şekilde canlandırmış.Bunda kendisinin Karadenizli olmasının katkısıda vardır tabi ki.Çünkü,Karadeniz şivesi ağzında hiç iğreti durmuyor.Ayrıca Karadeniz gelenek ve göreneklerini bilmeside Kadir ustanın filmdeki inandırıcılığını kat be kat artırıyor.Filmin diğer oyuncularıda gayet iyiler.Hiçbir oyuncu, verilen rollerde sırıtmamış ve deyim yerindeyse rollerine cuk oturmuş.Bu nedenle yönetmen ve oyunculara buradan kocaman bir alkış gönderiyorum.

ELVEDA KATYA

FİLMİN KONUSU : Film,saf,şaşkın ve hayat tecrübesi olmayan Katya’nın kimsesizler yurdundan çıkış sahnesi ile açılıyor.Daha sonra geçmişe,Yunus kaptanın Nadya ile tanıştığı günlere gidiyoruz.Yunus ve Nadya birbirlerini severler.Ancak birgün Yunus, haber bile vermeden çekip gider.Nadya,hamile hali ile kalakalır.Ölümcül hastalığa yakalanan Nadya çocuğunu dünyaya getirdikten sonra hayata gözlerini yumar.Film,2000’li yıllara tekrar geri döner.Annesinden kalan mektubu okuyan Katya,babasını bulmak için Trabzon’a gider.Yunus kaptanı,çevresinde sevilen,sayılan birisi olması nedeniyle bulması zor olmaz.Katya,babasını bulur ama ona sen benim babamsın diyemez ve sürekli çevresinde dolaşmaya başlar.Olayları bilmeyen kasaba halkı arasında iğrenç dedikodular dolaşmaya başlar.Evli,üç çocuklu,yaşlı ve üstelik hacı olan Yunus’un bu nataşa ile ilişki yaşadığı dedikodusu yayılır.Katya,birtürlü derdini kasaba halkına anlatamaz ve kötü muamelelere maruz kalır.Katya,bu zorlukların altından kalkabilecek midir? Babasına kavuşup mutluluğu yakalayabilecek midir? Filmi kaçırmayın ve mutlaka izleyin!

ELVEDA KATYAELVEDA KATYA

Film notum:

İYİ SEYİRLER

Önceki yazıJACK REACHER
Sonraki yazıHOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

3 YORUMLAR

  1. Filmi yeni izleyebildim. Keşke yaşları doğru dürüst hesap edebilselerdi.film süper olurdu. Yunus kaptan kızı 18 yasina geldiğinde en fazla 55 yaşında olmalıydı. 70 li yaşlarda bir baba hiç olmamış. İlk gördüğümde her işte dedesini buldu kız dedim. Karısı yaşlı ama ölen sevgilisinin arkadaşı hala taş bebek..

  2. Bugün izledim. İnanılmaz güzel nir film. Ağlaya ağlaya izledim. Konu harika. Oyunculuklar harika. 10 numara bir film. İzlemekte çok geç kalmışım.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz