Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

2781
0

Bu hafta sinemalarda gösterilmeye başlanan 2012 ABD,Yeni Zelanda ortak yapımı HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK, 166 dakika süreli,Fantastik-macera türündeki filmin yönetmen koltuğuna Peter Jackson oturmuş.Baş rolleri ise Luke Evans,Elijah Wood,Martin Freeman ve Cate Blanchett paylaşmış.Film,Y.Zelanda’nın farklı yerlerinde çekilmiş.Bazı bölümleri de İngiltere’de Pinewood stüdyolarında çekilmiş.İsterseniz filmin yorumuna geçmeden önce filmdeki karakterleri kısaca tanıyalım. BİLBO BAGGİNS(Hobbit):Gandalf’ın cücelere eşlik etmesini istediği hobbit.Kısa boylu hobbitler büyük kıllı ayakları,sivri kulakları ve barışçıl yanları ile tanınıyorlar. Bilbo, yüzüğü bulan ilk hobbit. ELROND(Elf):Ölümsüz elf.Üç yüzükten biri olan Vilya’nın muhafızı.Elfler,kusursuz güzellikleri ve güvenilir olmaları ile tanınıyorlar. GALADRİEL(Elf):Lorien denen ormanda yaşayan elf kraliçesi.Geleceği görebilmesi ile tanınıyor.

HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

Yüzük muhafızlarından birisi ve Gandalf’ın yol göstericisi.GOLLUM(Eski Hobbit):Balık tutarken yüzüğü bulan eski hobbit.Yüzüğün gücü Gollum’u tanınmaz hale getiriyor.Tüysüz,saldırgan,kurnaz ve ölü balıklarla beslenen bir canavar. GANDALF(Büyücü):Orta Dünyaya gelen beş büyücünün en önemli temsilcisi.İyi büyücü,Erebor seferi sırasında Glamdring isimli kılıcı buluyor. SARUMAN(Büyücü):Valar’lar tarafından orta dünyaya gönderilen 5 büyücüden biri.Yaptığı kötülükler yüzünden gri renge dönüşüyor ve hırsına yeniliyor.KİLİ(cüce):Ekibin en cesuru ve genci.FİLİ(cüce):Kili’nin kardeşi.Savaşlarda en önde.Ekibin en çevik ve gözü en keskin gören cücesi. THORİN(cüce):Cücelerin lideri ve en saygın olanı. OİN ve GLOİN(cüceler):Birlikte ateş yakma ve patlayıcılar konusunda uzmanlar. NORİ(cüce):Hep mor bir pelerin giyiyor ve eğlenceli bir kişiliğe sahip…DORİ(cüce):Bilbo’nun meşhur güç yüzüğünü Gollum’dan almasını sağlayacak kişi.En kaslı ve güçlü olanı.

HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

ORİ(cüce):Gri bir cübbesi var.Erebor’da yaşıyor.BOMBUR(CÜCE):Oldukça şişman,obur,en cesur cüce.BOFUR(cüce):Bombur’un kardeşi.Kardeşi şişman olduğu için sürekli ona yardım ediyor.BALİN ve DWALİN(cüceler):Balin,ekibin en yaşlısı.Dwalin,kral soyundan geliyor ve çok güçlü bir cüce.BİFUR(cüce):Taş işçiliğinde usta.Elf ve insanlarla ticaret yapıyor.RADAGAST(Büyücü):Beş büyücüden biri.Gandalf’ın sırdaşı ve müttefiği.Vahşi hayvanlarla kolay anlaşıyor.Şifalı otlarda,hayvan biliminde usta ve onların dilinden anlıyor. TROLL(Canavar):Karanlık mağaralarda yaşıyor.Çamurdan yaratılmışlar.Güneşi gördüklerinde taş kesiliyorlar.SMAUG(Ejderha):Ejderhaların orta çağdaki son temsilcisi.İnsanlara saldırarak Erebor’a yerleşiyor ve hazineye sahip oluyor. GOBLİNS(Yaratık):Kötü ruhlu,huysuz,zararlı,tuhaf ve çirkin vücutlu,cin ahalisinden bir yaratık türü.Hobbitlerin Sting kılıcı,Goblinler yakında olduğu zaman mavi mavi parlıyor. WARGS(Kurt):Saldırılarda Hobbitler,Warglardan çok korkuyorlar.

HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

Oscar ödüllü Peter Jackson’ın ”HOBBİT:BEKLENMEDİK YOLCULUK” filmi,J.R.R.Tolkien’in 1937 yılında basılan Hobbit romanından uyarlandı.Hobbit romanı tek kitap olarak basılmıştı.Senaristler,para kokusunu almış olacaklarki romanı üçe bölmüşler.Biz Türkler buna ”sinekten yağ çıkartma” diyoruz:) ”Beklenmedik yolculuk” serinin ilk filmi.Üçleme halinde olacak seri,Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden 60 yıl önce yine orta dünya’da geçiyor.İkinci film,Aralık 2013’te,serinin son bölümü ise Temmuz 2014’te sinemalarda gösterilmesi planlanıyor.Film,saniyede 48 kare teknolojisiyle çekildi.Bu standartların 2 katı hız demek.Bu sayede görüntüler normalden daha keskin ve hareketler daha hızlı oluyor.(Bana soracak olursanız ben,24 kareyi tercih ediyorum.Çünkü,saniyede 48 kare insanlarda baş dönmesine ve mide bulantısına yol açıyor.Ayrıca gözleri de rahatsız ediyor,benden söylemesi!Bu filmde 3-D teknolojisi kullanıldı.

HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

Bu Hobbit üçlemesi aslında bir çocuk masalı.Ancak,senaristler yetişkinleride sinema salonuna çekmek istemişler.Filmde,vaavv diyebileceğimiz fazla birşey yok.Herşey beklediğimiz gibi.Yine iyiler ve kötüler var.Sonunda yine iyiler kazanıyor.Filmin ilk yarısında Hobbit’lerin yola düşüşü anlatılıyor ve oldukça sıkıcı.ikinci yarıda ise sanki Yüzüklerin Efendisi serisinin genel bir tekrarı yapılıyor gibi ve oldukça hareketli.Filmdeki Görsel efektler(her ne kadar bilgisayar teknolojisi fazlasıyla kullanılsada) gayet başarılı.Filmde şiddet ve çarpışma sahneleri oldukça fazla kullanılmış.Üç Trol’ün olduğu bölüm,canlı kayaların savaşı ve org’ların ininde çekilen sahneler oldukça iyi çekilmiş.Gollum ve Bilbo’nun karşılaştığı ve yüzüğün ortaya çıktığı sahnede hiç fena değil doğrusu.Filmin oyunculukları ise oldukça iyil,herkes elinden geleni fazlasıyla yapmış.Hiç kuşku yokki,bu filminde fanatikleri, bağımlıları ve üçlemeden zevk alanlar olacaktır.Yukarıdada belirttiğim gibi bu bir çocuk masalı ve bana hitab etmiyor.Çünkü,bilgisayar desteği alınarak yapılan görsel efektlerin dışında yeni birşey yok.Aynı masalın etrafında dönüp duruyoruz işte:)

2

FİLMİN KONUSU : Bilbo,Hobbit köyde sakin yaşamını sürdürürken kapısı çalınıyor ve içeri Gandalf giriyor.Bilbo ve beraberindeki 13 cüce,ejderha Smaug’un cücelerden çaldığı hazineyi geri almak için yola çıkıyorlar.Ancak bu yolculuk çok tehlikeli ve maceralarla dolu olacaktır.

HOBBİT : BEKLENMEDİK YOLCULUK

OrtaKoltuk Puanı:

İYİ SEYİRLER

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz