Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı 2 / The Secret Life of Pets 2

Biz evde yokken neler yapıyorlar acaba?

Çocuklarınızla birlikte gitmek için tam bayramlık! Gerçi ben de izlerken çok keyif aldım, yanımda bir çocuk olsaydı da kahkahalarını duysaydım diye hayıflanmadım değil. Hayvanların ev yaşamlarında sahipleri hakkında ne düşündüklerini, ne gibi korkuları, sevinçleri olduğunu anlatan, biraz da çocuklara hayvanları sevdirmeyi amaçlayan bir animasyon.

Çok sıcak, çok içten. Özellikle evinde kedi ya da köpek gibi evcil hayvanı olan insanların bir insanla birlikteliğe başladığında can dostunun sorun olmasına çok üzülürüm, ya kadın tarafı istemez, ya erkek tarafı. Ayol senden önce o vardı! Burada da tatlı tatlı işleniyor aslında ama her iki tarafın da bir köpeği var, dolayısıyla köpekler de arkadaş oluyor.

Ev hayvanının başına gelebilecek ikinci felaket, çiftin çocuk yapmasıdır. Bu kez çocuğa zararlı, çocukla olmaz diye kapıya konur, kedicik, ya da köpecik. İnanılmaz bir yanlış! Hele bir köpek kadar iyi çocuk bakıcısı var mı acaba, korur, sever, bakar. Kediler daha cool hayvanlar tabii, pek göstermezler sevgilerini ama kaç video izledim, hayvanı sınamak için çocuğa kötü muamele ediyor diye asıl sahibinin üzerine nasıl da atlayıp engel olduklarını.

Bir başka felaket ise alerjidir. Çocuğun alerjisi var, ya da köpek alerji oldu. Burada da köpek alerji oluyor. Bilin bakalım neden? Hayır söylemiyorum, izleyince göreceksiniz. Çizgiler çok tatlı. Çok başarılı. Animasyon da öyle. Tabii ki kötüler de var, iyilerin yanında. O kötülerle başa çıkılması da pek tatlı. Ve en hoşuma giden bir sirk olayının gerçek yüzünün gösterilmesi. Dünya, can dostlarımız için yeterince kötü değilmiş gibi, onlara en çok eziyet edilen yerlerden biri de sirkler.

Burada saatler süren ve şiddet uygulanarak verilen eğitimler sonunda esir düşmüş hayvanlar insanları eğlendirmek için gösteri yapmak zorunda kalıyorlar. Artık dünyanın pek çok yerinde hayvan gösterisi olan Sirk kalmadı. Ama bitmedi, olan da var. İşte böyle bir sirkte gösteri yapmak üzere yakalanmış ve hapsedilmiş kaplan yavrusunun başına gelenler de çizgi animasyonla anlatılıyor.

Esir düşmüş hayvan demişken, duydum ki Tuzla Marina’da yapılan büyük AVM’nin içinde aslanlar kaplanlar varmış! Hayatımda böyle korkunç şey duymadım, kim bilir ne kadar küçük ve suni bir ortamda, o aslan ve kaplanlar çile dolduruyor! İnsanlar onları izlerken eğleniyor, fotoğraflarını çekiyor ve hayvan, doğal ortamı olan orman, savan yerine bir AVM’nin içinde, yarı uyuşturulmuş, esir hayatı yaşıyor. Gitmeyin, giderseniz de protesto edin.

Bu dünyayı paylaştığımız hayvanları zaten beslenmek, derisinden, sütünden, yumurtasından, her şeyinden yararlanmak amacıyla öldürüyor, eziyet ediyoruz, bari esir düşürüp seyirlik malzeme yapmayalım. Ama bir animasyonda hayvan sevgisi üzerine bir film yapılmışsa çocuğumuzu da alıp gidelim ki, sevmeyi öğrensin. Üstelik Türkçe dublajlı olanı da var, 3D ve 2D seçenekleriyle. İllumination’un ilk filmi de 2016’da gişe rekortmeni olmuştu. İkincisi de aynı başarıyı tekrarlayacaktır. Dediğim gibi tam bayramlık.

Yönetmen : Chris Renaud – Jonathan Del Val

Müzikler : Alexandre Desplat

Türkiye Dağıtım : UIP Türkiye

 

Film notum:

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here