Galaksinin Koruyucuları 2

Galaksinin koruyucularından yeni görev

Film, 1980 yılında açılıyor. Missouri’de. Uzaylı Ego, güzel Meredith Quill’e ormanın içinde uzaylı bitkiyi gösteriyor. Fidan büyürken bir şey daha oluyor. O da 34 yıl sonra ortaya çıkıyor. Galaksinin Koruyucusu yarı insan yarı uzaylı “Star Lord” Peter Quill ekibiyle tuhaf bir yaratığa karşı savaşırken çıkıyor ortaya. Ekipte kimler yok ki? Babası Thanos tarafından yok edici olarak yetiştirilen, ama şimdi iyilerin yanında olan Gamora. Bir başka yok edici Drax de var. Drax, ailesini yok eden Thanos’a karşı öfkeli. ,Çenesi düşük bir rakun olan Rocket de bir paralı asker. Bir de bebek Groot var. Sevimli sarmaşık bebekti bu. Hep “Ben Groot” diyor tüm sevimliliğiyle sarmaşık bebek.

Finali sürprizli…

Altın derili insanların lideri olan Rahibe Ayesha onlara yeni bir iş teklif ediyor. Görevleri, Gamora’nın aranan bir suçlu olan kız kardeşi bulutsu Nebula’yı yakalamak. Gamora da bunu istiyor. Nebula yakalansa da korucuların gemisi saldırıya uğruyor ve dünya benzeri bir gezegene düşüyor. O sıra da beklemedikleri bir şey oluyor ve tuhaf bir uzay gemisi ormana iniyor. Ego ve antenli Mantis geliyor yanlarına. Ego, Peter’a babası olduğunu söylüyor. Peter, Gamora ve Drax, Ego’nun yarattığı dünyamsı gezegene gidiyorlar. Hasarlı uzay gemisini tamir etmek için ormanda kalan Rocket, mavi insan Yondu ve yağmacılarla karşılaşıyor. Çıkar çatışmaları, lideri olduğu yağmacıların esiri yapıyor Yondu’yu. Yondu, telekinetik ok atan tuhaf bir cezalı.

Peter, yapay dünyada göksel tanrı olduğunu söyleyen Ego’nun amacını keşfediyor. Ego, galaksiyi buna benzer gezegenlerle doldurup egemenliğini galakside duyurmak istiyor. Önceleri etkisinde kalsa da, insan aklıyla olanları zihninde yorumlayabilen Peter, ekibiyle yeni bir mücadelenin ortasında buluyor kendini. İkinci yarıyla beraber tahmin edilemez bir sona doğru yolculuğu perdede yaşamalı. Final bölümü sürprizli ve anlamlandırabilmek için sabretmek gerekiyor.

Çizgi roman ruhuyla…

1970 doğumlu Amerikalı yönetmen James Gunn’ın 2017 yapımı “Guardians of the Galaxy Vol. 2- Galaksinin Koruyucuları 2” bilimkurgusu, IMAX perdede üç boyutlu muhteşem görünüyor. Yönetmen, ışık düzenlemeleri ve mekan yansıyışlarıyla çizgi romanın kıyılarında dolaşabilmiş. Elbette kamera da buna eklenmeli. Fırça darbeleri vurulmuş hissi veren görüntüler gerçekten insana sanatsal haz veriyor filmde. Öncelikle yağmacıların paslı demir yığını salaş uzay gemisinde geçen anlar muhteşemdi. Üç boyutlu derinlikli fotoğraflar, bir defa daha çirkinin estetiğini duyuruyor. Kasvet duygusu fark edilmeli. Buna karşın altın renkli insanların mekânlarıysa biraz daha parlak ışık düzenlemesiyle yansımış. Bir özel an da, Ego’nun yapay dünyasındaki mağarada yaşanıyor. İki kız kardeş Gamora ve Nebula, burada ölümüne dövüşürken bir mucize oluyor ve nefret sevgiye dönüşüyor. Bu mağaraya da metafor diyoruz. Platon’un mağarası gibiydi sanki. Bu filmde sevgiye, aşka ve insana dokunuyorsunuz. İnanılmaz ama gerçek bu. Filmdeki karakterler iyi işlenmiş. Dikkatli izlenmeyi hak ediyorlar.

Mizah da filmde hak ettiği saygıyı almış. Espriler gerçekten güldürüyor insanı. Cinselliğe yönelik küçük espriler harikaydı. Bu filmde bir şey daha fark ediliyor. Geçmişin güzelliği. Hollywood’un ürettiği ikonların yanında 1980’lerin müzikleri de zaman zaman kendini duyuruyor. 1970’lerden gelen ve 1980’lerde daha da öne çıkan usta aktörler Kurt Russell ve Sylvester Stallone ise filmin seyirciye armağanı. Ustaların performansı görülmeye değer. Galaksinin Koruyucuları filminden çizgi roman tutkunu olamasanız da keyif alabiliyorsunuz. Filmin yaratıcı son jeneriğini de harika olmuş. Ayrıca, bu filmin devam halkasının da çok yakında gösterime gireceği müjdesini buradan vermiş olalım. Yeni bölümde Sylvester Stallone ve ekibinin maceralarını orta koltuğumuza oturarak beyaz perdede izleyeceğiz.

Yönetmen-Senaryo : James Gunn
Eser : Dan Abnett-Andy Lanning
Müzik : Tyler Bates
Görüntü : Henry Braham
Oyuncular : Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista,
Vin Diesel,  Sylvester Stallone, Bradley Cooper, Kurt Russell, Glenn Close, Michael Rooker, Karen Gillan,
Pom Klementieff, Elizabeth Debicki, Chris Sullivan, Sean Gunn
ABD / Aksiyon-Bilimkurgu-Komedi / 135 Dk.
https://youtu.be/3ItZr8l52BU
OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz