Geçen Yaz / L’Été dernier

ENSEST İLİŞKİ

50’sinde bir kadın avukatın 17 yaşındaki üvey oğluyla yaşadığı ensest ilişkiyi anlatan “Geçen Yaz” Cannes’da skandal yarattı. 

OrtaKoltuk Puanı:

 

CANNES’DA SKANDALA NEDEN OLAN FİLM

Bir önceki filmi “Zayıflığın Kötüye Kullanılması / Abut De Faiblesse”ten 10 yıl sonra yaptığı “Geçen Yaz / L’été Dernier” ile Catherine Breillat katıldığı 76. Cannes Film Festivalinde bir skandala sebep oldu. Ciddi sağlık sorunlarını atlatan Fransız yönetmen, üvey oğluyla yaşadığı bir ilişki sonrası hayatı değişen (Léa Drucker’in oynadığı) bir anneyi filminin merkezine alıyor. Film Maren Louise Kaehne’in romanından alınan May el-Toukhy’nin “Dronningen – Queen Of Hearts” (2019) adlı filmin yeniden çevrimi. Catherine Breillat senaryoyu Pascal Bonitzer ile müştereken yazmış. Ancak Sundance Film Festivalinde ödül alan orijinal filmin IMDb notu 7.1 iken remake’i 5.8’de kalmış.

Filmde ev kadını Anne (Léa Drucker), kocası Pierre (Olivier Raboudin), 2 kızları ve Pierre’in ilk evliliğinden olan 17 yaşındaki oğlu Théo (Samuel Kircher) arasındaki grup aile ilişkisi enseste dönüşür. Anne’ın şehvetli üvey oğluyla tutkulu ilişkisi akla, “koca bu ensesti öğrenince tavrı ne olcak ?” sorusunu getirir. Toplumda saygın bir yere sahip ünlü bir kadın avukatın kariyerini tehlikeye atarak üvey oğluyla yaşadığı ilişki ailesini parçalama riskini de beraberinde getirmektedir. Anne kariyerinde taciz kurbanı küçükleri ve zor durumdaki gençleri savunmakla ünlü bir avukattır. Kaderin garip cilvesi olarak ensest ilişki kurduğu üvey oğlu, genelde kendisinin avukatlığını üstlendiği gençlerden biridir.

 

Kocası Pierre ve 2 kızıyla birlikte Paris’in tepelerindeki lüks villalarında mükemmel bir uyum içinde yaşayan Anne’ın hayatı üvey oğlunun yanlarına taşınmasıyla sarsılır. Bu asi, tatminsiz, aksi ve isyankar gencin araya girmesiyle ailenin dengesi alt üst olur. Örnek ev ve iş kadını olarak gösterilen Anne’ın zaaflarına teslim olup yaşadığı ilişkinin yıkıcı olduğu, Théo’nun tehlikeli, alıngan ve cüretli bir genç olduğunu ortaya koymasıyla açığa çıkar. Film, 50’li yaşlardaki bir kadının 17 yaşındaki üvey oğluyla yaşadığı seks ilişkisi ortaya çıkarsa aile dağılacak mıdır sorusuna cevap arıyor.

1948 doğumlu yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncu Catherine Breillat 1976’dan günümüze 14 uzun metrajlı film yaptı. Senaryo yazarı olarak Breillat, aralarında ünlü yönetmenlerin de bulunduğu 30’un üstünde filmin senaryosunu yazdı. Bunlar arasında İtalyan Liliana Cavani’nin Cannes Film Festivalinde yarışan “Deri / La Pelle”sini (1981), Marco Bellocchio ustanın Venedikte yarışan “Gözler, Ağız / Gli Occhi, La Bocca”sını, vatandaşı Xavier Beauvois’nın “Matthieu’ye Göre / Selon Matthieu”sünü (2001) sayabiliriz. Aynı yıl Catherine BreillatKızkardeşim / Ma Soeur” filmiyle Berlin’de Manfred Salzeber Ödülünü kazandı. Yönetmenin kariyerinin bu en önemli filminde, ilk aşkını 12 yaşında yaşayan bir genç kızın yaz tatilindeki sarsıntılı duygusal dönüşümü anlatılır. 2002’de “Seks Komedidir / Sex İs Comedy” filmiyle Cannes’ın Yönetmenlerin 15 Günü bölümünde yer aldı.

Catherine Breillat oyuncuları hakkında şunları söyledi: “Léa Drucker soğuk, oldukça kuru bir kadını canlandırıyor; bu onun için çok eksiksiz ve tuhaf bir rol. Karmaşık sahnelerde boyun eğmek durumunda kaldı, ama harikaydı. Genç oyuncum Samuel Kircher ilk filminde müthiş bir performans ortaya koydu.Léa Drucker kariyerinin en önemli başarısı olan Xavier Legrand’ın “Velayet / Jusqu’a La Garde” (2017) filmiyle En İyi Kadın Oyuncu César ve Lumiere Ödüllerini kazandı. Filmde Drucker yıkılan bir yuvada boşanamadığı kocasından (Denis Ménochet) çocuğunu ve kendini korumaya çalışan, travma geçiren bir kadını canlandırdı. “Hayatının Erkeği / L’homme de sa Vie” (2006) Léa Drucker’e Fransız Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü getirdi.

Yönetmen : Catherine Breillat

Senaryo : C. Breillat, Maren Louise Kaehne, May El-Toukhy

Görüntü Yönetmeni : Jeanne Lapoirie

Oynayanlar : Léa Drucker, Olivier Rabourdin, Samuel Kircher, Clotilde Courau, Serena Hu

Fransa / Gerilim-Dram / 104 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz