Hedefteki Adam / The Point Men

Filmde, 2007 yılında Afganistan’da yaşanan rehine krizi anlatılıyor. ”The Point Men”, sadece kurtarmaya odaklanan demode kahraman film zincirinin günümüz halkası türünde bir yapım.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Bir Taklit Rehine Hikâyesi Daha…

Güney Kore Sineması kimi özgün yapımlarla akademi de dahil nitelikli ödülleri alarak artık önemli bir dünya sineması ülkesi olduğunu kanıtlasa da, bu ülke sinemasının kimi korku ve aksiyon filmlerinin demode Amerikan / Hollywood sinema yapımlarının taklidi olduğunu da görüyoruz. Amerikan sinemasının tüketemediği konuların başında özellikle de 80’lerden itibaren yoğunlaşan Afganistan / Vietnam ve sonrasındaki Irak gibi savaşlardaki kurtarıcı Yankee miti bulunuyor. Bazen rehine operasyonları işin içine katılarak “güçlü ve haklı Batı” mesajı beyazperde aracılığıyla izleyene mağrur bir mercekle boca ediliyor.

Son dönemlerde bu rehine kurtarma şeklindeki tüketilmez temayı ve anlayışı Güney Kore sinemasında da sıklıkla görmeye başladık. Çoğu örneklerinde görüldüğü üzere gerçek olaylardan esinlenme olduğu belirtilse de bu tür yapımlar aslında çoğunlukla işgalci anlayışı meşrulaştırma, o ülkelerin yöneticilerinin çoklukla yanlış politikalarını perdeleme işlevini de görüyor. İşte bu hafta vizyona girecek, Güney Kore’nin önemli kadın yönetmeni Soonrye Yim’in yönettiği “Point Men” 2007 yılında Afganistan’da yaşanan rehine krizini beyazperdeye taşıyor.

Asıl Sorular Boşlukta…

Aslında misyoner olarak Pakistan’a giden çoğunluğu kadın Güney Koreliler Zabul Bölgesinde Taliban militanlarınca kaçırılır. Olayın duyulması üzerine Güney Kore yönetimine bu konuda uzman diplomat Jung Jae Non (Hwang Jung Min) aslında birçok yolu önerse de tam olarak merkezi yönetimi ikna edemez. Zamanla yarışan Jung’un yolu bu sırada daha önce Irak’ta bir rehine operasyonunda başarısız olan ve gözden düşen yerel istihbarat ajanı Park Dae Sik (Hyun Bin) ile kesişir.

Taliban militanlarınca iletişime geçen bu iki görevli Taliban ile çetin bir pazarlığa tutulurlar. Buna göre Hamid Karzai yönetimindeki Afganistanlıların elindeki Kabil Hapishanesinde tutulan 23 Talibanlı, Koreli rehinelere karşılık olarak serbest bırakılacak ve bir miktar rehineler başına ücret vereceklerdir. Bunun yanı sıra Kore askerleri de derhal Afganistan’ı terk edeceklerdir. Bu süreçte resmi temaslarda Afganlılarla yapılan görüşmeler olumsuz geçer.

Ancak öncesinde Kore yönetimi terörist olarak gördüğü ve müttefiki ABD ile çatışan Taliban ile direkt müzakerelere girmek istemez. Fakat rehineler ile ilgili ailelerin haykırışları ve medyanın da konuyu ele alması ile zor duruma düşen Güney Kore Başkanı, temsilcileri olan Jung’a yetki verir. Jung bu süreçte canını tehlikeye atan, içinde dolandırma hikâyesinin de bulunduğu çeşitli maceralar eşliğinde tehlikeli bir rota izleyerek vatandaşı olduğu rehineleri kurtarmaya çalışacaktır. Sonucun ne olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek… Ama asıl sorular yine hep boşlukta..

Demode Kahramanlık Zincirinin Günümüzdeki Halkası…

Klasik Güney Kore renk paletlerine bu kez Asya’nın sarı ve turuncu renklerinin de eşlik ettiği film devamlı değişen şartlar ve müzakere koşulları ile ve de görüntü yönetimiyle kendisi izletse de rehine hikâyelerini bolca izleyip doygunluk sınırını çoktan aşan izleyici için çok da yenilik vaat etmiyor aslında. Film özellikle diplomat Jung’a hayat veren Hwang Jun Ming ile istihbaratçı Park’ı canlandıran Hyun Bin’in uyumlu oyunculukları ile ilerliyor. Ayrıca para göz Koreli tercüman Kasım rolünde Kang Ki Young da oldukça başarılı. Ancak ben yine de özellikle 80 ve 90’lı yıllar Amerikan / Hollywood yapımlarının kahramanlık hikâyelerini yeterince izlemiş bir kuşak izleyicisi olarak bu oldukça taklit ve oryantalist Güney Kore yapım bakışının seyirciye çok şey vaat etmediğini de belirtmek isterim.

Zira sömürgecilik çok daha çetrefilli ve bu nedenle rehine krizini tüm gerçekçiliği ile sunan, olayı tüm ilişki ağları ile verebilen (örneğin gelişmiş ülkelerin misyoner faaliyeti de göz ardı etmeyen), gerçekliği ıskalamayan bir yeni dile ihtiyaç var. Güney Kore Sineması günümüz koşullarında bu yetkinlikte ve de bunu sunabilecek olanaklara sahip aslında. Ancak “Point Men” bu görünümden çok uzakta, sadece kurtarmaya odaklanan demode kahraman film zincirinin günümüz halkası türünde bir yapım. Türü sevenler için bu hafta vizyonda.

Yönetmen : Yim Soon-rye

Senaryo : Ahn Young-soo

Oyuncular : Jung-Min Hwang, Hyun Bin, Ki-Young Kank, Bryan Larkin, Iyad Hajjaj, Sung-Woo Jeon

Güney Kore / Aksiyon-Gerilim-Dram / 108 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz